۶ هزار معدن غیر فعال به بیت المال بازگشت

۶ هزار معدن غیر فعال به بیت المال بازگشت وزیر صمت اظهار داشت: امروز 6 هزار معدن که در طول 40 سال قبل با فروش مجوز واگذار شده، اما بلا استفاده رها شده بود، آزاد شد.به گزارش شمال صنعت به نقل از صدا و سیما؛ علیرضا رزم حسینی در مراسم آزاد سازی ۶ هزار معدن در سراسر کشور اضافه کرد: امروز این اقدام، شجاعانه بود تا فرصت جدید سرمایه گذاری و فرصت اشتغال برای افراد جدید، ایجاد شود.
وی اظهار داشت: این ۶ هزار معدن جدید از این پس مطابق قانون و مقررات به افراد حائز شرایط واگذار خواهد شد.
رزم حسینی اضافه کرد: معادن، فرصتی بزرگ است و باید در خدمت توسعه پایدار و اشتغال کشور باشد.
وی افزود: حتما افرادی که این معادن در اختیارشان بود منافعی خاص داشتند و مخالف این آزاد سازی و واگذاری های جدید هستند، اما با واگذاری آن بصورت مزایده و کاملاً قانونی این معادن را به افراد جدید واگذار خواهیم کرد.
رزم حسینی اظهار داشت: از این پس وزارت صنعت نقش نظارتی را بیشتر خواهد نمود.
وی اضافه کرد: معادن بعد از واگذاری طبق برنامه، مرتب رصد می شود و باردیگر امکان دارد از دست افراد پس گرفته شود.
وزیر صمت اظهار داشت: واگذاری این معادن بصورت الکترونیکی خواهد بود و هیچ گونه ویژه خواری و رانتی در آن وجود نخواهد داشت ضمن این که همه مراحل، مطابق قانون و با حضور دستگاههای نظارتی صورت خواهد گرفت.
وی با اشاره به اینکه کشور ایران نفت خیز و معدن خیز است اضافه کرد: امروز ارزش معادن ما بیش از ۵۰۰ هزار میلیارد دلار است که طبق برنامه باید تلاش نماییم در آینده افزایش پیدا کند.
رزم حسینی افزود: از شروع سال ۱۴۰۰، وزارت صمت سه برنامه مشخص را دنبال کرده است، نخست پشتیبانی از تولید، واردات و صادرات، و همین طور برای رفع موانع تولید، بخشنامه های زیادی ابلاغ کردیم و این امر ادامه خواهد داشت؛ دوم، قوانین مزاحم را بررسی کردیم و بسته قوانین تولید جدید را به مجلس دادیم تا کمیسیون ها بررسی نمایند و هر چه سریع تر موانع بر طرف شود؛ مورد سوم هم در ارتباط با سایر وزارت خانه ها و دستگاها های دولتی است که در تولید نقش دارند و باید کمک کنند.
وی اظهار داشت: پیگیری می نماییم تا نقش دستگاه ها در ستاد اقتصادی دولت مصوب و به همه وزارت خانه ها ابلاغ شود.
رزم حسینی اضافه کرد: علاوه بر موارد گفته شده، در بخش صادرات و واردات روان سازی شود ضمن این که از کسانی که در تامین مواد اولیه نقش دارند حمایت شود تا بتوانند به آسانی مواد اولیه وارد کنند.
رزم حسینی اظهار داشت: پیشگیری از خام فروشی در دستور کار است و هیچ معدنی استخراج نخواهد داشت مگر این که به توان تولید داخلی کمک نماید چونکه این ثروت باید تبدیل به ارزآوری و اشتغال شود.
وزیر صمت افزود: حدود ۲۵۰ هزار میلیارد تومان با شرکت های دانش بنیان قرارداد امضا کردیم که در آینده این رقم می تواند به ۶۵۰ هزار میلیارد تومان هم برسد.

1400/02/28
21:38:04
5.0 / 5
518
تگهای خبر: ارز , اشتغال , اقتصاد , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور