رمز رشد صادرات ایران در سال ۱۴۰۰

رمز رشد صادرات ایران در سال ۱۴۰۰ به گزارش شمال صنعت بر مبنای برآوردهای صورت گرفته در سال ۱۴۰۰ میزان کل تجارت ایران از مرز ۱۶۲ میلیون تن عبور کرد و بدین سان بعد از دورانی طولانی ارزش کل تجارت ایران از مرز ۱۰۰ میلیارد دلار گذشت تا رکوردی جدید در فعالیت تجاری دوران تحریم به ثبت برسد.


به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، اتاق بازرگانی تهران به بررسی آمارهای تجاری کشور در سال ۱۴۰۰ پرداخته و اعداد به دست آمده در این سال را با عملکرد سالهای گذشته مقایسه کرده است. این آمارها نشان داده است که افزایش تجارت به صورت همزمان تحت تأثیر افزایش صادرات و واردات بوده؛ هرچند سرعت رشد صادرات ایران بالاتر از واردات بوده است.
بر این اساس در سالی که گذشت، میزان صادرات ایران از مرز ۱۲۲ میلیون تن عبور کرد و عدد نهایی به ۴۸ میلیارد دلار رسید. در واردات هم ۴۰ میلیون تن کالا با ارزش ۵۲ میلیارد دلار به کشور وارد شد. بدین سان صادرات ایران نسبت به سال قبل افزایشی ۴۱ درصدی و واردات افزایشی ۳۶ درصدی داشته است.
بررسی های اتاق بازرگانی تهران نشان داده است که حدفاصل سالهای ۱۳۹۰ تا ۱۴۰۰، از نظر ارزش بالاترین رقم صادراتی بدون احتساب نفت، بهترین عملکرد به سال ۱۴۰۰ اختصاص دارد. این در شرایطی است که بالاترین میزان صادرات به لحاظ وزنی در سال ۱۳۹۸ به ثبت رسیده است.
در سالی که گذشت، صادرات ایران تنها هفت درصد نسبت به سال قبل از آن افزوده شد اما از نظر ارزشی رشد ۴۱ درصدی به ثبت رسید. بدین سان علت اصلی رشد صادرات ایران در سال گذشته، افزایش میانگین قیمت کالاهای صادراتی بوده است.
در حوزه واردات هم بالاترین میزان واردات در دهه گذشته به سال ۱۳۹۰ با واردات ۶۲ میلیارد دلاری باز می گردد و بعد از آن با ورود به دوره تحریم، میزان واردات کاسته شده است. کمترین میزان واردات هم به سال ۱۳۹۹ با عملکرد ۳۴ میلیارد دلاری باز می گردد.
پس از سال ۱۳۹۰، سال قبل با رشد مقداری ۲۱ و ارزشی ۳۶ درصدی، بالاترین میزان واردات در دهه گذشته به ثبت رسیده است. همینطور در سال ۱۴۰۰، میزان ترانزیت کالا از ایران به بیشتر از ۱۲.۵ میلیون تن رسیده که افزایشی ۶۸ درصدی را نسبت به سال قبل نشان داده است و بهترین عملکرد ترانزیتی در هفت سال قبل به حساب می آید.1401/01/12
23:50:27
5.0 / 5
253
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور