رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران:

سال جاری یک میلیارد دلار داخلی سازی خواهیم داشت

سال جاری یک میلیارد دلار داخلی سازی خواهیم داشت رئیس سازمان صمت استان تهران اظهار داشت: سال قبل یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار در واحدهای صنعتی استان تهران عمق ساخت داخل داشتیم که این عدد برای سالجاری یک میلیارد دلار پیشبینی شده است.به گزارش شمال صنعت به نقل از مهر، یدالله صادقی امروز در نشستی خبری در مورد نقش مهم استان تهران در صنعت و اشتغال اظهار نمود: استان تهران نقش مهمی در تولید و اشتغال دارد به صورتی که ۲۰ درصد در استان تهران مستقر هستند.
وی افزود: برپایه مجوزهای رسمی صادر شده در بخش صنف و صنعت حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار مجوز در بخش صنف و بقیه آن در بخش صنعت است. همینطور در استان تهران ۱۷۰۰۰ کارت بازرگانی فعال داریم.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران اضافه کرد: استان تهران با عنایت به گستردگی در زمینه توسعه صنعت با مشکل ممنوعیت اشتغال صنعت در شعاع ۱۲۰ کیلومتری مواجه است؛ ازاین رو دست ما برای توسعه صنعت بسته است.
صادقی عنوان کرد: خیلی از واحدهای صنعتی ما احتیاج به بازسازی و توسعه دارند که به علل زیست محیطی این امکان برای آنها فراهم نیست.
وی در مورد محدودیت های میان استانداری و سازمان محیط زیست خاطرنشان کرد: در دو سال گذشته میان استانداری و سازمان صنعت و محیط زیست بعضی از محدودیت ها همچون افزایش ظرفیت، افزودن محصول، بازسازی و نوسازی مجوز وجود دارد. هم اکنون باید واحدهای تولیدی را از حالت جامد خارج نماییم.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران بیان نمود: واحدهای تولیدی موجود در گذشته نمی توانند خویش را به روز کنند و عملاً سوخت و انرژی بیشتری مصرف می کنند؛ بر این اساس قیمت، کیفیت و نرخ بهره وری بالا می رود و سبب افزایش رقابت هم می شود. چنین اقداماتی وسیع تر پیشبینی شده، در اختیارات هیئت مقررات زدایی بوده و بقیه آن توسط دولت با لحاظ مسائل زیست محیطی انجام می گیرد که در صورت انجام از مصرف انرژی و هزینه واحدها جلوگیری می شود.
صادقی در پاسخ به سوالی در خصوص این که اگر واحدهای صنعتی در رقابت بمانند به چه چیزی نیاز است؟ اظهار داشت: تاکنون واحدهای صنعتی انعطاف لازم را نداشتند و باید واحد به روز شود تا بتواند در چرخه رقابت خود باقی بماند و از دور خارج نشود.
وی بیان نمود: خیلی از کالاها به نحوی هستند که فرآیند تولید باید در یک کارخانه صورت گیرد. در کارخانه های صنایع غذایی به ناچار باید از وسایل بسته بندی جدید در محیط کارخانه خودشان استفاده کنند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در مورد تعداد پروانه های صادر شده در بخش صنعت اظهار نمود: در بخش صنعت ۸۸ مورد پروانه صادر شده و ۴۴ درصد رشد یک ساله داشتیم. پارسال ۱۲۰۰ میلیارد هزینه برای پروانه ها صرف شده است.
صادقی افزود: در حوزه سرمایه گذاری هم پارسال ۱۶۹ مورد و سال جاری هم در این عرصه ۲۳ درصد رشد داشتیم که البته بخشی از آن به دلیل افزایش نرخ تورم و قسمتی دیگر افزایش نرخ سرمایه گذاری است اما اشتغال ناشی از پروانه توسعه، رشد منفی ۲۹ درصدی داشتیم که دلیل آن به کار گیری فناوری های رباتیک و غیر کاربر است و یکی از علل گران بودن مبلغ سرمایه گذاری هم به همین علت بوده است.
وی درباره جواز تأسیس کارخانه اظهار نمود: کسانی که در استان تهران کارخانه می زنند، جواز تأسیس خویش را از سامانه بهین یاب ظرف ۲- ۳ روز دریافت می کنند. سال جاری ۱۰۲۱ و سال قبل ۱۱۸۰ مورد جواز تأسیس صادر شده و انتظار داریم تا آخر سال به ۲۰۰۰ جواز برسد البته تمام جوازهای صادر شده لزوماً منجر به طرح صنعتی نمی گردد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران اظهار نمود: در بخش اصناف که یکی از پتانسیل های بزرگ بخش صنعت است، ۳۶ هزار و ۳۱۶ تا پروانه کسب در رشته های تولیدی توزیعی و … صادر گردیده است. همینطور ۷ هزار و ۸۷۷ پروانه تولیدی صنفی صادر شده داشتیم که در بخش تولید فعالیت دارند. علاوه بر این، ۳ هزار و ۷۴۲ پروانه خدمات فنی و مهندسی صادر شده که سبب افزایش ارزش افزوده می شود. در مجموع ۱۱ هزار پروانه خدمات تولیدی و فنی مهندسی صنفی صادر گردیده است.
صادقی تصریح کرد: در نیمه اول سال قبل ۳۶۴ هزار و ۳۰۲ مورد بازرسی از واحدهای تولیدی و تعاونی ها، مدارس غیر انتفاعی و خدمات آموزشی داشتیم و متولی نظارت بر این ها هستیم. همینطور سال جاری در نیمه ۴۶۶ هزار و ۱۱۱ مورد بازرسی داشتیم که ۳۱ درصد رشد داشته است.

صادقی در ادامه اظهار نمود: ارزش این پرونده ها ۲، ۰۰۰ میلیارد تومان بوده که سال جاری ۱۲۵۰ میلیارد تومان ارزش داشته است. در بخش معدن در استان تهران و پروانه بهره برداری جدید ۶ ماهه اول سال ۹۹، ۵ مورد و در نیمه دوم ۸ مورد بوده که ۴۰ درصد رشد داشتیم.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران اضافه کرد: ۲۸۰ معدن در حوزه بهره برداری وجود دارد که ۴۰ معدن در حالت تعلیق است. اشتغال معادن پارسال ۴۹ درصد و سال جاری ۶۶ درصد بوده و در مجموع ۳۴ درصد رشد داشته است.
صادقی بیان نمود: پروانه اکتشاف که برای کشف ماده معدنی صورت می گیرد، امکان دارد برای ریسک صورت نگیرد. دو پروانه اکتشاف صادر شده که منجر به صنعتی بودن آن بوده است. در ۶ ماهه اول ۲۵ میلیارد تومان حقوق دولتی از بهره برداران وصول شده است که این عدد ۲۶۱ درصد رشد نسبت به سال قبل دارد. در بخش تجارت خارجی حدود ۱۷۰۰۰ کارت بازرگانی در استان تهران وجود دارد که در ۶ ماهه اول ۷۰۷۷ مورد کارت صادر یا تمدید شده است. در کل ۱۴۹۲ مورد صادره و ۵۵۸۵ مورد تمدید داشته ایم که نسبت به سال قبل با ۷۲ درصد رشد همراه بود.
وی اضافه کرد: یکی از خدمات اساسی به واحدهای تولیدی، تأمین مواد اولیه و قطعات و ماشین آلات تولید است که ثبت سفارش باید صورت گیرد. سال جاری ۳۶ هزار و ۲۵۷پ رونده برای گرفتن ثبت سفارش به ما واصل شده است که ۲۹ هزار و ۵۶۳ مورد رسیدگی شده و حدود ۷۰۰۰ مورد در دست رسیدگی است و تقاضای واحدهای تولیدی برای واردات حدود ۱۱ میلیارد یورو بوده که کمتر از ۶ درصد آن برای واردات ماشین های پیش ساخته است و امکان تولید در کشور به اندازه کافی نیست.
صادقی اظهار داشت: برنامه هایی برای جهش تولید و پشتیبانی مدنظر بوده که در چارچوب هفت محور برنامه ریزی شده و برخی از این برنامه ها را انجام دادیم. فرصتی بوجود آمده که واحدهای تولیدی از توسعه تولید و تعمیق ساخت داخل استفاده کنند و ساخت داخل انجام دهند. سال قبل یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار باید خودرو وارد می شد که شرکت ها خودشان داخلی سازی کردند. هدفی که سال جاری گذاشته شده یک میلیارد دلار است که ۲۰ درصد این هدف کم شده و در شش ماهه اول حدود ۲۶۲ میلیون دلار بوده که به صورت کامل محقق شده است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران اضافه کرد: بعضی از این اقدامات در راه تکمیل است و پیشبینی می نماییم که سال جاری بالاتر از یک میلیارد دلار را داخلی سازی نماییم که در جهت اهداف ما است. به صورت کلی تحریم مزیت ندارد، ولی وقتی تحمیل شد سبب شده که رشد را تجربه نماییم.
وی اظهار نمود: هدف بعدی فعال سازی واحدهای راکد صنعتی است که یکسری از آنها غیر فعال می باشند و در یک برنامه جداگانه پیگیری می شود. در این راستا کمیته هایی تشکیل شده و بررسی طرح صورت می گیرد. اگر چنین اقداماتی ظرف یکسال صورت گیرد اجازه می دهیم، در غیر این صورت این واحدها خلع ید و واگذار می شود. بخش دیگر واحد معیوب است که ازچرخه تولید خارج شده است. در شش ماهه اول سال جاری ۱۸۶ طرح را باید فعال می کردیم که ۱۸۳ طرح فعال شده اند؛ این مورد درحال پیگیری است که این واحدها را باردیگر راه اندازی نماییم.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران اظهار داشت: مکانیزمی که برای رسیدگی به مشکلات واحدهای تولیدی داریم، کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید است که شامل بازدید مستمر استانداران و دبیران از واحدهای تولیدی خواهد بود. سایتی تحت عنوان «بهین یاب» به منظور عرضه خدمات صنعتی کشور است که واحدهای مشکل دار ثبت نام می کنند، اطلاعاتشان برای ما ارسال می شود و بلافاصله توسط کارشناسان رسیدگی صورت می گیرد؛ ظرف یک هفته طی جلسه ای با حضور استاندار و کارشناسان و خود صنعتگران به تأیید می رسد. اگر مورد موافقت صورت نگیرد یا واحد غیر فعال می شود یا سطح تولید آن پایین می آید.
صادقی بیان نمود: خوشبختانه سال جاری واحدی که تعطیل شود نداریم. در ارتباط با واحدی که گرفتار بانک است و نتوانسته مالیات بدهد و تأمین اجتماعی خویش را بموقع پرداخت نکرده، بانک تا حدی می تواند انعطاف داشته باشد. اولویت واحدها، پرداخت حقوق کارگر است و بانک هم در این سازمان تعیین تکلیف می شود یا بخشوده می شوند یا تخفیف می گیریم که واحد بتواند این مشکل را برطرف کند یا این که مشکلات آب، برق و گاز که می تواند در این سامانه مطرح شود. همه بخش های تولیدی هم می توانند مسائل را در آن مطرح کنند و کلیه واحدهای تولیدی استان با رفتن به سایت بهین یاب مشکل خویش را با ما درمیان بگذارند.
وی اظهار داشت: ۱۳۳ جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید در ۶ ماهه اول سال برگزار گردید. تعداد شرکتهای رجوع کننده ۲۸۶ شرکت بوده است که بخشی در امور مالیاتی و بخشی د یگر از تأمین اجتماعی بودند. همینطور ۲۰۸ مورد مشکل بانکی داشتند که رفع و حکم آنها صادر گردیده است و این روال کمک می نماید که واحدها به تولید خود ادامه دهند.

1400/07/19
10:29:55
5.0 / 5
243
تگهای خبر: ارز , اشتغال , بازرگانی , تجارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور