مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات خبر داد

جزئیات بسته های حمایتی از صادرات، پوشش ریسك های سیاسی و تجاری

جزئیات بسته های حمایتی از صادرات، پوشش ریسك های سیاسی و تجاری به گزارش شمال صنعت مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران با اشاره به اینكه این صندوق از سرمایه گذاران صادرات محور حمایت می كند، جزئیات بسته های حمایتی و تضامین لازم برای پوشش ریسك های سیاسی و تجاری را شرح داد.به گزارش شمال صنعت به نقل از صندوق ضمانت صادرات ایران، افروز بهرامی با حضور در برنامه كنكاش در ارتباط با مبحث «رونق اقتصادی و فرصت های سرمایه گذاری ایرانی ها خارج از كشور» تصریح كرد: كسانی كه به قصد سرمایه گذاری صادراتی به كشور می آیند علاوه بر بیمه قراردادهای صادراتی آنها، بیمه نامه هایی با فاینانس برای آنها پیشبینی شده است.
وی افزود: صندوق ضمانت صادرات می تواند تامین مالی یا خرید دین اسناد صادراتی انجام دهد، یعنی اگر صادركننده بخواهد مدت دار محصولات و كالاهای خویش را به كشورهای خارجی بفروشد و نگران این باشد كه در سررسید سرمایه وی بازنگردد، صندوق با بیمه نامه ها این مورد را تضمین می نماید.
مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات تصریح كرد: اگر صنایع صادرات محور نگران نقدینگی خود باشند به آنان پیشنهاد می دهیم كه فروش اعتباری انجام دهند تا بازار بین المللی را در دست داشته باشند.
بهرامی اظهار داشت: برای این مورد در كنار نظام بانكی خرید دین اسناد صادراتی را داریم و تضامین آنرا هم برعهده داریم و در عین حال در بخش نقدینگی هم از آنها حمایت می نماییم.
وی اضافه كرد: یعنی صندوق ضمانت صادرات تامین منابع مالی را در كنار نظام بانكی بر عهده دارد و از سویی هم در مورد ضمانت نامه بانكی نرخ بهره ما بر مبنای مصوبه شورای پول و اعتبار پائین تر از نرخ نظام بانكی است.
مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران در ارتباط با تضامین موجود برای حضور سرمایه گذاران در كشور هم خاطرنشان كرد: ظرفیت های زیادی همچون بازار قابل توجه و انرژی ارزان در كشور ما وجود دارد و ۱۵ كشور همسایه ما سالیانه هزار میلیارد دلار واردات دارند كه ایران تنها ۲.۵ درصد از سهم واردات آنها را پوشش می دهد.
بهرامی اضافه كرد: خیلی از سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری نگران ریسك های سیاسی هستند باآنكه به علت حضور نیروهای بیگانه منطقه نا امن است ولی كشور ما همچون كشورهای امن در منطقه است.
وی تصریح كرد: سازمان سرمایه گذاری خارجی و كمك های فنی و اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی بر مبنای مجوزی كه صادر می كند، ریسك های سیاسی سرمایه گذاران خارجی را ضمانت كرده و پوشش می دهد و هر زمان سرمایه گذار خارجی احساس كند كه می خواهد سرمایه خویش را از كشور خارج كند دولت این تضمین را به وی خواهد داد.
مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران درباره نقش و سازوكار صندوق در رونق تولید و بخش صادرات، اظهار داشت: در همه جای دنیا مهمترین نگرانی صادركنندگان ریسك های سیاسی و تجاری است كه اگر در روند صادرات اتفاقی بیافتد، می تواند بازپرداخت وجوه حاصل از صادرات خدمات و یا كالاهای صادركنندگان را با خطر مواجه كند.
بهرامی اضافه كرد: یكی از مهمترین محصولات صندوق ضمانت صادرات بیمه كردن قراردادهای صادراتی است؛ بیمه نامه های صندوق می تواند عملاً برای اطمینان بخشی از برگشت پول به فروشنده و صادركننده ایرانی جایگزین ال سی باشد.
وی افزود: صندوق بر مبنای بانكهای اطلاعاتی كه در اختیار دارد قرارداد بین فروشنده و خریدار را در فرایند مدیریت ریسك و اعتبارسنجی انجام می دهد و به علت نقش و جایگاه حمایتی خود كارمزدهای ناچیزی دریافت می كند.
مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران تصریح كرد: صندوق طی ۲۰ سال گذشته ۱۷ میلیارد دلار پوشش صادراتی و اخیراً برخی صادركنندگان به علت شرایط تحریمی با عنایت به این ریسك ها به صندوق مراجعه نموده اند و این یكی از خدمات صندوق ضمانت صادرات است.
بهرامی در ارتباط با توانایی صندوق برای حمایت بیشتر از صادرات، اظهار داشت: متاسفانه سرمایه صندوق ۰.۲ درصد كل صادرات غیر نفتی كشور است ضمن اینكه ما می توانیم نفت را هم حمایت نماییم.
وی اضافه كرد: هم اكنون سرمایه ثبتی صندوق یكهزار و۳۰۰ میلیارد تومان است كه اساسا باید افزایش سرمایه داشته باشد، همتایان ما در منطقه همچون عربستان دارای سرمایه ۴ میلیارد یورویی و اگزیم بانك تركیه ۲ میلیارد دلار و ساچه ایتالیا ۱۲ میلیارد یورویی هستند.
مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران افزود: البته افزایش ۲۰۰ میلیون دلار سرمایه صندوق در دستور كار دولت و مجلس قرار دارد و اگر این اتفاق بیافتد سقف پوشش ما افزایش خواهد یافت و می توانیم ریسك بیشتری را بر عهده بگیرم و حمایت خویش را از صادركنندگان بیشتر نماییم.
بهرامی با اشاره به شرایط موجود كشور هم تصریح كرد: اینكه در داخل با مشكلاتی مواجه هستیم تردیدی نیست و دولت هم آنرا قبول دارد، شوك ارزی كه پارسال كشور با آن روبرو شد بر متغیرهای اقتصادی ما اثر جدی داشت اما این سبب شد تا فرصتی برای صادرات ایجاد شود یعنی این موقعیت یك مزیت صادراتی است و بسیاری از كشورها مبادرت به كاهش ارزش پول ملی خود می كنند تا بتوانند مزیت صادراتی ایجاد كنند.
مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات با اشاره به اینكه به اعتقاد من واقعی شدن نرخ ارز به جهش صادراتی كمك می نماید تا جلوی واردات بسیاری از كالاهای غیر ضرور گرفته شود، اظهار داشت: همواره تولید كنندگان مدعی بودند كه اگر جلوی قاچاق كالا و واردات گرفته شود و اگر نرخ ارز به قیمت واقعی خود نزدیك شود و به ثبات برسد قله های بین المللی را در صادرات فتح خواهیم كرد و الان این اتفاق افتاده و به اعتقاد من باید از فرصت موجود برای صادرات استفاده نماییم.

1398/04/05
12:43:19
5.0 / 5
4331
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بیمه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور