آمریكا در تولید نفت به خودكفایی نمی رسد

آمریكا در تولید نفت به خودكفایی نمی رسد شمال صنعت: میزان واردات محصولات نفتی به آمریكا در اولین هفته ژوییه به ۱.۶۷۰ میلیون بشكه در روز رسید كه پایین ترین میزان در سه سال اخیر بود.به گزارش شمال صنعت به نقل از اویل پرایس، كاهش واردات آمریكا با افزایش تولید نفت در چند سال قبل همزمان شده است كه به دو طریق روی آمار واردات تاثیر گذاشته است. افزایش تولید نفت، نیاز به واردات را كاهش داده و افزایش مستمر صادرات هم آمار واردات را كاهش داده است.

صادرات نفت آمریكا در سومین هفته ژوئن به ركورد سه میلیون بشكه در روز صعود كرد.

با این حال آمار واردات سال هاست رو به كاهش بوده و بخش بزرگی از این حقیقت این است كه آمریكا صادرات محصولات نفتی شامل بنزین، میعانات و پروپان را افزایش داده است. این روند حتی پیش از افزایش اخیر صادرات به چشم می خورد.

واردات هفتگی در سال ۲۰۰۵ به اوج رسید و بالای ۱۳ میلیون بشكه در روز بود. اكنون این آمار به كمتر از دو میلیون بشكه در روز رسیده است.

اما آیا آمریكا در آستانه صفر كردن واردات و قطع وابستگی انرژی است كه وعده هر رییس جمهوری از زمان ریچارد نیكسون تا به امروز بوده است؟

اگرچه آمریكا امكان دارد مانند سابق به واردات نفت و محصولات نفتی نیاز نداشته باشد اما همچنان به بازار جهانی آویخته است. همچنان كه تولید نفت و محصولات نفتی این كشور در چند سال قبل افزایش چشمگیری پیدا كرده، حجم تجارت هم بالا رفته است.

مجموع تجارت محصولات نفتی آمریكا شامل واردات و صادرات در ژوئن به ۱۰.۸ میلیون بشكه در روز رسید كه بالاترین ركورد ماهانه از سال ۲۰۱۵ بود كه آمریكا در اوج وابستگی به واردات قرار داشت.

دلیل این امر این است كه بازار نفت به این سادگی نیست كه هر چه تولید شود، به مصرف برسد. تگزاس نفت سبك تولید می كند اما پالایشگاه های منطقه گلف كاست به تجهیزات پالایش گریدهای نفت متوسط و سنگین مجهز هستند. نفت شیل آمریكا به خارج صادر می گردد و بعنوان نمونه، چین یكی از خریداران بزرگ نفت آمریكا است.

در این بین پالایشگاه ها در گلف كاست دسترسی راحت به نفت تگزاس ندارند ازاین رو همانند سابق به واردات ادامه می دهند.

با این حال پالایشگاه های گلف كاست تا حد امكان نفت فراوری می كنند و در وافع افزایش تولید داخلی نفت به افزایش صادرات محصولات پالایشی كمك كرده است. و با وخامت فعالیت های پالایشی در كشورهایی مانند مكزیك و ونزوئلا، محصولات پالایشی آمریكا بازارهایی در نیمكره غربی پیدا كرده اند.

بعلاوه تقاضای آمریكا برای نفت بالا مانده و وارداتش از كانادا طی یك دهه اخیر رشد مستمری داشته است.

طبق گزارش آژانس بین المللی انرژی، بازار نفت خام آمریكا در هر مقطعی در ۱۳ سال قبل با سایر نقاط جهان مرتبط بوده است.

سیاستمداران آمریكایی همواره استدلال كرده اند كه تولید نفت، آمریكا را از وابستگی به تولیدكنندگان خارجی رها می كند. اما نگاهی به توییت های دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریكا نادرستی این ادعا را نشان داده است. با وجود كاهش واردات آمریكا، ترامپ مكررا از اوپك خواسته است تولیدش را افزایش دهد كه نشان داده است آمریكا تا چه حد به بازار جهانی وابسته مانده است.

تولید نفت آمریكا مرتبا در حال ركوردشكنی است و در چند هفته گذشته به ۱۰.۹ میلیون بشكه در روز صعود كرد با این وجود قیمت بنزین در این كشور بالا رفته و به حدود سه دلار در هر گالن رسیده كه بالاترین قیمت در چند سال اخیر است.


1397/04/25
13:35:51
5.0 / 5
4396
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور