در دولت سیزدهم

بنگاه های کوچک و متوسط ۲۷۲ درصد بیشتر وام گرفتند

بنگاه های کوچک و متوسط ۲۷۲ درصد بیشتر وام گرفتند شمال صنعت: به گزارش شمال صنعت، سهمیه تسهیلات پرداختی شبکه بانکی با رشد ۲۷۲ درصدی از ۱۱۰ هزار میلیاردریال در سال ۱۳۹۹ به ۳۰۰ هزار میلیاردریال در سال ۱۴۰۲ افزایش پیدا کرد.


به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، شبکه بانکی نقش پررنگی در اقتصاد ایران به عهده دارد و به گواه آمار حدود ۹۰ درصد تأمین مالی کشور توسط بانکها صورت می گیرد. این مورد سبب شده که بانکها نقش حیاتی در پشتیبانی از بخش واقعی اقتصاد یا همان بخش تولید داشته باشند و به تبع آن ایجاد اشتغال پایدار هم با پشتیبانی از تولید صورت می گیرد. بانک مرکزی در گزارشی به فعالیتهای سیستم بانکی در پشتیبانی از تولید در دو سال قبل پرداخته است.
رشد ۲۷۲ درصدی تأمین مالی بنگاه های اقتصادی کوچک و متوسط
در جهت تأمین مالی بنگاه های اقتصادی کوچک و متوسط و برای حمایت هر چه بیشتر از واحدهای مذکور، از سال ۱۳۹۵ هر ساله دستورالعمل تأمین مالی بنگاه های اقتصادی کوچک و متوسط، به شبکه بانکی جهت اجرا ابلاغ گردیده است. در همین راستا، آخرین ابلاغیه در سال ۱۴۰۱ طی نامه شماره ۰۱/۲۳۶۹۵ مورخ ۱۴۰۱/۰۲/۰۱ از جانب بانک مرکزی به شبکه بانکی کشور صورت پذیرفته و تا اطلاع ثانوی دارای اعتبار است.
بر این اساس و عنایت به سیاست محوری دولت سیزدهم در خصوص تأمین مالی بنگاه های اقتصادی کوچک و متوسط سهمیه تسهیلات پرداختی شبکه بانکی در این حوزه با رشدی ۲۷۲ درصدی از ۱۱۰ هزار میلیاردریال در سال ۱۳۹۹ به ۳۰۰ هزار میلیاردریال در سال ۱۴۰۲ افزایش پیدا کرد، میزان تسهیلات پرداختی بانکهای عامل در این حوزه امسال به ۳۵۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.


پرداخت تسهیلات به ۲۴۶۵ شرکت دانش بنیان در ۹ ماهه ۱۴۰۲
شبکه بانکی در جهت پشتیبانی از شرکتهای اقتصاد دیجیتال و دانش بنیان در ۹ ماهه سالجاری به ۲۴۶۵ شرکت دانش بنیان مبلغ ۱۷۹۵.۲ هزار میلیاردریال تسهیلات پرداخت شده است. همینطور برپایه تبصره ۱۶ قانون بودجه سالجاری هم مبلغ ۵۰۰۰ میلیاردریال پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به شرکتهای دانش بنیان و صنایع خلاق به بانکها ابلاغ و مورد تاکید واقع شده است.


تخصیص ۱۵ همت تسهیلات سرمایه در گردش تولید دارو
بانک مرکزی در جهت کمک به تأمین سرمایه در گردش مورد نیاز شرکتهای تولیدکننده دارو، مواد اولیه و پخش دارویی، تخصیص مبلغ ۱۵ همت تسهیلات سرمایه در گردش به شرکتهای دارویی اعلامی از جانب سازمان غذا و دارو را طی نامه شماره ۳۴۱۴۰‏‏‏‏/۱۴۰۱ مورخ ۹‏‏‏‏/۸‏‏‏‏/۱۴۰۱ به بانکهای عامل ابلاغ کرده و طبق عملکرد دریافتی بانکها تسهیلات را به صورت کامل به شرکتهای موردنظر پرداخت کرده اند. امسال هم مبلغ ۳۰ همت تسهیلات سرمایه در گردش جهت واردات دارو، مواد اولیه و تجهیزات پزشکی در نظر گرفته شده و طی نامه شماره ۰۲/۴۴۶۴۵ مورخ ۱۴۰۲/۰۲/۳۱ به شبکه بانکی جهت اجرا ابلاغ گردیده است.
ایجاد ۲۹۳ هزارشغل پایدار در مناطق روستایی و عشایری
باعنایت به قانون پشتیبانی از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری، حسب آخرین آمار عرضه شده در سامانه نظارتی کارا در تاریخ ۱۴۰۲/۰۳/۱۱، در کل کشور میزان طرح های مصوب شده توسط بانکهای عامل ۱۶۳، ۹۱۸/۷ میلیاردریال است که از این رقم بالغ بر ۱۵۵، ۹۰۶/۷ میلیاردریال پرداخت شده که منجر به ایجاد اشتغال ۲۹۳.۰۵۷ نفر در کشور شده است.
پرداخت ۳۴۸ میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه اشتغال در سال جاری
تسهیلات مبحث تبصره (۱۸) قوانین بودجه سالهای ۱۴۰۰، ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ کل کشور ناظر بر تخصیص منابع اشتغال زایی است که به صورت تسهیلات بانکی با نرخ های ترجیحی یا در چارچوب کمک های فنی و اعتباری در اختیار متقاضیان قرار می گیرد.
تسهیلات در نظر گرفته شده در این بند جهت ارتقای بهره وری و توسعه سرمایه گذاری ها، تکمیل واحدهای نیمه تمام و ظرفیتهای خالی بنگاه های تولیدی بر پایه آمایش سرزمین و همینطور پشتیبانی از طرح های دانش بنیان و پیشران برپایه شاخصهای بیکاری، محرومیت، وسعت و جمعیت استان ها تخصیص می یابد.
براین اساس عملکرد جزء (۳) بند (ب) تبصره (۱۸) قانون بودجه سالجاری تا پایان دیماه سالجاری مبلغ ۱۳، ۹۵۵ میلیاردریال است که توسط شبکه بانکی کشور پرداخت شده؛ همینطور در جهت اجرای جزء (۴) بند (ب) تبصره (۱۸) قانون بودجه سالجاری حسب اعلام بانکهای عامل مبلغ ۱۵۲، ۷۴۷ میلیاردریال تا تاریخ ۱۴۰۲/۱۰/۳۰ تسهیلات پرداخت شده است.
با عنایت به تمدید اشتغال تبصره ۱۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور، تا پایان تیر ماه ۱۴۰۲، مبلغ ۱۸۱، ۳۱۰ میلیاردریال تسهیلات قرض ­الحسنه توسط شبکه بانکی کشور پرداخت شده است. به عبارت دیگر مبلغ ۳۴۸.۰۱۲ میلیارد ریال امسال تسهیلات قرض الحسنه بابت اشتغال توسط بانکهای عامل پرداخت شده است.
ضمناً درمورد سایر تسهیلات مبحث تبصره (۱۸) قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور هم وفق مفاد بند قانونی مورد اشاره، مراتب بعد از تهیه و ابلاغ دستورالعمل اجرایی توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی قابل بررسی و اقدام خواهد بود.
پرداخت ۱۳۰.۸ میلیاردریال تسهیلات قرض الحسنه اشتغال زایی به مددجویان کمیته امداد امام (ره) و سازمان بهزیستی کشور در سال ۱۴۰۲


هر ساله در جهت اجرای قوانین بودجه سالانه، پرداخت تسهیلات قرض الحسنه اشتغالزایی به مددجویان کمیته امداد امام (ره) و سازمان بهزیستی کشور به شبکه بانکی ابلاغ می شود. در سال ۱۴۰۰ بانکهای عامل بابت اشتغال مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور به ترتیب مبالغ ۸۷، ۷۱۸ میلیاردریال و ۱۹، ۷۰۰ میلیاردریال تسهیلات قرض الحسنه اشتغال زایی پرداخت کرده اند.
در سال ۱۴۰۱ هم عملکرد بانکهای عامل بابت مددجویان کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی کشور تا پایان اسفند ماه به ترتیب مبالغ ۲۲۱، ۳۸۰ میلیاردریال و ۶۵، ۰۹۴ میلیاردریال است در سال ۱۴۰۲ هم عملکرد بانک ­های عامل بابت پرداخت تسهیلات اشتغال به کمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی به ترتیب مبالغ ۱۱۰.۷۷۵ میلیاردریال، ۲۰.۰۷۷ میلیاردریال است.
منبع:

1402/11/15
22:37:59
5.0 / 5
283
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور