وزیر صنعت اعلام كرد:

صدور مجوز برای واردات ماسك تنفسی

صدور مجوز برای واردات ماسك تنفسی به گزارش شمال صنعت وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینكه صدور مجوز برای واردات ماسك تنفسی صورت گرفته است، اظهار داشت: ارز مورد نیاز تأمین شده و در كنار آن، مجوز موقت برای تغییر خطوط تولیدی برخی كارخانجات صادر گردیده استبه گزارش شمال صنعت به نقل از مهر، رضا رحمانی در نشست هماهنگی طرح نظارت و بازرسی ویژه نوروز و ماه مبارك رمضان اظهار داشت: ظرفیت های تولیدی بسیاری مناسبی در حوزه كالاها و صنایع غذایی رشد كرده و در ده ماهه تولید مواد غذایی ۲۰ درصد رشد تولید را شاهد هستیم؛ ضمن اینكه بخشی از كالاهای اساسی كه وارداتی است، بسیار بالاتر از سال های قبل واردات صورت گرفته است.
وزیر صنعت اظهار داشت: شیوع كرونا به دو حالت در بازار اثرگذار بوده است، به این معنا كه تحت تأثیر كرونا و فضاسازی های رسانه ای، قیمت برخی كالاها افزایش یافته است؛ این در شرایطی است كه مصرف برخی اقلام بهداشتی هم به شدت افزایش یافته است كه این امر، طبیعی است.
رحمانی با اشاره به اینكه فضاسازی های رسانه ای اهداف مختلفی را پشت سر خود دارد، خاطرنشان كرد: شیوع ویروس كرونا برای برخی دشمنان فكر فرصت طلبی را ایجاد كرد كه می توانند بازار را به هم بریزند، البته بعضی از فروشندگان هم از این مورد بعنوان یك فرصت یاد كردند و كالا را احتكار یا گرانفروشی كردند.
وی از استان های كشور درخواست نمود كه جلسات ستاد تنظیم بازار را به صورت مستمر با حضور استانداران برگزار نمایند؛ این در شرایطی است كه تلاش داریم بتوانیم تولید این اقلام كه این روزها بیشتر مورد توجه و نیاز مردم هستند، افزایش دهیم و همه باید پای كار باشند.
به گفته رحمانی، كمبودی در شكر نداریم اما اگر عرضه با وقفه ایجاد شود، برخی به سمت احتكار می كنند؛ شكر به اندازه كافی در كشور وجود دارد و البته ما متهم به این بودیم كه چرا به میزان كنونی، شكر ذخیره سازی شده است؛ پس باید این كالا در بازار ارائه شود.
وزیر صنعت اظهار داشت: مردم دنیا می دانند كه كرونا شیوع یافته است؛ این درحالی است كه ۱۴ واحد فعال بزرگ داریم كه مواد ضدعفونی كننده تولید می كنند؛ پس حالا مشكلات این افراد و واحدها در حال برطرف شدن است و الان نمایندگان وزارت صنعت در این كارخانه ها مستقر شده اند تا مشكلاتشان را رفع كنند؛ پس این واحدها مشكلی برای تولید ندارند و ما هم برای كالارسانی در بازار نداریم.
وی تصریح كرد: با وزارت بهداشت هماهنگی های لازم انجام شده تا به بعضی از واحدهای تولیدی، مجوزهای كوتاه مدت داده شود تا بعضی از واحدها تغییر خط تولیدی داده و محصولات مورد نیاز پزشكی را تولید كنند؛ این در شرایطی است كه ۷۰ واحد تولیدی مواد شوینده داریم كه ۲۵۰ هزار تن ظرفیت تولید دارند؛ در صورتی كه مواد اولیه هم داخلی است و سال قبل هم نیمی از این رقم را تولید كرده اند.
رحمانی اظهار داشت: وزارت بهداشت تدبیر كرده كه ماسك در اختیار مراكز بهداشتی و درمانگاهها بدهند تا به صورت مجانی توزیع شود؛ این در شرایطی است كه فضاسازی های بی مورد هم نباید صورت گیرد.
وی اعتقاد دارد كه كسانی كه احتكار مواد شوینده، بهداشتی و ماسك را صورت می دهند، در حق مردم خیانت می كنند و با برخوردهای سخت تعزیرات، دادستانی و قوه قضاییه مواجه خواهند شد. هر چقدر لازم است باید عرضه را تقویت كرد.
رحمانی اظهار داشت: ما از مردم تقاضا می نماییم كه با عنایت به این كه وفور كالا داریم و هیچ جای نگرانی برای تأمین مایحتاج مردم وجود ندارد، به مرور تقاضای خویش را وارد بازار كنند. این در شرایطی است كه مجوز واردات ماسك هم صادر شده و با بانك مركزی هم برای تأمین ارز مورد نیاز آن انجام شده است؛ ضمن اینكه در واحدهای بزرگ هم بازرس مقیم، مستقر كرده ایم.
وی تصریح كرد: بازار شب عید به شدت تحت نظارت دولت و وزارت صنعت است، این در شرایطی است كه ذخایر كافی برای شب عید و ماه مبارك رمضان وجود دارد و جای هیچگونه نگرانی نیست.
رحمانی با اشاره به اینكه تلاش بانك مركزی این است كه قیمت ارز كاهش پیدا كند، اظهار داشت: اتفاقات اخیر سبب شده تا قیمت ارز بالا رود؛ اما در ماههای آینده تلاش بر این است كه بتوان قیمت را كنترل كرد؛ پس برای نوسانات نرخ ارز اگر قیمت پایین نیاید، سازمان حمایت اثر واقعی قیمت ارز را در قیمت كالاها خواهد پذیرفت.

1398/12/06
15:36:59
5.0 / 5
3743
تگهای خبر: ارز , بانك مركزی , تجارت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور