یك كارشناس بازار سرمایه:

ساماندهی واسطه ها در بورس كالا

ساماندهی واسطه ها در بورس كالا به گزارش شمال صنعت یك كارشناس بازار سرمایه معتقد می باشد در معاملات بورس كالا حضور واسطه ها نگرانی اصلی نیست بلكه نگرانی اصلی مربوط به تاثیر این افراد در كشف قیمت است؛ بنابراین لزوم دارد حضور واسطه ها به صورت شفاف در بازارهای مالی كالایی به گونه ای كه چارچوب آن مشخص باشد، در بورس كالا ساماندهی گردد.به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، خبرها حكایت از آن دارد كه بر مبنای توافق صورت گرفته با وزارت جهاد كشاورزی، طرح خرید توافقی زعفران تا پنجم بهمن امسال تمدید می گردد. سیاست خرید توافقی زعفران نوعی از سیاست های حمایتی دولت می باشد كه امسال شروع شده تا این محصول در قالب دو سناریوی معاملاتی قطعی و سپرده كالایی در بستر بورس كالا معامله و امكان فروش صادراتی آن در بازار منسجم تر و شفاف تر فراهم گردد.

در همین رابطه یك كارشناس بازار سرمایه درباره اثرات اجرای این سیاست و مزیت های آن برای شفافیت قیمتی و رونق معاملات این محصول و برندسازی زعفران ایرانی در بازارهای جهانی، اظهار نمود: اجرای سیاست خرید توافقی زعفران از بستر بورس كالا اقدام موثری در جهت تولید رونق در معاملات این محصول و شفافیت قیمتی آن بوده كه می تواند به بسترسازی و توسعه صادرات و معرفی آن به بازارهای جهانی منتهی شود.

محمودرضا خواجه نصیری در گفت وگو با ایسنا، اظهار نمود: امروزه ما در حوزه تولید و تجهیز بخش كشاورزی اقدامات متعددی انجام داده و زمان زیادی صرف كرده ایم اما در حوزه بازارگردانی محصولات كشاورزی چندان فعالیت مطلوبی نداشتیم؛ به طوریكه سازمان و نهادهایی شكل نگرفته اند كه به صورت شفاف بتوانند فعالیت های بازارگردانی محصولات حوزه كشاورزی را دنبال كنند.

وی تصریح كرد: قطع به یقین حركت بورس كالای ایران به سمت كارهایی از این دست و اجرای سیاست های این چنینی می تواند باعث انسجام و تمركز مدیریت بازارهای كالایی شود. ضمن اینكه ارزش افزوده ای كه هم اكنون در خیلی از كالاهای ایرانی وارد كشورهای خارجی می گردد با این اقدام به جیب كشاورز و تولیدكننده داخلی می رود.

خواجه نصیری درباره نقش بورس كالا در حذف واسطه ها و افزایش سود كشاورزان بدون حضور سفته بازار، اظهار داشت: نگرانی اصلی، حضور واسطه ها در معاملات نیست بلكه نگرانی اصلی از بابت تاثیر آنها در كشف قیمت محصولات است. از این رو ساماندهی حضور واسطه ها به صورت شفاف در بازارهای مالی به گونه ای كه در چارچوب آن مشخص شود باید در بورس كالا صورت گیرد.

این كارشناس بازار سرمایه ادامه داد: باید توجه كرد كه كسی در بازارهای كالایی به دنبال حذف واسطه ها نیست، چون كه اگر واسطه ها عملكرد مثبتی داشته باشند می توانند در تولید نقدشوندگی در بازار كمك كنند. ضمن اینكه این گروه از معامله گران در شفافیت و تبدیل دارایی های فیزیكی به دارایی های مالی جهت تامین مالی می توانند فعالان حوزه كالایی بخصوص كشاورزان كمك كرده و اثرگذار باشند. 

1396/10/15
22:27:57
5.0 / 5
5898
تگهای خبر: بورس , صادرات , كالا , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور