نفت در مرز ۸۰ دلار مستقر شد

نفت در مرز ۸۰ دلار مستقر شد شمال صنعت: قیمت نفت روز جمعه به بالای 78 دلار در هر بشکه صعود کرد و نزدیک به بالاترین رکورد سه سال اخیر که هفته جاری به ثبت رساند، ایستاد.به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، بهای معاملات نفت برنت با ۹۷ سنت معادل ۱.۲ درصد افزایش، در ۷۹ دلار و ۲۸ سنت در هر بشکه بسته شد و برای کل هفته ۱.۹ درصد افزایش نشان داد. نفت برنت در پنج هفته از شش هفته گذشته صعود کرده است.

بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۸۵ سنت افزایش، در ۷۵ دلار و ۸۸ سنت در هر بشکه بسته شد و برای کل هفته ۲.۶ درصد افزایش ثبت نمود که ششمین افزایش هفتگی متوالی بود.

نفت برنت از شروع سال ۲۰۲۱ تا حالا بیش از ۵۰ درصد افزایش قیمت داشته و سه شنبه هفته گذشته به رکورد ۸۰ دلار و ۷۵ سنت در هر بشکه صعود کرد.

اوپک و متحدانش که به گروه اوپک پلاس معروف هستند، روز دوشنبه دیدار می کنند. این گروه به تدریج درحال احیای محدودیت عرضه ای است که سال قبل در اوج شیوع پاندمی ویروس کرونا به اجرا گذاشت با این وجود منابع آگاه می گویند تولیدکنندگان این گروه درحال بررسی گزینه افزودن نفت بیشتری به بازار هستند. اوپک پلاس با فشار مصرف کنندگان بزرگ نظیر آمریکا و هند برای تولید بیشتر و پایین بردن قیمتها روبرست.

باب یاوگر، مدیر معاملات انرژی شرکت میزوهو اظهار داشت: سوالاتی درباره این وجود دارد که آیا اعضای اوپک بعد از دیدار روز دوشنبه، می توانند نفت بیشتری را به بازار عرضه کنند. تنها چند عضو می توانند تولیدشان را بدون دادن سهم بازار بالا برند بدین سبب گفتن اینکه می توانید تولیدتان را به میزان قابل توجهی افزایش دهید، وعده توخالی دادن به بازار است.

ادوارد مویا، تحلیلگر ارشد بازار در شرکت OANDA اظهار داشت: اگر اوپک پلاس به برنامه توافق شده برای افزایش تولید به میزان ۴۰۰ هزار بشکه در روز در نوامبر پایبند بماند، بازارهای انرژی شاهد صعود قیمتها تا مرز ۹۰ دلار خواهند بود. هر گونه افزایش تولید کمتر از ۶۰۰ هزار بشکه در روز قیمتها را تقویت خواهدنمود.

افزایش قیمتهای جهانی گاز که سبب شده است تولیدکنندگان برق قادر به تامین آن نباشند، از قیمتهای نفت پشتیبانی کرده اند. شرکتهای نیرو در پاکستان، بنگلادش و خاورمیانه به استفاده از سوختهای دیگر روی آورده اند.

نعیم اسلم، تحلیلگر آواترید در این زمینه اظهار داشت: احتمالی ترین دلیل ثبات قیمتهای نفت این است که سرمایه گذاران معتقدند شکاف عرضه و تقاضا با وخیم تر شدن بحران برق افزایش خواهد یافت.

آمار روز جمعه شرکت خدمات میدان نفتی بیکرهیوز نشان داد شرکتهای انرژی آمریکایی هفته گذشته برای چهارمین هفته متوالی به شمار دکلهای حفاری نفت و گاز طبیعی اضافه کردند. شمار دکلهای حفاری نفت و گاز طبیعی در هفته منتهی به اول اکتبر هفت حلقه افزوده شد و به ۵۲۸ حلقه رسید که بالاترین میزان از آوریل سال ۲۰۲۰ بود.

بر اساس گزارش رویترز، شمار دکلهای حفاری ۲۶۲ حلقه معادل ۹۸ درصد نسبت به زمان مشابه سال قبل بالا رفته است. شرکتهای حفاری برای چهاردهمین ماه متوالی به شمار دکلهای حفاری اضافه کردند. شمار دکلهای حفاری نفت هفته گذشته با هفت حلقه افزایش، به ۴۲۸ حلقه رسید در صورتیکه شمار دکلهای حفاری گاز تغییری نداشت و ۹۹ حلقه بود.

منبع:

1400/07/10
10:04:55
5.0 / 5
212
تگهای خبر: تولید , خدمات , سرمایه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور