یك صادركننده:

ما را بیشتر درك كنید

ما را بیشتر درك كنید به گزارش شمال صنعت ایسنا/سمنان نایب رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی سمنان با اشاره به كاهش صادرات كالاهای ایرانی به علت قوانین سخت گیرانه بانك مركزی، اظهار داشت: ما را بیشتر درك كنید.


حمید علوی در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: شرایط بگونه ای است كه صادركنندگان نمی توانند ارز را به صورت مستقیم از برخی كشورها منتقل كنند و از سویی قوانین سختگیرانه بانك مركزی هم بگونه ای است كه صادركننده تحت فشار قرار می گیرد و در نتیجه تصمیم می گیرد كه قید صادرات را بزند.
وی افزود: با عنایت به قوانین فعلی، صادركننده باید "رفع تعهد ارزی"كند و از آنجائیكه به علت شرایط فعلی قادر به این مهم نیست باید ارز مورد نیاز خویش را برای رفع تعهد ارزی از بازار آزاد بخرد ازاین رو صادركننده در این شرایط قادر نیست كه رفع تعد ارزی كند از همین رو تصمیم می گیرد كه با صادرات خویش را به دردسر نیاندازد و در نتیجه صادرات كالاها چه در سطح كشور و چه در استان به شدت كاسته می شود.
این صادركننده در پاسخ به پرسشی در مورد اینكه آیا صادركنندگان استان هم با چنین دشواری هایی روبرو هستند تصریح كرد: بله اغلب صادركنندگان و واحدهای تولیدی استان كه كالاهای صادراتی دارند با همین مشكل مواجهند و خطر كاهش صادرات متوجه صادركنندگان استان سمنان است.
علوی با گلایه از پیچیدگی های موجود در نظام بانكی خاطرنشان كرد: متاسفانه این پیچیدگی ها صادركنندگان و واحدهای تولیدی را به شدت درگیر كرده و از همین این قوانین بر روند صادرات در استان و كشور تأثیر خواهد گذاشت.
وی با اشاره به معافیت صادركنندگان زیر یك میلیون دلار از قانون رفع تعهد ارزی در كشور اظهار داشت: در كشورهای اروپایی و توسعه یافته واحدهای زیر دو میلیون دلار از چنین معافیتی برخوردار می باشند و این یك استاندارد جهانی است. با این همه متاسفانه به همین قانون معافیت زیر یك میلیون دلار هم توجه نمی گردد و بانك ها و دستگاه های ذی ربط با سختگیری هایی كار را بر صادركنندگان ایرانی سخت تر می كنند.
نایب رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی سمنان یادآوری كرد: اگر این روند ادامه بیابد امكان دارد كه صادرات ما تا 80درصد كاهش بیابد.
این فعال اقتصادی با اشاره به شرایط دشوار اقتصادی و تحریم های ظالمانه امریكا اظهار داشت: متاسفانه در این شرایط دشوار به جای ایجاد تسهیل بیشتر برخی بانك ها و دستگاه ها با صدور دستورالعمل های پیچیده، عرصه را بر ما صادركنندگان و تولیدكنندگان تنگ تر می كنند.
این صادركننده سمنانی با اشاره به اینكه همین قوانین سبب شده كه صادرات ما به هند به شدت كاهش بیابد افزود: متاسفانه به علت تحریم ها انتقال ارز با دشواری های زیادی روبرو است و از سویی بانك ها هم بر دشواری ها و پیچیدگی های این فرآیند می افزایند در نتیجه میزان صادرات كاسته می شود.
وی با اشاره به اینكه هم اكنون گفته می شود كه 50 درصد ارز حاصل از صادرات به سامانه نیما 30درصد به سنا و 20 درصد را هم می توان كالا وارد نماییم اظهار نمود: انتظار ما صادركنندگان این است كه در این شرایط ما را بیشتر درك كنند و بپذیرند كه ما در شرایط عادی صادرات و واردات را انجام نمی دهیم.1398/10/15
13:13:19
5.0 / 5
4064
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور