تسویه بدهی های بانكی تأمین اجتماعی از محل تهاتر مطالباتش از دولت

تسویه بدهی های بانكی تأمین اجتماعی از محل تهاتر مطالباتش از دولت به گزارش شمال صنعت سرپرست معاونت اقتصادی و برنامه ریزی سازمان تأمین اجتماعی از شروع فرآیند تازه ای برای تهاتر مطالبات این سازمان از دولت در قالب برنامه ششم توسعه و بودجه سال جاری كل كشور اطلاع داد و اظهار داشت: این فرآیند با همكاری سازمان تأمین اجتماعی، بانك مركزی، وزارت اقتصاد، سازمان برنامه و بودجه، بانك رفاه و سایر بانك ها در حال اجرا می باشد.


به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، دكتر علی نمكی در این باره اظهار نمود: در قانون بودجه سال 97 كشور ظرفیت هایی برای دریافت مطالبات سازمان تأمین اجتماعی از دولت وجود دارد كه پیگیری های لازم برای اجرای این قوانین در دستور كار قرار دارد.
وی ادامه داد: در بند "ن" و بند "و" تبصره 5 قانون بودجه سال جاری كشور تهاتر بدهی های سازمان تأمین اجتماعی و شركت های تابعه با مطالبات از دولت پیش بینی شده است. بر مبنای بند "و" تهاتر در دو قالب اسناد خزانه نوع اول و اسناد خزانه دوم (تهاتر بدهی بانكی) اجرایی می گردد.
وی درباره تهاتر اسناد خزانه تصریح كرد: برای دریافت مطالبات سازمان تأمین اجتماعی از دولت در این روش، تدوین آئین نامه با همكاری وزارت اقتصاد، سازمان برنامه و بانك مركزی مورد پیگیری قرار|گرفت و در نهایت این آئین نامه اجرایی به تصویب هیأت دولت رسید.
سرپرست معاونت اقتصادی سازمان تأمین اجتماعی وصول مطالبات این سازمان با استفاده از اسناد خزانه نوع دوم را با همكاری بانك ها و بانك مركزی قابل انجام دانست و اظهار داشت: سازمان تأمین اجتماعی از دولت مطالباتی دارد، از طرفی این سازمان به بانك ها بدهی دارد و بانكها هم به بانك مركزی بدهی دارند. برپایه آئین نامه مصوب هیأت وزیران تسویه این بدهی ها با اوراق خزانه نوع دوم انجام می گردد.
دكتر نمكی اظهار داشت: با این كار بخشی از مطالبات سازمان تأمین اجتماعی از دولت با استفاده از تهاتر بدهی این سازمان به بانك ها و بانك ها به بانك مركزی تسویه می گردد.
وی ادامه داد: به منظور بهره برداری حداكثری از ظرفیت این قانون و دریافت بیشترین مطالبات ممكن، تهاتر بین بانكی هم بر مبنای آئین نامه مصوب هیأت وزیران در دستور كار سازمان تأمین اجتماعی قرار دارد.
وی افزود: برپایه آئین نامه مصوب هیأت دولت، بانكی كه ما به آن بدهكار هستیم علاوه بر تهاتر مستقیم(بدهی مستقیم آن بانك به بانك مركزی)، امكان استفاده از ظرفیت تهاتر بین بانكی (بانك های بدهكار به بانك مركزی) را هم خواهد داشت.
سرپرست معاونت اقتصادی سازمان تأمین اجتماعی اظهار داشت: در سازمان تأمین اجتماعی برای انجام این تهاتر پیگیری های گسترده ای صورت گرفته و این مسیر تازه ای جهت همكاری بانك ها و بانك مركزی برای دریافت مطالبات این سازمان از دولت می باشد.
دكتر نمكی تصریح كرد: در سال های 95 و 96 حدود 9000 میلیارد تومان از بدهی ها را با استفاده از اوراق تسویه نوع اول تهاتر كرده ایم. تهاتر بدهی ها با استفاده از این اوراق بین سازمان تأمین اجتماعی و دولت انجام شده است و بانكی در میان نبوده است. بخشی از آن مربوط به بدهی های سازمان به دولت و بخشی هم مربوط به بدهی شركت های تابعه سازمان به دولت بود.
وی درباره تهاتر بدهی شركتهای تابعه سازمان تأمین اجتماعی اظهار داشت: پذیرش دیون شركت ها با مكانیزمی انجام شده است تا درآینده مبالغ آن به سازمان بازگردد. به نحوی كه از ابتدای سال جاری تا كنون حدود 1500 میلیارد تومان از این مطالبات از شركتهای تابعه دریافت شده است.
دكتر نمكی افزود: به شركتها كمك شده است تا بدهی های خویش را با تأخیر پرداخت كنند و نوعی استمهال برای آنان درنظر گرفته ایم و مزیت دیگر این است كه تلفیقی از بازپرداخت نقدی و افزایش سرمایه برای شركت ها بوجود آمده است و سازمان هم از این طریق مطالبات خود از دولت را نقد كرده است و در شرایطی كه سازمان به پول نقد نیاز دارد این نقدینگی تأمین می گردد.
به گزارش اداره كل روابط عمومی سازمان تأمین اجتماعی، وی تاكید كرد: امسال هم با ادامه این فرآیند در قالب بند "و" از همین تجربه استفاده شده است. شركت هایی كه در قالب بند "و" بدهی های آنان تسویه می گردد باید این مبالغ را در آینده به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت كنند و مكانیزم پرداخت هم به صورت تلفیقی از افزایش سرمایه و نقد خواهد بود.
دكتر نمكی اضافه كرد: تاكنون بیشتر از 3 هزار میلیارد تومان از ظرفیت بند "و" تبصره 5 بودجه كل كشور با استفاده از بند "و" تبصره 5 بدهی های بانكی سازمان با مطالبات از دولت تسویه شده است كه پیش بینی ارقام بالاتر از این مبلغ هم برای تهاتر بدهی های بانكی در حال پیگیری است.1397/09/16
22:26:42
5.0 / 5
4501
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور