چین تحریم های آمریكا مقابل ایران را به چالش می كشد؟

چین تحریم های آمریكا مقابل ایران را به چالش می كشد؟ شمال صنعت: اگر چین بخواهد با اقدام دولت ترامپ برای عدم تمدید معافیت ها از تحریم های نفت ایران مخالفت ورزد، تنش ها میان واشنگتن و پكن امكان دارد بزودی اوج بگیرد.به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، تحلیلگران چینی اظهار كرده اند چین امكان دارد تسلیم فشار تحریم های آمریكا بر سر واردات نفت ایران نشود برای اینكه ایران یك سرمایه گذار كلیدی در ابتكار "كمربند و جاده" چین و همین طور یك شریك انرژی بااهمیت است.

دو هفته پیش دولت ترامپ بازیگران بازار انرژی داخلی و بین المللی را غافلگیر و اعلام نمود معافیت های ۱۸۰ روزه آمریكا برای واردات نفت ایران تمدید نمی گردد. واشنگتن همین طور تهدید كرد هر كشوری كه سپس دوم ماه مه نفت ایران را خریداری كند هدف تحریم قرار می گیرد. ژاپن، چین، هند، كره جنوبی، تایوان، ایتالیا، یونان و تركیه كه همگی مشتریان نفتی بزرگ ایران بودند در زمان آغاز تحریم ها در نوامبر، معافیت ۱۸۰ روزه برای ادامه واردات نفت ایران دریافت كرده بودند.

در نتیجه این اقدام آمریكا، نفت برنت در بازار لندن مرز روانی مهم ۷۵ دلار را درهم شكست. از آن زمان این شاخص قیمت در نتیجه عوامل گوناگون شامل رشد ذخایر نفت آمریكا و ركوردزنی تولید این كشور كه به ۱۲.۳ میلیون بشكه در روز صعود كرده، قسمتی از رشد قیمتش را از دست داده است.

طبق گزارش روزنامه گلوبال تایمز چاپ پكن، كارشناسان چینی می گویند امنیت انرژی چین بر سر حذف معافیت ها از تحریم های نفتی متأثر نخواهد شد برای اینكه چین منابع متنوعی برای تأمین نفت دارد و حتی امكان دارد از این مساله برای چانه زنی و رسیدن به توافق برای اختتام دادن به تعرفه های تلافی جویانه یك سال اخیر استفاده نماید. این نشریه معمولاً برای ابراز دیدگاه های منطبق با حزب كمونیست چین شناخته شده است.

هوآ لیمینگ، كارشناسان مطالعات خاورمیانه و سفیر سابق چین در ایران در این باره چنین اظهار داشت: حذف معافیت ها به معنای آن نیست كه چین تسلیم فشارهای آمریكا شده و روابط تجارت انرژی خود با ایران را قطع می كند برای اینكه ایران یك شریك تجاری در اقتصاد، سیاست و امنیت برای چین نیست. بر اساس گزارش خبرگزاری دولتی شینهوا، واردات نفت ایران حدود شش درصد از كل واردات نفت خام چین را تشكیل می دهد كه ایران را هفتمین صادركننده بزرگ نفت به چین می سازد.

با این حال برخی دیگر از كارشناسان اعتقاد دارند كه پكن با به چالش كشیدن تصمیم اخیر آمریكا برای اختتام دادن به معافیت های نفتی، روابطش با واشنگتن را گرفتار چالش بیشتری نخواهد كرد.

بر اساس گزارش اویل پرایس، خیلی از كارشناسان مدعی هستند اگر چین در مقابل درخواست ها برای توقف واردات نفت ایران ایستادگی كند امكان دارد مذاكرات تجاری حساس با آمریكا را به خطر بیاندازد با این وجود این مذاكرات باز با تهدید اخیر ترامپ برای افزایش تعرفه ها روی واردات كالاهای چینی گرفتار ابهام شده است.

منبع:

1398/02/17
14:00:33
5.0 / 5
5270
تگهای خبر: اقتصاد , تجارت , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور