قائم مقام بانك مركزی گلایه كرد؛

بانكهای خصوصی در رونق تولید مشاركت فعال كنند

بانكهای خصوصی در رونق تولید مشاركت فعال كنند شمال صنعت: قائم مقام بانك مركزی ضمن بررسی اقدامات انجام شده توسط نظام بانكی در مورد بازسازی مناطق زلزله زده بر لزوم تسریع عملكرد بانك ها در رفع مشكلات زلزله زدگان تصریح كرد.به گزارش شمال صنعت به نقل از بانك مركزی، اكبر كمیجانی، قائم مقام این بانك كه در راس هیئتی متشكل از نمایندگان بانك مركزی، بنیاد مسكن انقلاب اسلامی و بانك مسكن به منظور بررسی وضعیت عملكرد شبكه بانكی در بازسازی مناطق زلزله زده استان كرمانشاه در این استان به سر می برد، بامداد امروز در جلسه مشترك با استاندار كرمانشاه از عملكرد كاركنان شبكه بانكی در استان كرمانشاه تشكر كرد و اظهار داشت: همكاران من در نظام بانكی همچون كسانی بودند كه از ساعات اولیه وقوع زلزله وارد عمل شدند و تلاش بی وقفه ای داشتند كه همچنان هم ادامه دارد.
كمیجانی همینطور پیشنهاد كرد كمیته ای با حضور یكی از معاونان استاندار كرمانشاه و نمایندگانی از مدیران سرپرستی بانك های دولتی استان، مدیران سرپرستی بانك های خصوصی استان و بنیاد مسكن انقلاب اسلامی به منظور هماهنگی و انسجام بیشتر در رفع مشكلات صدمه دیدگان مناطق زلزله تشكیل گردد. وی با تاكید بر ضرورت برگزاری جلسات مستمر این كمیته به صورت هفتگی، اظهار داشت: عملكرد این كمیته بایستی به صورت دقیق توسط سخنگو برای افكار عمومی اطلاع رسانی شود.
قائم مقام بانك مركزی در این جلسه ضمن بررسی اقدامات انجام شده توسط نظام بانكی در مورد بازسازی مناطق زلزله زده بر لزوم تسریع عملكرد بانك ها در رفع مشكلات زلزله زدگان تصریح كرد.
از بانك های خصوصی انتظار بیشتری داریم
قائم مقام بانك مركزی در ادامه به عرضه آماری از نسبت تسهیلات به سپرده به تفكیك گروه های بانكی پرداخت. بر این اساس نسبت تسهیلات به سپرده بانك های تجاری دولتی در بهمن ۹۶ در حدود ۷۶ درصد، در بانك های تخصصی نزدیك به ۲۰۰ درصد و جمع آن در بانك های تجاری و تخصصی در مرز ۱۱۸ درصد بوده است. این نسبت در بانك های خصوصی شده( اصل ۴۴) ۶۶.۹ درصد و در بانك های خصوصی ۴۲ درصد است.
كمیجانی در این خصوص ضمن گلایه از عملكرد بانك های خصوصی اظهار داشت: انتظار داریم بانك های خصوصی در اجرای طرح رونق تولید عملكرد و مشاركت بهتری داشته باشند. او همینطور بر تخصیص منابع داخلی هر استان به مصارف مورد نیاز همان استان تصریح كرد.
قائم مقام بانك مركزی با اشاره به اجرای موفق طرح رونق تولید طی سال های ۹۵ و ۹۶ اظهار داشت: خوشبختانه نظام بانكی در اجرای طرح رونق تولید با پرداخت تسهیلات به بنگاههای كوچك و متوسط گام های موثری در پشتیبانی از تولید ایرانی و تولید اشتغال برداشته است.
وی اضافه كرد: در مرحله اول اجرای این طرح پرداخت حدود ۱۶ هزار میلیارد تومان به ۷۵۰۰ بنگاه پیش بینی شده بود كه شبكه بانكی در عمل حدود ۱۷ هزار میلیارد تومان به بیش از ۲۳ هزار بنگاه تسهیلات پرداخت كرد. برای سال ۹۶ هم پرداخت ۵۰ هزار میلیارد در قالب حمایت بنگاه های كوچك و متوسط و فعالیت های اشتغالزایی پیش بینی شده است.

كمیجانی ادامه داد: تسهیلات پرداختی بانك ها به بخش های اقتصادی طی ۱۲ ماه سال ۹۶ مبلغ ۶۱۳۹.۱ هزار میلیارد ریال بوده كه در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۶۵۵.۵هزار میلیارد ریال (معادل ۱۲ درصد) افزایش داشته است.
همچنین تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در تمام بخش های اقتصادی طی ۱۲ ماهه سال ۹۶ مبلغ ۳۷۸۸.۸ هزار میلیارد ریال معادل ۶۱.۷ درصد كل تسهیلات پرداختی بوده است كه در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۲۷۷ هزار میلیارد ریال معادل ۷.۹ درصد افزایش داشته است.
به گفته كمیجانی سهم تسهیلات پرداختی بابت تامین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در ۱۲ ماهه سال ۹۶ معادل ۱۴۵۶.۸ هزار میلیارد ریال بوده كه حاكی از تخصیص ۸۳.۶ درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه در گردش تمام بخش های اقتصادی می باشد.

1397/02/05
19:42:42
5.0 / 5
4446
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور