سخنگوی گمرك ایران اعلام كرد:

انجام 90 درصد واردات از اوراسیا

انجام 90 درصد واردات از اوراسیا به گزارش شمال صنعت سخنگوی گمرك ایران اظهار داشت: بیشتر از ۹۰ درصد واردات از كشورهای عضو اتحادیه اوراسیا، بر مبنای موافقتنامه تجارت ترجیحی صورت می گیرد.


به گزارش شمال صنعت به نقل از گمرك؛ سیدروح الله لطیفی اظهار داشت: ارزش صادرات كالاهای لیست تجارت ترجیحی ایران به اتحادیه اوراسیا، از پنجم آبان تا آخر دیماه به بیشتر از ۶۶ میلیون دلار رسید.
وی اضافه كرد: با عنایت به اجرایی شدن موافقت نامه تجارت ترجیحی با اتحادیه اقتصادی اوراسیا از پنجم آبان ماه و تجارت با اعمال تخفیفات ترجیحی در مورد ۸۶۲ قلم كالای وارداتی و صادراتی به كشورهای عضو اتحادیه اقتصادی علاوه بر صادرات و واردات اقلام دیگر صادرات ایران به كشورهای مذكور طی نه ماهه سالجاری، حدود ۲.۴۳ درصد از وزن و ۲.۴۶ درصد از ارزش كل صادرات غیر نفتی كشور را به خود اختصاص داده است؛ و این در شرایطی است كه حجم صاردات ترجیحی ایران به كشورهای اوراسیا بعد از تفاهم نامه و اعمال تخفیفات ترجیحی در آبان ماه سال جاری به ۵۸ هزارو ۳۰۲ تن وبه ارزش ۶۶ میلیون دلار رسیده است.
لطیفی، با اشاره به میزان كل صادرات كشور بعد از اجرایی شدن موافقتنامه به اوراسیا اضافه كرد: كل صادرات ایران به مجموع ۵ كشور عضو اتحادیه اوراسیا ۶۶۳ هزار و ۳۵ تن بوده است كه ارزش این حجم صادرات برابر با ۲۷۰ میلیون و ۵ هزارو ۱۵۷ دلار است كه نسبت حجم صادرات ترجیحی طی ۳ ماهه گذشته نسبت به كل صادرات به این اتحادیه ۸.۷۹درصد واز حیث ارزش این نسبت ۲۴.۳۳% است.
دبیر شورای اطلاع رسانی گمرك در مورد میزان واردات ترجیحی از اوراسیا اظهار داشت: حجم واردات از كشورهای اوراسیا طی پنجم آبان تا كنون یك میلیون و ۴۹۳ هزارو ۴۴۷ تن بوده است كه از این مقدار، میزان یك میلیون و ۳۸۳ هزارو ۵۴۱ تن واردات ترجیجی بوده است. به عبارت دیگر ۹۲.۶۴درصد از حجم واردات كشور از اوراسیا را كالاهای ترجیحی، تشكیل داده اند؛ كه میزان ارزش واردات ترجیحی ۴۳۹ میلیون و ۳۳۳ هزار و ۸۰۹ دلار بوده است؛ كه این میزان ۸۴.۶۵ درصد كل ارزش واردات از كشورهای اوراسیا را در نزدیك به سه ماه پس از اجرایی شدن این موافقتنامه است.
لطیفی افزود: در این مدت ۳۴ درصد حجم تجارت خارجی با اوراسیا را صادرات و ۶۶ درصد را واردات تشكیل می دهد؛ و از این حجم تجارت، بیشترین سهم متعلق به فدراسیون روسیه است با ۳۹.۹ درصد حجم صادرات و ۷۱.۹درصد میزان واردات را شامل می شود؛ كه اقلام عمده وارداتی از روسیه هم شامل روغن دانه آفتاب گردان، جو، ذرت دامی، محصولات نیمه تمام آهن یا فولاد، خطوط راه آهن، كاغذ روزنامه و گوشت بوده است.
سخنگوی گمرك همینطور با اشاره به پنجاه قلم اصلی صادرات به اوراسیا اظهار داشت: صرف نظر از گاز طبیعی و سایر مشتقات گازی، میوه، خشكبار، صیفی جات، سبزیجات، محصولات غذایی بخش عمده این اقلام را می سازند ضمن آنكه اقلام وارداتی ترجیحی هم شامل ذرت دامی، روغن دانه آفتاب گردان، گوشت، عدس و كاغذ روزنامه است.
لطیفی با اشاره به نقش منطقه ویژه امیرآباد در تجارت با كشورهای عضو اتحادیه اوراسیا اضافه كرد: بندر امیرآباد با دارا بودن نسل سوم بندری یكی از پیشرفته ترین بنادر كشور است كه قابلیت جابجایی بار به صورت رو رو را دارد و گمرك با دارا بودن نقش محوری در تسهیل تجارت كشور با اتحادیه اوراسیا می تواند ضمن اجرای قوانین گمركی، به تسریع در جابجایی كالا كمك شایانی كند. لطیفی افزود: امیرآباد با دارا بودن همه شقوق حمل و نقلی و زیر ساخت های مناسب در تجارت با كشورهای آسیای میانه و اتحادیه اوراسیا نقش سازنده ای را داراست.

1398/11/04
16:07:08
5.0 / 5
4876
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , تجارت , سازنده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور