با وجود تحریم ها

درآمد نفتی روسیه 50 درصد بالاتر می رود

درآمد نفتی روسیه 50 درصد بالاتر می رود آژانس بین المللی انرژی (IEA) اعلام نمود درآمد نفتی روسیه علیرغم این که خیلی از پالایشگاهها بعد از حمله نظامی مسکو به اوکراین، از خرید نفت این کشور خودداری کردند، سال جاری ۵۰ درصد بالاتر می رود.به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، آژانس بین المللی انرژی در گزارش ماهانه خود اعلام نمود مسکو از آغاز سال ۲۰۲۲ هر ماه از فروش نفت و فرآورده های نفتی که به حدود هشت میلیون بشکه در روز بالغ می شود، حدود ۲۰ میلیارد دلار درآمد داشته است.

صادرات روسیه در حالی جریان دارد که اتحادیه اروپا در آستانه ممنوعیت واردات نفت روسیه به این بلوک است و غولهای نفتی بین المللی مانند شل و توتال انرژیز متعهد شده اند به خرید نفت روسیه خاتمه دهند. اما آسیا مشتری مشتاق نفت روسیه مانده و چین و هند خرید محموله های نفتی که اروپا دیگر خواستار آنها نیست را افزایش داده اند.

آژانس بین المللی انرژی دورنمای خود از بازارهای نفت جهان را در این گزارش تا حدود زیادی بدون تغییر نگه داشت و اعلام نمود تولید کمتر از جانب روسیه، دنیا را با کمبود عرضه نفت روبرو نمی کند چونکه عرضه در مناطق دیگر افزوده می شود و قرنطینه های چین، تقاضا را تحت تأثیر قرار می دهد. با این وجود بازارهای سوخت جهان با محدودیت عرضه روبرو هستند و در صورت بهبود تقاضای چین بعد از قرنطینه های کرونایی گسترده که به اجرا گذاشته است، امکان دارد با کمبود شدیدی در ماههای آینده روبرو شوند.

در گزارش ماهانه آژانس خاطرنشان شد: کاهش جریان فرآورده های نفتی روسیه مانند دیزل، نفت کوره و نفتا، کمبود عرضه در بازارهای جهانی را تشدید کرده است. ذخایر در هفت سه ماهه گذشته به صورت متوالی کاهش پیدا کرده اند و ذخایر سوخت های تقطیری به پایین ترین حد خود از سال ۲۰۰۸ نزول کرده اند.

اما مسکو از این اختلالات عرضه، سود مالی برده است و درآمد صادرات نفت این کشور سال جاری ۵۰ درصد رشد کرده است. با این وجود نشانه هایی از متزلزل شدن تاب آوری روسیه دیده می شود. تولید این کشور ماه گذشته یک میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کرد و این کاهش امکان دارد در نیمه دوم سال جاری سه برابر شود. تحریمهای اتحادیه اروپا ضد شرکتهای دولتی روسیه نظیر روس نفت، از ۱۵ مه به اجرا گذاشته می شوند و این بلوک به سمت تحریم کامل واردات نفت روسیه گام برمی دارد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، آژانس بین المللی انرژی اعلام نمود اگر این تحریمها تصویب شود، تغییر جریان تجارت نفت که هم اکنون شکل گرفته است را سرعت می بخشد و شرکتهای نفتی روسیه ناچار خواهند شد چاه های بیشتری را تعطیل کنند.


منبع:

1401/02/23
12:28:52
5.0 / 5
240
تگهای خبر: تجارت , تولید , خرید , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور