تفاوت آب معدنی با آب آشامیدنی چیست؟

آب بسته بندی گران گردید

آب بسته بندی گران گردید شمال صنعت: دبیر انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان آبهای معدنی و آشامیدنی از افزایش 25 درصدی قیمت آب معدنی آگاهی داد و در پی سوء برداشت از صحبت های یک مقام سازمان غذا و دارو، درباره تفاوت آب معدنی با آب شرب توضیح داد.


پیمان فروهر در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه بازار آب بسته بندی رونق فصلی دارد، اظهار نمود: شش ماه اول سال رونق و شش ماه دوم سال رکود این بازار است. از شروع سال سعی کردیم قیمت آب بسته بندی افزایش پیدا نکند، چونکه رقیب محصول ما آب آشامیدنی شهری است که در ۹۰ درصد جغرافیای ایران مردم به آن دسترسی دارند. به عبارت دقیق تر تفاوت این صنعت با صنایع دیگر این است که مردم برای آن جایگزین دارند.
اما بگفته وی افزایش کرایه حمل و قیمت مواد اولیه و همین طور تورم موجب شد تا اواخر تیر ماه، میانگین افزایش ۲۵ درصدی قیمت آب های بسته بندی در احجام مختلف اجرا شود.
تفاوت آب معدنی با آب آشامیدنی
فروهر در ادامه درباره اظهارات مدیر کل فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو درباره آب های بسته بندی نیز اظهار داشت: این برداشت از صحبت های آقای عزیزی که آب معدنی همان آب آشامیدنی است، برداشت اشتباهی بود و بنظر می رسد سوء برداشت شده است.
دبیر انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان آب های معدنی و آشامیدنی درباره تفاوت آب معدنی با آب شرب نیز اظهار داشت: استاندارد آب معدنی با آب شرب متفاوت می باشد. برای مثال کسی که آب معدنی تولید می کند، حتما باید این آب را از منابع چشمه یا از منبع زیرزمینی برداشت کند و این منبع حتما باید خارج از محدوده شهری، صنعتی و دامداری واقع باشد. همین طور باید این آب طی چهار ساعت آنالیز شود و تلورانس تغییرات مولفه ها و پارامترهای آن در این زمان عددی منطقی باشد. همین طور در تولید آب معدنی، تولیدکنندگان اجازه استفاده از هرنوع روش تصفیه ندارند.
اما بگفته وی در تولید آب های آشامیدنی، نیازی به آنالیز چهار ساعته نیست و لازم نیست منبع آن حتما در مناطق کوهستانی باشد. این آب می تواند از هر منبعی برداشت شود، اما باید همه تصفیه و ضدعفونی های لازم روی آن صورت گیرد. در نهایت هر دو محصول ایمن و کاملاً پاک هستند.
اخیرا مدیر کل فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو در نشستی خبری گفته بود که تعدادی از آب های بسته بندی آب معدنی نیست و از معادن یا چشمه ها برداشت نمی گردد، بلکه همین آب آشامیدنی معمولی است که باردیگر تصفیه می شود. یعنی آب معمولی را باردیگر تصفیه می کنند تا از نظر شاخصهای سلامتی کاملا مورد اطمینان باشد و بعد بسته بندی می کنند. بر این اساس پیگیری شده، برندی که آب شرب است، روی آن "آب آشامیدنی" و آن که از چشمه ها و معادن برداشت شده، "آب معدنی" نوشته شود.
گفتنی است حداقل قیمت آب بسته بندی نیم لیتری ابتدای امسال ۳۰۰۰ تومان بود که حالا به ۴۰۰۰ تومان رسیده است.
منبع:

1400/07/25
07:52:12
5.0 / 5
270
تگهای خبر: استاندارد , تولید , صنعت , معدن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور