منطقه شنگن جدید در خلیج فارس؟

منطقه شنگن جدید در خلیج فارس؟ شمال صنعت: شمال صنعت: کشورهای حوزه خلیج فارس درحال طراحی صدور ویزای توریستی یکپارچه شنگن هستند که به گردشگران اجازه می دهد تا با یک ویزا از تمامی این کشورها دیدن کنند.به گزارش شمال صنعت به نقل از مهر، کشورهای حوزه خلیج فارس با هدف جذب گردشگران بیشتر به منطقه، درحال طراحی صدور ویزای توریستی یکپارچه «شنگن» هستند که به گردشگران اجازه می دهد تا با یک ویزا از تمامی کشورهای شورای همکاری خلیج فارس دیدن کنند؛ طرحی که منجر به رونق بیشتر صنعت گردشگری در این منطقه خواهد شد.
منطقه شورای همکاری خلیج فارس به سبب برخورداری از خدمات با کیفیت، لوکس و امکانات مدرن و پیشرفته گردشگری مانند هتل های لوکس، فروشگاه های بزرگ، پارک های موضوعی و محلهای تفریحی، به یکی از با اهمیت ترین مقاصد گردشگری در جهان تبدیل گشته است. نکته جالب آنکه تجربه موفق در برگزاری جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، به تقویت همکاریهای کشورهای حوزه خلیج فارس در حوزه گردشگری کمک کرده است.
در همین راستا، طبق گزارش مؤسسه مطالعات خلیج فارس که در ۱۳ دسامبر ۲۰۲۲ انتشار یافت، برگزاری جام جهانی قطر، یک فرصت اقتصادی خوبی برای امارات و عربستان سعودی و همین طور به میزان کمتری برای عمان و کویت فراهم آورده بود و می تواند الگوی خوبی برای همکاری در سایر رویدادهای مهم بین المللی که در منطقه برگزار می گردد و ارتقای همکاریها در حوزه گردشگری و اقتصادی بین این کشورها ارائه نماید.
طی برگزاری جام جهانی، سه کشور عربستان سعودی، امارات و عمان، مجوز ورود و خروج به طرفداران فوتبال را صادر کرده بودند. هدف گذاری آنها برای سال، ۲۰۲۲ جذب ۸.۳ میلیون توریست بود که موفق به جذب بیش از هدف گذاری خود، یعنی ۹.۹ میلیون توریست شدند. بر طبق این گزارش، در صورت ادامه همکاریهای مشترک در حوزه گردشگری در کشورهای حاشیه خلیج فارس و اجرای ابتکار استراتژی های یکپارچه در حوزه توریسم، منطقه خلیج فارس وارد مرحله جدیدی می شود و قادر خواهد بود تا جایگاه خود در نقشه توریسم بین المللی را تقویت کند.
ابتکار کشورهای حوزه خلیج فارس برای اعطای ویزای توریستی با هدف جذب گردشگر های بیشتر به عنوان قسمتی از اهداف تنوع بخشیدن به اقتصاد و عدم وابستگی صرف بر صادرات نفت و گاز صورت می گیرد.
در همین راستا، عربستان سعودی در مارس ۲۰۲۳ قوانین جدیدی را به تصویب رساند؛ همچون اعطای ویزای توریستی الکترونیکی به ساکنان کشورهای حوزه خلیج فارس و همین طور لغو ویزا به دارندگان ویزای توریستی یا تجاری معتبر از ایالات متحده آمریکا، بریتانیا یا یکی از کشورهای پیمان «شنگن» و اقوام درجه یک آنها.
قطر نیز سامانه ای را توسعه داده تا آنرا به بستری برای صدور کلیه ویزاهای توریستی برای ورود به خاک خود، به عنوان قسمتی از طرح تشویق بخش گردشگری و سرمایه گذاری در این کشور تبدیل کند.
امارات نیز بوسیله خدمات هوشمند خود، از بخش گردشگری در کشور حمایت کرده و تسهیلات جدیدی را برای گردشگران فراهم ساخته است. دولت امارات، سیستم ویزای توریستی چند ورودی را برای تمامی ملیت ها تعیین کرده و تمامی امکانات لازم را برای بازدیدکنندگان و گردشگران فراهم نموده است. ویزای توریستی در امارات، با امکان سفرهای گوناگون و با اعتبار پنج ساله صادر می شود که به دارنده آن اجازه می دهد هر بار به مدت ۹۰ روز در این کشور اقامت داشته باشند و امکان تمدید ۹۰ روز دیگر نیز وجود دارد.
بحرین نیز طی سالهای اخیر، به تقویت حوزه توریسم و احیای سفر به این کشور علاقمند شده است و تسهیلات ارائه شده این کشور، شامل اعطای ویزای تجاری و گردشگری به مدت یک ماه، با امکان تمدید ۳ ماهه بوسیله ویزای فوری به بالای ۶۰ کشور جهان و ویزای الکترونیکی به ۱۰۲ کشور می شود. وزارت گردشگری عمان نیز با صدور بخشنامه ای، اعطای ویزای توریستی برای اتباع تعدادی از کشورها را تسهیل کرده است و طرحی را بمنظور تسهیل و توسعه مراحل صدور روادید برای سفر به این کشور راه اندازی کرده است.


منبع:

1402/03/13
15:00:27
5.0 / 5
211
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور