ابعادی دیگر از ماجرای گندم های آلوده

ابعادی دیگر از ماجرای گندم های آلوده شمال صنعت: به دنبال حواشی مربوط به ترخیص گندم های آلوده به سرب بالا، گمرک ایران اعلام نمود محموله های گندم وارداتی از روسیه را برمبنای تائید سیستمی و مجوزهای صادره از سازمان های مربوطه در خصوص تائید سلامت ترخیص کرده است، با این وجود توضیح سازمان غذا و دارو در این رابطه ابهاماتی به وجود می آورد.به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، انتشار اظهاراتی در خصوص این که قسمتی از محموله وارداتی از روسیه به ایران با سرب بالا بوده و آلودگی داشته است، گر چه در فاصله ای کوتاه، از منبع منتشر کننده حذف شد اما سبب ایجاد شائبه های در اذهان عمومی شده است.

سازمان غذا و دارو نه تکذیب کرده و نه ماهیت محموله را مشخص

در همین رابطه دستگاهی ورود گندم آلوده را به صراحت تکذیب نکرده است ولی بتازگی سازمان غذا و دارو طی اطلاعیه ای در مورد گندم های وارداتی آلوده توضیح داد و از این قرار بود که از پنج کشتی حامل گندم وارداتی نمونه برداری شده و به آزمایشگاه های معاونت غذا و دارو در اهواز ارسال شده است. در عین حال نمونه های دو کشتی مورد تائید قرار گرفته و سه نمونه دیگر طبق بخشنامه برای آنالیز مجدد به سه آزمایشگاه دیگر ارسال می شود که یکی از آنها آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارو است.

در اعلام سازمان غذا و دارو، آمده بود که نمونه محموله گندم های وارداتی درحال آنالیز است و هنوز نتایج نهایی آن مشخص نشده ولی برمبنای نتایج اولیه، پاسخ ها قابل قبول است.

این توضیح معاونت وزارت بهداشت، از چند جهت مورد سوال بود همچون عدم اشاره صریح به ماهیت و مبدا محموله ای که در مورد آن توضیح داده و درحال آزمایش است و این که بحث در مورد انجام آزمایش آن هم در اهواز است که موضوع را از محموله وارداتی از روسیه دور می کند.

گمرک: مجوز بود که ترخیص کردیم

در همین رابطه موضوع از گمرک ایران مورد پیگیری قرار گرفت که ابعاد دیگری را مطرح می کند.

لطیفی - سخنگوی گمرک ایران- در این رابطه به ایسنا، توضیح داد که ترخیص محموله های وارداتی گندم همچون محموله های روسی کاملا برمبنای مجوزهای صادره بوده و سه مرجع قانونی در آزمایشگاه های خود سلامت گندم ها را تایید نموده اند.

لطیفی در اظهاراتش اشاره نمود که تمامی محموله های وارداتی گندم از روسیه از دریای مازندران و بنادر شمالی وارد می شود و سایر گندم وارداتی مربوط به دیگر بنادر است.

وی با اشاره به این که گندم از اقلام اساسی است و امکان ترخیص درصدی و حمل یکسره را هم دارد اظهار داشت: ولی بدون وجود مجوزهای لازم همچون مجوز قرنطینه نباتی، سازمان ملی استاندارد و سازمان غذا و دارو امکان ترخیص ندارند و حتما پس از تائید سیستمی همه این سازمان ها با استانداردهای سخت گیرانه، مجوز ترخیص از طرف گمرک صادر خواهد شد، این در حالیست که حتی نمونه برداری از محموله ای که اظهار و در جریان ترخیص قرار دارد هم در هنگام ورود و هم در زمان ترخیص صورت خواهد گرفت، بدین سبب هر آنچه ترخیص و وارد کشور شده حتما با صدور مجوزها و تائید سیستمی بوده است و در غیر این صورت امکان ترخیص برای گمرک وجود ندارد.

لطیفی اشاره ای هم به جریان واردات گندم از روسیه داشت و اظهار داشت که در ۹ ماه اول سال بیش از پنج میلیون تن واردات گندم صورت گرفته است که سهم روسیه با ۱.۹ میلیون تن بیش از ۳۷ درصد است.

سوالات بی پاسخ در مورد محموله گندم

این اعلام گمرک و آنچه که سازمان غذا و دارو اعلام نموده است نشان میدهد که توضیح سازمان غذا و دارو نمی تواند ارتباط صریحی با ماجرای محموله گندم آلوده وارداتی از روسیه داشته باشد چونکه بحث از آزمایش و آنالیز در مورد محموله ای است که هنوز نتیجه نهایی مشخص نشده است، در صورتیکه در جریان واردات، باید پیش از ترخیص، نمونه برداری و آزمایش انجام شده و طبق اعلام گمرک، از مجوزهای سه گانه ترخیص است. این در حالیست که موضوع مطرح شده در مورد گندم روسی به محموله وارد شده و به عبارتی ترخیص شده اشاره دارد و اگر حالا این آنالیز و بررسی در حال انجام می باشد جای سوال دارد که آیا بررسی ابتدایی پیش از ترخیص مطمئن نبوده است؟

اما مورد دیگر اشاره سازمان غذا و دارو به ارجاع آزمایش به معاونت اهواز است، در شرایطی که طبق اعلام گمرک واردات از روسیه از دریا و بنادر شمالی انجام می شود و ارتباطی با بنادر جنوبی ندارد.

بر این اساس دو حالت مطرح می شود که نیاز به شفاف سازی صریح دستگاه های مربوطه همچون سازمان غذا و دارو دارد، این که وقتی شواهد نشان میدهد احیانا منظور محموله روسی نیست، این سازمان اعلام نماید که دقیقا درحال بررسی کدام محموله و از کدام کشور است؟ اگر محموله وارداتی از روسیه نیست آیا محموله آلوده دیگری مطرح است که پیش از ترخیص در جریان بررسی قرار دارد که این البته موضوع عجیبی در پروسه تجاری نیست و کالا پیش از ترخیص بررسی شده و اگر مطابق استاندارد نباشد امکان ترخیص ندارد.

در مجموع آنچه که در مورد ماجرای گندم های آلوده اتفاق افتاده است، بیش از هر موضوعی اشاره به کالای مصرفی عموم مردم دارد که هرگونه شبهه و اخبار غیر مستند و عدم توضیح شفافی در آن، موضوع امنیت غذایی مردم و اعتماد به جریان تجارت را تحت تاثیر قرار می دهد، اگر منبعی مدعی ورود گندم آلوده است چرا مستندات را ارائه نکرده است و اگر سازمان های مرتبط توضیح می دهند چرا آنقدر شفاف نیست که بیش از قبل ابهام و تناقض ایجاد کند؟منبع:

1400/10/28
16:52:07
5.0 / 5
301
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور