بدهی خارجی تركیه از 433 میلیارد دلار گذشت

بدهی خارجی تركیه از 433 میلیارد دلار گذشت شمال صنعت: تا اختتام سپتامبر، تركیه 433.9 میلیارد دلار بدهی داشته است.


به گزارش شمال صنعت به نقل از آناتولی، بانك مركزی تركیه در گزارشی اعلام نمود میزان بدهی خارجی ناخالص در تركیه تا اختتام ماه سپتامبر به ۴۳۳.۹ میلیارد دلار رسیده است كه از این میزان، ۲۴۷.۶ میلیارد دلار سهم بدهی های عمومی دولت بوده است. طبق اعلام وزارت خزانه داری و دارایی تركیه، نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی این كشور هم اكنون به ۵۹.۱ دصد رسیده است. خزانه داری تركیه نیز طی این مدت ۱۴.۴ میلیارد دلار بدهی به شكل اوراق قرضه داشته است.
افزایش بدهی خارجی تركیه در شرایطی رخ می دهد كه قبل تر صندوق بین المللی پول نسبت به وابستگی بیش از اندازه تركیه به منابع خارجی آگهی داده بود. طبق اعلام این نهاد مالی، در صورت افزایش نرخ بهره در سطح جهان و یا پیدایش یك بحران ارزی دیگر نظیر آن چه در ماه آگوست ۲۰۱۹ برای اقتصاد تركیه اتفاق افتاد، این كشور در مقابل شوك های ارزی شدیدی قرار خواهد گرفت. تركیه تابستان امسال با بحران ارزی كم سابقه ای مواجه گردید و نرخ برابری دلار در مقابل لیر حتی به رقم ۷.۲۲ نیز رسید.
از جانب دیگر مركز آمار تركیه نیز اعلام نموده است كه كسری بودجه این كشور در ماه نوامبر به ۲.۲۳ میلیارد دلار افزایش یافت. در این مدت تركیه ۱۵.۵ میلیارد دلار صادرات و ۱۷.۷ میلیارد دلار واردات داشته است كه نسبت به ماه قبل به ترتیب ۰.۱ درصد و ۹.۷ درصد افزایش داشته است.
در میان كشورهای مختلف آلمان بزرگ ترین وارد كننده از تركیه بوده است و بعد از این كشور نیز عراق، انگلیس و ایتالیا قرار دارند. از طرف دیگر روسیه بزرگ ترین كشور صادركننده كالا به تركیه بوده است و چین، آلمان و ایتالیا در رده های بعدی قرار دارند.
دولت تركیه در برنامه افق ۲۰۲۰ خود دستیابی به صادرات ۲۰۰ میلیارد دلاری را هدف گذاری كرده است كه این رقم هم اكنون ۱۵۶ میلیارد دلار بوده است.
منبع:

1398/10/11
11:58:44
5.0 / 5
4213
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور