لزوم ایجاد مشوق هایی برای سرمایه گذاری روی استارتاپ ها

لزوم ایجاد مشوق هایی برای سرمایه گذاری روی استارتاپ ها به گزارش شمال صنعت عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی صنایع معادن و كشاوزی تهران با بیان این كه تحریك تقاضا با پشتیبانی از CVC ها از راه مشوق های مالیاتی محقق می شود، اظهار داشت:  شركت های كوچك و استارتاپ ها زمانی رشد می كنند كه شركت های متقدم و سنتی در زنجیره ارزش خود از محصولات و فناوری آنها بهره برداری كرده و ارزش افزوده بیشتر و رقابتی تولید كنند.


به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، فرزین فردیس با بیان این مطلب اظهار نمود: همه در نگاه كلان به دنبال رشد تولید ناخالص داخلی هستیم تا رفاه مردم بیشتر شود، درآمد سرانه افزایش یابد و مجموعه سبد مصرفی متنوع تری داشته باشیم؛ برای رسیدن به این اهداف باید اقتصاد دانش بنیان بسازیم.
وی با اشاره به اینكه فضای اقتصاد دانش بنیان دو بخش تولید ایده و تحریك تقاضا دارد، اظهار داشت: در عرصه تولید ایده و دانش تابحال خوب عمل شده است. دانشگاهیان را به سمت فناوری سوق دادیم تا به تجاری سازی توجه نمایند و غیره. پارك های علم و فناوری در این راستا شكل گرفتند و شتاب دهنده و سرمایه گذار خطرپذیر ایجاد شدند. رویدادهای استارتاپ ویكند برگزار شدند.
فردیس اضافه كرد: بخش دیگر شركت های بزرگ هستند كه در سمت تقاضا قرار دارند كه تحریك آن بسیار اهمیت دارد و متاسفانه بسیار عقب است. خیلی از شركت های كوچك بدون همراهی شركت های متقدم نمی توانند در عرصه بین المللی فعالیت كنند یا صادرات داشته باشند.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی صنایع معادن و كشاوزی تهران با اشاره به اینكه در نیمه اول موفق عمل شده است ولی در نیمه دوم عملا اقدامی نشده است، اظهار داشت: افراد دانشگاهی و جوان ها كه خلاق تر هستند در تولید علم و دانش بسیار موفق ترند. ولی در بازاریابی و صحبت با مشتری و حتی پیدا كردن مشتری مهارتی ندارند. فرصتی هم نداشتند تا بیاموزند. برعكس شركت های متقدم و بزرگ نیاز بازار را می دانند مكانیزم بازار را بلد هستند. لازم است كه حلقه تقاضا و عرضه را به یكدیگر گره بزنیم، در این صورت زنجیره شكل می گیرد و به سمت صنعت شدن حركت می كند. ارزش افزوده در كل صنعت افزوده می شود و امكان رقابت پذیری بیشتر می شود و درنهایت می توانیم سهم بیشتری از اقتصاد دنیا را از آن خود نماییم.
تحریك تقاضا با پشتیبانی از CVC ها
به قول این عضو كمیسیون اقتصاد نوآوری اتاق بازرگانی تهران، در كمیسیون هم تحریك سمت تقاضا را بعنوان یك هدف كلی تعیین كردیم. یعنی لازم است كه CVC ها یا همان سرمایه گذاران خطرپذیر شركتی را ایجاد نماییم.
وی به ذكر مثالی پرداخت و اظهار داشت: در صنعت غذایی شركت كم نظیری داریم كه از بازارهای جهانی مانند كشور عراق و غیره سهم گرفته است. ولی در زنجیره تولید شركت های داخلی نتوانستند به این شركت كمك كنند. هنوز بخش بزرگی از مكمل ها و افزودنی ها كه ارزش افزوده صنعت غذایی هستند، وارداتی است. وقتی می توانیم بگوییم در كشور صنعت غذایی داریم كه بخش عمده بازیگران این زنجیره موجود باشد و فقط اول و آخر زنجیره نباشد.
مشوق هایی برای سرمایه گذاری روی استارتاپ ها
فردیس با بیان این كه بخش خصوصی در حوزه سرمایه گذاری بخش تحقیق و توسعه می تواند یك استارتاپ پویا را خریداری كند یا درون مجموعه خودش واحد تحقیق و توسعه را ایجاد كند، اضافه كرد: در بعضی جوامع كه تحریك بخش تقاضا به درستی انجام شده است، دولت مجوزی را برای هولدینگ های بزرگ صادر می كند در خصوص اینكه همه یا درصدی از مالیاتی كه باید بپردازد را صرف تحقیق و توسعه در حوزه های اولویت دار فناورانه كشور كنند. برای مثال گوگل بعنوان یك شركت بزرگ اقتصاد آمریكا وقتی سود می كند می تواند بخشی از هزینه مالیاتی اش را صرف خرید شركت ها و استارتاپ های فناورانه كند سازمان حسابرسی آمریكا این را بعنوان هزینه قابل قبول تحقیق و توسعه می پذیرد و دولت هم آن شركت را از پرداخت مالیات معاف می كند.
به قول فردیس، این قانون در حوزه ورزش و خیریه ها در كشور وجود دارد. اگر شركتی ورزشگاه بسازد یا هزینه تیم باشگاهی اش را بپردازد، انگار كه مالیات پرداخت كرده است. اگر این قانون در صنایع دیگر با اتكا بر اولویت های فناورانه كشور مصوب شود و سازمان امور مالیاتی آنرا تمكین كند، یك قانون مترقی خواهد بود كه كمك می نماید تحریك سمت تقاضا صورت بپذیرد.
باید داستان های موفقیت ساخته شود
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اینكه چاره ای نیست جز اینكه قانون پیشرو وضع شود و بعد با چند داستان موفقیت قوی شركت ها را به این مدل سرمایه گذاری متمایل نماییم، خاطرنشان كرد: اینكه بدانیم ایراد كار كجاست، خوب است. بدانیم اگر می خواهیم به سمت اقتصاد دانش بنیان و اقتصاد نوآور حركت نماییم، باید همه بسیج شوند و به سمت تحریك تقاضا حركت نماییم و تقاضا را به اندازه عرضه توسعه دهیم تا این دو پا به پای هم رشد كنند.
وی بابیان اینكه پنج سال قبل كسی باور نمی كرد كه استارتاپ ها بتوانند به چنین موفقیتی برسند، اظهار داشت: همین سبب شده داستانی از موفقیت استارتاپ ها شكل بگیرد و الان ۷۳ تاكسی اینترنتی در كشور ایجادشده اند یا نزدیك به ۳۰ خشك شویی آنلاین به راه افتاده است.
به گزارش روابط عمومی مجمع تشكل های دانش بنیان، فردیس تصریح كرد: اگر چند داستان موفقیت ساخته شود؛ كسب وكارهای موفقی كه به سرمایه گذاری خطرپذیر شركتی روی آوردند و دولت هم آنرا به رسمیت شناخت و جزو هزینه های تحقیق و توسعه شركت محاسبه كرد و شركت هم توانست سودآوری را افزایش دهد، شركت های كوچك را بزرگ و سود زا كرد، این الگویی می شود، بقیه صاحبان كسب وكار هم می آموزند و وارد این عرصه می شوند.



1398/07/08
20:48:10
5.0 / 5
4186
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور