رئیس مركز ملی فرش ایران اعلام كرد:

صادرات میلیون دلاری فرش دستباف ایران

صادرات میلیون دلاری فرش دستباف ایران شمال صنعت: رئیس مركز ملی فرش ایران ارزش صادرات فرش ایران در شش ماه امسال را ۱۵۳ میلیون دلار اعلام نمود كه در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۳ درصد افزایش نشان داده است.به گزارش شمال صنعت به نقل از صدا و سیما، حمید كارگر اظهار داشت: صادرات فرش ایران پاسال ۳۵۹ میلیون دلار و سال پیش از آن ۳۰۰ میلیون دلار بود.
وی ادامه داد: فرش را نباید محصول صادرات غیرنفتی و منبع ارزآوری تلقی كنیم و نمی توان اشتغالزایی و بهره وری بالای آن را نادیده گرفت و باید همه مزیت ها و خصوصیت های صنعت فرش را در نظر آورد.
رئیس مركز ملی فرش ایران، با انتقاد از سازمان امور مالیاتی در حذف معافیت مالیاتی فرش دستباف تصریح كرد: برغم اصرار وزیر سابق صنعت و معدن مبنی بر معافیت مالیات فرش دستباف متاسفانه سازمان امور مالیاتی در تدوین لایحه ای كه به مجلس فرستاده، معافیت مالیات بر درآمد فرش دستباف را حذف كرده است كه امیدواریم نمایندگان مجلس موضع گیری كنند.
كارگر اظهار داشت: خیلی از نهادها باید این همكاری را با حوزه فرش داشته باشند و تعاونی های فرش و تشكل های مربوطه هم سستی و كاهلی خویش را كنار بگذارند تا با همراهی و همدلی بتوانیم مشكلات را حل كنیم.
وی با اشاره به ظرفیت بالای اشتغال صنعت فرش تصریح كرد: حوزه فرش دستباف مقاوم است و نیازی به سرمایه گذاری های كلان خارجی و دانش و مهارت فنی آنها نداریم. بهترین دانش فنی و مهارت در حوزه فرش و همه رسته های شغلی وابسته به آن را داریم و بخش عمده مواد اولیه ما در داخل كشور قابل تامین است.
رئیس مركز ملی فرش ایران اظهار داشت: هیچ بخشی مشابه و همتراز با فرش دستباف نمی توان یافت كه تا این حد مقاوم باشد و با سرمایه گذاری كم اشتغالزایی بالایی تولید كند.
كارگر اضافه كرد: فرایند تولید فرش دستباف كمترین صدمه را به محیط زیست وارد می نماید و محصول تولیدی آن با سلامت انسان سازگار است و چنین صنعتی كه پیشینه غنی و تاثیر اقتصادی و اجتماعی و ارزآوری بالایی دارد، می تواند دولت را در تولید شغل یاری دهد.
وی با اشاره به نقش موثر صنعت فرش در پیاده سازی اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: اگر قرار است در اقتصاد مقاومتی گام عملی و اجرایی برداریم، باید به صنعت فرش توجه كنیم. تبلور اقتصاد مقاومتی در فرش است و دولت در حوزه عرضه تسهیلات و خدمات فرهنگ سازی، پژوهش و آموزش فرش می تواند به صنعت فرش كمك نماید.
رئیس مركز ملی فرش ایران اظهار داشت: در چند سال اخیر روند صادرات فرش مطلوب بوده اما عدد صادرات قابل قبول نبوده است. باآنكه روند كاهش صادرات متوقف و روند افزایش جایگزین آن شده است اما انتظار می رود صادرات فرش ایران با قدرت و گستردگی بیشتری انجام شود.
كارگر اظهار داشت: ای كاش رسانه ها به جای نگاه تجاری و تبلیغ فرش های ماشینی، فرش های دستباف تولیدی را نشان دهند.
 

1396/08/24
18:39:25
5.0 / 5
4607
تگهای خبر: ارز , اشتغال , اقتصاد , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور