افزایش صادرات برای استان فارس

افزایش صادرات برای استان فارس شمال صنعت: رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس اظهار داشت: پنج بسته حمایت از صادرات برای این استان در نظر گرفته شده است كه در قالب این بسته ها، اجرای 250 طرح تعریف شده كه بخش زیادی از آنها مربوط به افزایش صادرات می باشد.


سید رضا ساداتی افزود: این بسته های حمایتی كه از سوی دولت تعیین شده شامل، ارتقای توان تولید، تامین مالی و سرمایه گذاری، جذب توسعه و تعمیق فناوری، تجارت خارجی و توسعه صادرات غیر نفتی و اشتغال و توانمندسازی نیروی كار است.
وی بیان كرد: بخش خصوصی استان فارس باید این بسته ها را به عنوان محور سیاست های خود مورد توجه قرار دهد.
ساداتی اظهار داشت: برای تحقق این بسته های حمایتی در استان فارس، 15دستگاه دولتی همكاری می كنند و مهمترین هدف در این زمینه رسیدن به 25 درصد افزایش در بخش صادرات این استان نسبت به سال 95 است.
 
** برخی از قوانین دست و پا گیر صادراتی تنها در فارس اجرا می شود
عضو هیات رئیسه و رئیس كمیسون تجارت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی شیراز نیز گفت: همه دستگاه ها و مسئولان برای رونق صادرات تلاش می كنند اما در برخی مواقع، یك دستگاه با یك بخشنامه و دستورالعمل باعث از بین بردن زحمات فعالان این بخش، ایجاد مشكل و یا كندی در روند صادرات می شود كه این موارد از مشكلات اولیه بحث صادرات استان است.
خسرو فروغان، با اشاره به اینكه متاسفانه عملكرد و سیاست برخی مدیران اجرایی با هم مطابقت ندارد، بیان داشت: در حال حاضر تمام قوانین سازمان های مرتبط با امر صادرات بر اساس روان بودن و تسهیل صادرات است اما برخی دستگاه ها بخشنامه ها و مقررات به اصطلاح 'زیرخاكی' را پیدا و مشكلاتی را برای صادرات ایجاد می كنند.
وی بیان كرد: متاسفانه برخی از قوانین دست و پاگیر صادرات تنها در شهر شیراز و استان فارس اجرا می شود و این جای پرسش دارد كه چرا این قوانین در دیگر مناطق اجرا نمی شود؟ چرا استان فارس در تمام بخش ها و موانع به عنوان پایلوت انتخاب می شود اما در ارائه تسهیلات و غیره در زمره استان هایی است كه كمتر دیده می شود؟
او اظهارداشت: صادركنندگان، تجار و بازرگانان ما باید موانع بر سر راه صادرات را بیان كنند تا مسئولان برای تسهیل امر صادرات پیگیری و برای رفع مشكلات و توسعه بخش صادرات این استان چاره اندیشی كرده و اقدام لازم را انجام دهند.
فروغان اضافه كرد: سیاست های دولت، تسهیل شرایط صادرات برای تجار و بخش خصوصی است از این رو دستگاه های اجرایی باید پیرو سیاست های دولت حركت كنند و از رویكردهای سلیقه ای و جزیره ای در این زمینه بپرهیزند و یاری كننده بخش خصوصی باشند.
وی ادامه داد: بر این باوریم یك شبه نمی توان زمینه ساز رشد بخش صادرات شد اما می توان در قالب یك برنامه بلند مدت، حركت هایی را برای رونق صادرات در استان انجام داد و بخش خصوصی فارس نیز فعالیت های خوبی را در این زمینه آغاز كرده است.
فروغان، با اشاره به ارائه بسته های حمایت از صادرات از سوی دولت بیان كرد: بسته های صادراتی، زمینه ساز حركت های مثبت و موجب ایجاد رونق در بخش صادرات می شود و در صورتی كه موانع بر سر اجرای این بسته ها برداشته شود و یا كاهش یابد، صادرات این استان رونق بیشتری در پی خواهد داشت.
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: امروزه ساختار كسب و كار و تجارت از حالت سنتی به روش های نوین تبدیل شده به گونه ای كه در شرایط كنونی، خرید و فروش كالاها و محصولات به صورت مجازی در داخل و خارج كشور به سرعت در حال پیشرفت است اما متاسفانه بخش خصوصی خود را با شرایط تطبیق نداده است.
فروغان ادامه داد: بخش خصوصی ما با تغییرات فضای كسب و كار، تغییر نكرده و این درحالی است كه زمینه همكاری در قالب كسب و كار در فضای مجازی با دیگر كشورها باید مد نظر قرار گیرد.
مدیرعامل اتحادیه صادركنندگان میوه و تره بار استان فارس هم اظهار داشت: متاسفانه ما در این استان در بحث زیرساخت های صادرات با مشكل رو به رو هستیم.
هادی حنایی افزود: از دیگر معضلات ما در صادرات و بازرگانی خارجی استان فارس، وجود قوانین و دستورالعمل های دست و پاگیر برخی از دستگاه هاست و اگر می خواهیم در بخش صادرات حركت روبه جلو در استان داشته باشیم باید اینگونه قوانین حذف شود.
در این نشست، فعالان و صادركنندگان استان فارس نظرات و مشكلات خود را در زمینه صادرات بیان كردند.
1396/04/20
22:07:06
5.0 / 5
5224
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور