رئیس كمیسیون كشاورزی اتاق تهران مطرح كرد

چه بلایی بر سر بازار مرغ آمد؟

چه بلایی بر سر بازار مرغ آمد؟ رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی تهران می گوید باید تمام تصمیم گیران دولتی این سوال را پاسخ دهند که چگونه کشوری که صادرکننده مرغ بود، حالا باید مرغ وارد کند؟


احمدرضا فرشچیان در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: مدیریت صحیح و اصولی صنعت مرغ و عرضه محصولات آن در بازار، موضوعی است که در طول هیچ یک از سالهای گذشته امکان پذیر نشده و به نظر می آید هرچه بیشتر از این تصمیمات غلط می گذرد، تبعات آن هم خویش را نشان داده است.
وی ضمن اشاره به مبحث امحای جوجه های یک روزه که سال قبل بحث آنها عنوان شد، تشریح کرد: در آن زمان با عنایت به کاهش تقاضا برای مرغ، واحدهای مرغداری ظرفیت مازادی داشتند که دیگر امکان عرضه به بازار را نداشت اما متاسفانه وزارت جهادکشاورزی هم به این عرصه ورود نکرد و بحث از بین رفتن جوجه ها عنوان شد.
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی تهران افزود: همان کشوری که یک سال قبل جوجه بیش از اندازه نیاز خود داشته و برای سال ها، صادرکننده گوشت مرغ بوده حالا با مصوبه ای جدید مقرر است گوشت مرغ وارد کند؟ سوال اینجاست که ما تا چه زمانی می خواهیم مرغ وارد کنیم؟ چه زمانی به این جمع بندی می رسیم که اشکالات اساسی را ببینیم و از خود بپرسیم چطور یک صادرکننده مرغ حالا برای رفع نیازهای اولیه اش باید مرغ وارد کند؟
فرشچیان ضمن اشاره به برخی سیاست های غلط که در این بازار اجرایی می شوند، اظهار داشت: یکی از مباحثی که بخش خصوصی برای سال ها بر ان تاکید داشت، بحث ارز ۴۲۰۰ تومانی و ضرورت کنار رفتن این سیاست بود. این ارز از همان ابتدا هم مشکل داشت و با وجود آنکه در طول تمام سالهای گذشته به حوزه مرغ تزریق شده نه تنها گره گشایی نکرده که خود به عاملی جدید برای رانت و تبعیض و عدم شفافیت بدل شده است و حالا هم بناست مرغ را با این ارز وارد کنند که معلوم نیست چه سرنوشتی پیدا خواهد نمود.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا در کوتاه مدت راهکاری برای بازگرداندن نظم به بازار مرغ وجود دارد، بیان نمود: وزارت جهادکشاورزی همواره این ادعا را داشت که به اندازه مصرف چند ماه کشور را ذخیره کرده و در انبارهایش دارد. اگر این ادعا درست است، باید از این انبارها نیاز بازار تأمین شد و جو روانی فعلی فروکش کند و سپس با پشتیبانی از مرغداران و افزایش جوجه ریزی ظرف چند ماه آینده، تولید مرغ بار دیگر افزایش پیدا کند.
به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، وزارت صمت در مصوبه ای جدید به گمرک اعلام نموده که واردات ۵۰ هزار تن گوشت مرغ با ارز ۴۲۰۰ تومانی باید در دستور کار قرار گیرد. تا پیش از این، نهاده های طیور برای واحدهای مرغداری در لیست ارز دولتی قرار داشت.
منبع:

1400/01/17
16:28:30
5.0 / 5
583
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور