رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران:

لپ تاپ اوایل سال آینده ارزان می گردد

لپ تاپ اوایل سال آینده ارزان می گردد شمال صنعت: رئیس اتحادیه صنف فناوران كامپیوتر تهران با اشاره به اجرایی شدن كاهش نرخ تعرفه واردات لپ تاپ در سال ۱۳۹۷ از ۱۵ به پنج درصد این كاهش تعرفه را باعث كاهش قیمت این كالا تا اردیبشهت ماه سال آینده دانست.مهدی میرمهدی كمیجانی - رییس صنف فناوران یارانه تهران - در گفت وگو با ایسنا، با بیان این كه توافقاتی در خصوص اجرای كف تعرفه برای لپ تاپ انجام شده است، اظهار داشت: از سال ۱۳۹۷ واردات لپ تاپ با تعرفه پنج درصد انجام و آن تعرفه ۱۵ درصدی كه پیش از این اجرا می شد، ملغی خواهد شد.
وی با بیان این كه با این اتفاق جلوی كم اظهاری و قاچاق لپ تاپ گرفته خواهد شد، بیان كرد: متاسفانه برخی با استفاده از عنوان تولید ملی، جیب مردم را خالی می كنند.
رییس صنف فناوران یارانه تهران در پاسخ به این سوال كه آیا با اجرای تعرفه پنج درصد برای واردات لپ تاپ قیمت این محصول كاهش خواهد یافت یا نه، اظهار نمود: زمانی كه یك لپ تاپ ۵۰۰ یا هزار دلاری وارد می شود، مسلما با كاهش ۱۰ درصدی تعرفه قیمت آن هم از این كاهش تعرفه تاثیر خواهد گرفت.
میرمهدی با بیان این كه از اول فروردین سال ۱۳۹۷ این كاهش تعرفه اجرایی احساس خواهد شد، اظهار نمود: ما تا پیش از انتهای سال حتما مجوز كاهش تعرفه را خواهیم گرفت.
وی با اشاره به مبحث تولید داخلی لپ تاپ اضافه كرد: آن شركتی كه تولید می كرد، حتی اگر تولید هم داشته باشد، سهمی از بازار را به آن صورت ندارد، به صورتی كه در ۴۰۰۰ واحد صنفی بعید است ۵۰ عدد از این برند داخلی وجود داشته باشد و این در حالی بود كه به خاطر همین شركت، تعرفه ۱۰ درصد افزایش یافت و سبب شد تا عملا قاچاقچیان این كالا منتفع شوند.
رییس صنف فناوران یارانه تهران با بیان این كه خرید لپ تاپ با دلار انجام می شود، اظهار داشت: گمرك هم بر اساس دلار مبلغ را تعیین می كند كه مسلما در یك لپ تاپ ۱۰۰۰ دلاری این كاهش تعرفه اثرگذار خواهد بود، چون كه ۱۰ درصد مبلغ كمی نخواهد بود و حتما اثرگذار خواهد بود.
میرمهدی كمیجانی با تاكید بر این كه اساسا اگر كاهش تعرفه برروی كاهش قیمت لپ تاپ اثرگذار نبود ما اصلا دنبال كاهش آن نمی رفتیم، اظهار نمود: ما خودمان را به آب و آتش زدیم تا این كاهش تعرفه صورت گیرد تا سبب شود كالا ارزان تر به دست مصرف كننده برسد و اگر مقرر است كاهش تعرفه سبب كاهش قیمت نشود، من با آن مخالفم.
وی با بیان این كه كاهش قیمت لپ تاپ در بازار حتما اتفاق خواهد افتاد، اظهار نمود: یك زمانی محصولات حوزه IT در سبد خرید خانوارها وجود داشت، اما با افزایش تعرفه ها قدرت خرید مردم كاهش پیدا كرد و همه تلاش ها برای كاهش تعرفه برای این است تا قدرت خرید مردم بالا برود و دوباره كالای IT در سبد خانوار قرار گیرد.
رییس صنف فناوران یارانه تهران با طرح این پرسش كه اگر مقرر است تا با كاهش تعرفه ها قیمت لپ تاپ كاهش پیدا نكند، پس این همه كوشش برای كاهش تعرفه برای چیست؟ اظهار داشت: اگر مقرر است كه این كاهش تعرفه برروی قیمت تاثیر نگذارد، پس چه فرقی می كند ۱۰ درصد، ۲۰ یا پنج درصد باشد!؟ درواقع تمام این كارها را برای این انجام دادیم تا مردم را برای خرید به فروشگاه ها ترغیب نماییم.
میرمهدی كمیجانی با اشاره به این كه هم اكنون به تدریج خرید لپ تاپ های دست دوم رونق گرفته است، اظهار داشت: حتما این به ضرر اقتصاد كشور خواهد بود كه ما مصرف كننده كالاهای دست دومی باشیم كه در كشورهای دیگر چهار یا پنج سال كار كرده اند.
1396/12/08
22:29:31
5.0 / 5
5595
تگهای خبر: ارز , تولید , شركت , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور