بهبودفرآیند لجستیک زنجیره تامین ایران خودرو با لجستیک معکوس قطعات

بهبودفرآیند لجستیک زنجیره تامین ایران خودرو با لجستیک معکوس قطعات شمال صنعت: پروسه لجستیک معکوس قطعات ایران خودرو، علاوه بر افزایش درآمد قابل توجه حاصل از فروش ضایعات، منجر به کاهش نتایج زیست محیطی می شود.به گزارش تجاری خبرگزاری مهر به نقل از ایکوپرس، کاهش نتایج زیست محیطی، کاهش فضای انبارش، بازیابی و به کارگیری مجدد قطعات و اجزا، ارسال مواد اولیه قابل مصرف به تامین کنندگان بعد از بازیافت، ایفای تعهدات ساپکو در زمینه مسؤولیت اجتماعی و پیش گیری از هدر رفت سرمایه های ملی همچون نتایج لجستیک معکوس محسوب می شود.
در پروسه به کارگیری مجدد قطعات و اجزای خودرو، ضمن جداسازی و بازگشت اجزای قطعات به تامین کنندگان، تعمیر و بهینه سازی مکانیزم ها توسط تامین کنندگان نیز در دستور کار قرار گرفته است.
فرآیند مدیریت قطعات برگشتی در ساپکو در ۱۰ انبار در سطح کشور انجام می شود و شرکت ساپکو قطعات برگشتی را از ۷۲۵ نمایندگی ایران خودرو، جمع آوری و در قالب پروسه لجستیک معکوس، مدیریت می کند. در سال ۱۳۹۹ وزن قطعات برگشتی معادل هزار تن و تعداد قطعات به بالای یک میلیون و ۱۵۰ هزار قطعه و وزن قطعات منهدم شده در انبارهای برگشتی معادل ۱۴۰۳ تن بوده است.
فروش ضایعات قطعات برگشتی به روال گذشته، علاوه بر مصرف منابع، نتایج زیست محیطی نیز به همراه داشت. از همین رو شرکت ساپکو از سال ۱۳۹۹ با اتخاذ رویکرد مهندسی در زمینه لجستیک معکوس، پروسه تفکیک قطعات را برمبنای نوع جنس آنها بصورت نظام مند طراحی و مدیریت کرده و بعد از بازیافت این قطعات، فروش مواد مذکور را به قیمت مواد اولیه با ارزش در دستور کار قرار داده است.
گفتنی است، مدیر عامل گروه صنعتی ایران خودرو و مدیران ارشد ساپکو از روند ساماندهی اقلام و قطعات برگشتی و بهبودهای انجام شده در پروسه لجستیک زنجیره تامین بازدید کرده و به بررسی پروسه لجستیک معکوس در شرکت ساپکو، نحوه انهدام و بازیافت قطعات در انبارها و ارزیابی دستاوردهای بهبود پروسه لجستیک زنجیره تامین پرداختند.


منبع:

1400/06/23
10:02:40
5.0 / 5
236
تگهای خبر: ارز , خودرو , سرمایه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور