گزارش شمال صنعت؛

عرضه خودرو کم است

عرضه خودرو کم است شمال صنعت: باتوجه به ریزش نرخ دلار در بازار آزاد، قیمت ها در بازار خودرو نیز سیر نزولی به خود گرفته و طی روزهای گذشته شاهد ریزش 2 تا 5 میلیون تومانی قیمت ها در بازار بودیم.به گزارش شمال صنعت به نقل از مهر، چهارشنبه ۱۷ آذرماه قیمت های جدید انواع خودرو با رشد میانگین ۱۵ تا ۱۸ درصد اعلام شد؛ بااینکه انتظار می رفت که این افزایش قیمت جدید، بازار را تکان بدهد اما بازار واکنش خاصی به این تحولات نشان نداد و تغییر محسوسی در قیمت ها مشاهده نشد.
فعالان بازار خودرو در مورد چرایی سکوت بازار در مقابل تغییر قیمت های کارخانه، اعلام نمودند که قیمت ها در بازار به قدر کافی رشد کرده و فاصله بسیاری بین قیمت کارخانه و بازار به وجود آمده و دیگر امکان افزایش قیمت های فضایی وجود ندارد.
با این حال بررسی بازار خودرو طی روزهای گذشته نشان میدهد که باتوجه به ریزش نرخ دلار در بازار آزاد، بازار خودرو در واکنش به این اتفاق، روند نزولی به خود گرفته و قیمت ها میانگین ۲ تا ۵ میلیون تومان با کاهش مواجه گشته اند. در همین ارتباط نیز مصرف کنندگان درحال حاضر دست از خرید کشیده و بازار به حالت استپ درآمده است.
روند کاهشی قیمت ها در بازار خودرو
در این رابطه، سعید موتمنی رییس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو تهران با اعلان اینکه نوسانات ارزی و عرضه خودرو به بازار دو عامل اصلی در تعیین قیمت ها در بازار خودرو هستند، اظهار نمود: طی یک هفته اخیر قیمت ها در بازار خودرو به سبب عقب نشینی قیمت دلار، سیر نزولی گرفته اند؛ به شکلی که خودرو های داخلی بین ۲ تا ۵ میلیون تومان کاهش قیمت را تجربه کرده اند. از سویی دیگر باتوجه به کاهش قیمت دلار، مصرف کنندگان نیز دست از خرید کشیده و منتظر تعیین تکلیف قیمت ها در بازار ارز هستند.
وی اضافه کرد: هم اکنون قیمت پراید ۱۱۱ معادل ۱۸۶ میلیون تومان، پراید ۱۳۱ معادل ۱۶۸ میلیون تومان، تیبا صندوق دار معادل ۱۸۳ میلیون تومان، تیبا هاچ بک پلاس معادل ۱۹۱ میلیون تومان، ساینا معادل ۱۹۰ میلیون تومان، پژو پارس معادل ۲۷۸ میلیون تومان، پژو ۲۰۶ تیپ ۲ معادل ۲۶۷ میلیون تومان و سمند LX معادل ۲۵۸ میلیون تومان است.
عرضه خودرو کم است
موتمنی در مورد وضعیت عرضه خودرو به بازار، با اعلان اینکه طی سالهای اخیر تولید و عرضه خودرو پاسخگوی تقاضا نبوده است، اظهار داشت: عرضه کم خودرو به بازار در سالهای قبل، منجر به ایجاد یک اختلاف ۱۰۰ تا ۱۲۰ درصدی بین قیمت کارخانه و بازار شده است. در وضعیت فعلی هم عرضه خاصی به بازار صورت نمی گیرد، این در حالیست که تقاضا در بازار خودرو مصرفی است و اگر عرضه افزایش یابد، شاهد نزدیک شدن قیمت های بازار با کارخانه خواهیم بود.
رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو تهران با تاکید بر این که تولید و عرضه بیشتر منجر به کاهش قیمت بازار می شود، اظهار نمود: اگر قول هایی که وزیر صمت و خودروسازان در خصوص افزایش عرضه و تکمیل ۱۴۰ هزار خودروی کف پارکینگ داده اند عملی و این خودرو ها به بازار عرضه شوند، بازار متعادل خواهد شد و مصرف کننده نهایی خرید بهتری خواهد داشت.
قیمت ها درحال حاضر کاهشی است
موتمنی اظهار داشت: درحال حاضر قیمت ها در بازار ارز کاهشی است بدین سبب قیمت ها در بازار خودرو نیز سیر نزولی دارند منتهی نمی توان این شرایط را ثابت در نظر گرفت و باید دید در ایام آینده چه اتفاقاتی در بازار ارز می افتد.
وی اشاره کرد: همین طور قیمت هایی که در فضای مجازی و یا آگهی های فروش خودرو درج می شود چندان به بازار نزدیک نیست برای اینکه مشتری قیمت را در کف بازار تعیین می کند. از سویی دیگر هم اکنون خریداری در بازار وجود ندارد. به گزارش شمال صنعت به نقل از مهر، میانگین قیمت خودرو های پرفروش در بازار به شرح جدول زیر است.خودرو (۱۴۰۰)قیمت (۲۲ دی ماه)قیمت (۲۳ آذر ماه)کوییک اتوماتیک۲۸۰ میلیون تومان۲۷۵ میلیون تومانپراید ۱۱۱۱۸۵ میلیون تومان۱۵۸ تا ۱۶۰ میلیون تومانپراید ۱۳۱۱۶۸ میلیبون تومان۱۶۲ میلیون تومانتیبا صندوق دار۱۸۳ میلیون تومان۱۷۷ میلیون تومانتیبا هاچ بک۱۹۱ میلیون تومان۱۸۲ میلیون تومانساینا۱۹۰ میلیون تومان۱۸۸ میلیون تومانرانا پلاس۲۶۸ میلیون تومان۲۶۸ میلیون تومان۲۰۶ تیپ ۲۲۶۷ میلیون تومان۲۷۰ میلیون تومان۲۰۶ تیپ ۵۳۳۰ میلیون تومان۳۱۵ میلیون تومانسمند LX۲۵۸ میلیون تومان۲۵۳ میلیون تومانپژو پارس۲۸۲ میلیون تومان۲۷۷ میلیون تومانپژو پارس LX۳۳۵ میلیون تومان۳۳۸ میلیون توماندنا معمولی۳۵۸ میلیون تومان۳۵۴ میلیون تومان


منبع:

1400/10/23
11:35:44
5.0 / 5
273
تگهای خبر: ارز , تولید , خرید , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور