آغاز تدریجی مناقصه های بسته های سرمایه گذاری در صنعت نفت

آغاز تدریجی مناقصه های بسته های سرمایه گذاری در صنعت نفت شمال صنعت: حدود پنج ماه از اعلام خبر آماده سازی بسته های پنج میلیارد دلاری توسط وزیر نفت با هدف افزایش تولید از میدان های نفتی می گذرد و طبق آخرین اخباری كه از جانب مسئولان اعلام شده، برگزاری مناقصه بسته های سرمایه گذاری به تدریج آغاز خواهد شد.به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، بیژن زنگنه در سومین كنگره نفت و نیرو كه در اوایل از آماده سازی یك بسته پنج میلیارد دلاری برای افزایش تولید در میدان های در حال بهره برداری اطلاع داد و اظهار داشت: یك بسته پنج میلیارد دلاری در حال آماده سازی است كه مقرر است در طول دو سال برای افزایش تولید در میدان های در حال بهره برداری اجرا شود كه بخشی از آن شامل تعمیر چاه ها و بخشی دیگر شامل حفر چاه های جدید در مناطق مختلف نفتی همچون مناطق نفت خیز جنوب، فلات قاره، مناطق مرزی و غیره می گردد. در این راستا از شركت های ایرانی دعوت می نماییم كه آنها می توانند یك شریك خارجی داشته باشند.

معرفی بسته های ۵ میلیارد دلاری

وزیر نفت با بیان این كه جلسات برای آماده سازی بسته های مذكور برگزار می شود، اضافه كرد: در این جلسات در مورد تامین مالی هم صحبت می گردد. برای تامین مالی بسته ها چندین روش همچون فروش اوراق مشاركت فاینانس داخلی، یوزانف، وام از صندوق توسعه ملی و غیره مدنظر است. اجرای این بسته ها هم تولید نفت را بالا می برد و هم اشتغال بوجود می آورد. تعریف بسته ها در حال انجام می باشد و اسناد برای مناقصه و گرفتن مجوز در حال آماده سازی است. اجرای این بسته ها با اجرای ای پی سی متفاوت می باشد.

علی كاردر، مدیرعامل شركت ملی نفت ایران هم در كنگره مذكور با اشاره به آماده سازی بسته پنج میلیارد دلاری برای افزایش تولید از میادین گفته بود این بسته در ابعاد كوچك و تا میزان ۱۰۰ میلیون دلار آماده می گردد و عمده كار آن حفاری، خط لوله جریانی و تغییرات در نمك زدایی است. اجرای بسته های مذكور صادر و در سطح شركت های ایرانی است. همه شركت های ایرانی می توانند این بسته ها را اجرا كنند، ما از نظر تامین مالی نگران اجرای این بسته ها بودیم. زیرا مدل آن EPC بود اما بازار به این بسته ها علاقه مندی نشان داد و شركت های ایرانی ابراز علاقه كردند كه تعدادی از آنها می توانند تامین مالی كنند بنابراین مدل را به ETCF تغییر دادیم و شركت های ایرانی می توانند پروژه را اجرا كنند. بخش دیگر كار توسط وزارت نفت و بخشی دیگر توسط بانك ها و صندوق توسعه انجام می گردد.

مدیرعامل شركت ملی نفت ایران با اشاره به اینكه اجرای بسته های مذكور میزان تولید را ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار بشكه بالا می برد، اظهار كرده كه اگر اقدامات پیشگیرانه انجام نشود، تولید نفت سالانه ۳۰۰ هزار بشكه كاسته می شود.

میادین كوچك نفتی، هدف بسته ۵ میلیارد دلاری

كاردر چندی قبل هم در این مورد به ایسنا اظهار داشت كه هدف این بسته ها میادین كوچك نفتی هستند. برای این منظور از شركت های ایرانی دعوت و این فرآیند به صورت مناقصه صورت خواهد گرفت. فعلا اسناد و مستندات میادین درحال آماده سازی و مقرر است به ازای هر میدان یك مناقصه بین شركت های ایرانی برگزار گردد. این میادین كوچك اكثرا در مناطق عملیاتی كه زودتر به تولید می رسند واقع شده است؛ میادینی كه افزایش تولید در دوره های كوتاه تر دارند.

تكیه بسته های سرمایه گذاری به شركت های داخلی

بر اساس این گزارش، غلام رضا منوچهری، معاون توسعه و مهندسی شركت ملی نفت ایران هم در آخرین اظهارات خودبه بسته سرمایه گذاری كه برای اجرای پروژه های نگهداشت و افزایش تولید در قالب EPCF طراحی شده است اشاره و اظهار كرده كه در اجرای این پروژه ها هم عموما به شركت های داخلی تكیه می گردد.

وی ابراز امیدواری كرده كه با آغاز تدریجی مناقصه های این بسته سرمایه گذاری كه مقرر است در قالب EPCF اجرایی شود و همینطور قراردادهای توسعه میدان ها كه پیش بینی می گردد تعدادی از آنها تا آخر امسال یا اوایل سال آینده امضا شود، شركت ملی نفت ایران در سال آینده شاهد رونق بیشتر در امور و افزایش نقش آفرینی شركت های ایرانی در طرح ها و پروژه ها باشد.
1396/10/29
18:46:24
5.0 / 5
4946
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور