پیگیری غُصه بزرگ - ۸

دم خروس یا قسم حضرت عباس؟!

دم خروس یا قسم حضرت عباس؟! در صورتیکه طی 10 روز اخیر مسئولان مدام از عرضه مکفی مرغ به بازار آگاهی داده و وعده کاهش قیمت می دهند، کمتر از یک هفته مانده به شب عید صف های خرید طولانی تر شده است.به گزارش شمال صنعت به نقل از مهر، در صورتیکه طی ۱۰ روز اخیر مسئولان مدام از عرضه مکفی مرغ به بازار آگاهی داده و وعده کاهش قیمت می دهند، کمتر از یک هفته مانده به شب عید صف های خرید طولانی تر شده است و مردم برای خرید مرغ با نرخ مصوب ناچارند ساعتهای متمادی در صف های طولانی معطل بمانند. در عین حال شواهد و قرائن از عرضه ناکافی مرغ تنظیم بازاری در تهران حکایت دارد. در مغازه های سطح شهر نیز قیمت مرغ تا.... افزایش یافته است.
نابسامانی بازار اقلام مصرفی ایام نوروز اخیراً مورد انتقاد رهبر انقلاب هم قرار گرفت و ایشان با ابراز ناخرسندی از گرانی ها و مشکلات معیشتی، گفتند: این وضع در آستانه عید «غُصه بزرگی» به وجود آورده است. البته اجناس مانند میوه ها فراوان است اما قیمت ها بسیار بالا است که سود این قیمت بالا هم به جیب باغداران زحمتکش نمی رود بلکه نصیب دلال ها و واسطه های سودجو می شود و ضرر آن به مردم می رسد.(جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید) خبرگزاری مهر قبل از این در پیگیری «غُصه بزرگ»، در گزارشی با عنوان «حذف دلالان میوه در گروی اصلاح شبکه توزیع / سلف خران و توزیع کنندگان باید ساماندهی شوند» به علل گرانی در بازار میوه، در گزارشی با عنوان « بازار مرغ هر روز نابسامان تر می شود / مشکل، افزایش خرید احتیاطی مردم است یا کاهش تولید؟» به علل گرانی مرغ، در گزارشی با عنوان «چرا در فروشگاه های زنجیره ای مرغ و روغن نیست؟ / دلالان خرید و قاچاق می کنند؛ ناچاریم زمانبندی کنیم» به علل گرانی و عرضه کم روغن نباتی در فروشگاه های زنجیره ای، در گفتگویی با معاون وزیر جهادکشاورزی (اینجا بخوانید) به چالش های موجود در صنعت دام و طیور و سامانه بازارگاه و نقش آن در گرانی مواد پروتئینی و در گفتگو با رئیس سابق اتحادیه دامداران به بررسی علل گرانی گوشت قرمز پرداخته بود. روز گذشته هم در گزارشی با عنوان «ارز ترجیحی روغن حذف نشود، اوضاع همین خواهد بود / نظام توزیع در ایران معیوب است» به نقش ارز ترجیحی در بروز این نابسامانی پرداخته بود.
درباره بازار مرغ بااینکه با وعده های مکرر مسئولان انتظار می رفت با نزدیک شدن به ایام نوروز بازار سامان پیدا کرده و طبق وعده مسئولان، با عرضه مکفی مرغ، صف ها برچیده شود اما بررسی های میدانی خبرنگار مهر از طولانی تر شدن صف ها حکایت دارد.
چه عاملی موجب برهم خوردن تعادل عرضه و تقاضا و ایجاد این صف های طولانی شده است؟ عرضه کافی نیست یا مردم بیش از نیاز متعارف خود خرید کرده و احتکار می کنند؟
مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام (۱۵ بهمن): انجام ۱۳۰-۱۲۰ میلیون قطعه جوجه ریزی
مدیرعامل شرکت پشتیبانی ۱۵ بهمن ماه درباره وضعیت تولید مرغ برای روزهای پایانی سال اظهار داشته بود: ۱۲۰ میلیون قطعه جوجه ریزی انجام شده است که باتوجه به افزایش مصرف در تعطیلات نوروزی، میزان جوجه ریزی در ماه بهمن و اسفند به ۱۳۰ میلیون قطعه خواهد رسید.
مدیرکل پشتیبانی امور دام استان تهران (دوم اسفند): تولید کافی است؛ تقاضای مردم افزایش یافته است مدیرکل پشتیبانی امور دام استان تهران هم دوم اسفند ماه گفته با اعلان اینکه مصرف مرغ در تهران ظرف یک هفته از هزار تا ۱۲۰۰ تن به ۱۷۰۰ تا ۱۸۰۰ تن رسید، اظهار داشت: در تولید مرغ هیچ کاهشی نداشتیم و برنامه ستاد تنظیم بازار در خصوص ۱۲۵ میلیون جوجه ریزی و تولید ماهانه ۱۸۰ تا ۲۰۰ هزار تن گوشت مرغ توسط وزارت جهاد کشاورزی، به انجام رسیده و بر همین مبنا روزانه ۶ تا ۷ هزار تن تولید گوشت مرغ داریم. رضا سالمی مشکل بازار مرغ را ناشی از ضعف شبکه توزیع عنوان کرده و اظهار داشته بود: از آنجائیکه شبکه توزیع با افزایش تقاضای صورت گرفته متناسب نیست، شاهد افزایش قیمت مرغ در بازار هستیم. مدیرکل پشتیبانی امور دام استان تهران (۱۲ اسفند): عرضه مکفی است؛ قیمت کاهش می یابد مدیرکل پشتیبانی امور دام استان تهران ۱۲ اسفند ماه در اظهارنظر دیگری بار دیگر از افزایش عرضه مرغ در تهران آگاهی داده و وعده داده بود: قیمت این محصول هفته آتی به نرخ مصوب می رسد. وی اظهار داشته بود: علاوه بر افزایش مراکز توزیع، میزان توزیع نیز که قبلاً ۴۰۰ تن در روز بود به ۸۰۰ تن در روز برای مرغ گرم افزایش می یابد و روزانه بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ تن هم مرغ منجمد توزیع خواهد شد. فعال صنعت طیور (۱۷ اسفند): جوجه ریزی کاهش یافته است؛ عرضه به میزانی که مسئولان می گویند نیست
علیرغم اظهارات مسئولان، اما یکی از فعالان بازار مرغ ۱۷ اسفند ماه در گفتگو با خبرنگار مهر از کاهش شدید جوجه ریزی در مرغداری های سطح کشور آگاهی داد و اظهار داشت که بدلیل کاهش جوجه ریزی، تولید مرغی که باید برای مصارف شب عید انجام می شد، کاهش یافته است و آماری که مسئولان از تولید و عرضه مرغ می دهند، با واقعیت همخوانی ندارد.
وی اظهار داشت: مصرف سرانه مرغ در کشور ما ۲۸ کیلوگرم است و باتوجه به جمعیت ۸۳ میلیونی، مصرف روزانه مرغ در کشور حدود ۶۴۰۰ تا ۶۵۰۰ تن است؛ اگر میزان جوجه ریزی به میزانی که دولت اعلام می کند (۱۳۰ میلیون قطعه) انجام شده باشد، یعنی روزانه حدود ۷۵۰۰ تن مرغ در کشور در حال تولید است. یعنی روزانه هزار تن هم مازاد مصرف داریم.
این فعال بخش خصوصی که خواست نامش در گزارش ذکر نشود، اشاره کرد: هم اکنون در ایام اوج مصرف مرغ نیستیم که میزان تولید با تقاضا همخوانی نداشته باشد. بدین سبب در این میان یا انحراف بزرگی وجود دارد که مرغ از چرخه بازار خارج می شود بعنوان مثال ممکنست رستوران ها و تالارها آنرا خریداری و ذخیره کنند یا اینکه واحدهای قطعه بندی مرغ را تحویل بگیرند و به صورت قطعه بندی با قیمت های بالاتری بفروشند؛ اما معتقدم قوی ترین گمانه، کاهش جوجه ریزی باشد. میزان جوجه ریزی انجام شده باید راستی آزمایی و مشخص شود که ۱۳۰ میلیون قطعه جوجه ریزی مورد ادعای دولت واقعاً انجام شده یا خیر؟ (جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید)
وزیر جهادکشاورزی (۱۸ اسفند): عرضه کافی است / ‏‬ مازاد هم داریم!
پس از این اظهارنظر، وزیر جهاد کشاورزی در جریان بازدید از توزیع گوشت مرغ در میادین پیروزی و بهمن و یک سردخانه گوشت مرغ در جنوب تهران با تکذیب کاهش جوجه ریزی، اظهار داشت: مرغ به اندازه کافی وجود دارد و در روز گذشته ۲ هزار تن مرغ مازاد را به بازار عرضه کردیم. (جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید)
خاوازی با تاکید بر اینکه محدودیتی در تولید گوشت مرغ نداریم، حتی از مازاد مرغ آگاهی داده و اظهار داشته بود: در هفته های آتی گرفتار بیش بود مرغ خواهیم شد؛ بر این اساس به شرکت پشتیبانی امور دام دستور داده ایم تا در صورت افت قیمت در بازار، مرغ مازاد بر نیاز را از تولیدکنندگان خریداری کند.
رئیس اتاق اصناف: به مردم دروغ نگوییم / ‏‬عرضه آن قدری نیست که می گویند!
اما شب گذشته رئیس اتاق اصناف تهران بر کاهش تولید و عرضه مرغ صحه گذاشت و با اعلان اینکه نباید به مردم دروغ گفت، اضافه کرد: مردم در طول ۸ سال دفاع مقدس با همه کمبودها ساخته اند پس بهتر است بجای دروغ گفتن بگوییم کمبود مرغ وجود دارد.
قاسم نوده فراهانی در شبکه خبر با اشاره به وضع روزانه بازار گوشت میدان بهمن و منطقه تهرانپارس اضافه کرد: نیاز روزانه مرغ تهران ۱۰۰۰ تن است، اما حدود ۲۰۰ تن در روز توزیع می شود.
نوده فراهانی البته گفته بود که همین کمبود عرضه موجب نگرانی مردم و افزایش خریدهای احتیاطی از طرف آنها شده است.
فعال صنعت طیور: با دست فرمان مسئولان، وارد کننده مرغ می شویم!
اگرچه به نظر می آید شرایط نابسامان فعلی تا روزهای پایانی سال ادامه پیدا خواهدنمود و شرایط فعلی حاصل برنامه ریزی های ضعیف چند ماه گذشته دستگاه های ذیربط است اما با عنایت به این که در ماههای ابتدایی سال آینده با فرارسیدن ماه مبارک رمضان بار دیگر میزان تقاضای مردم برای مرغ افزایش خواهد یافت، لازم است مسئولان سامان بازار مرغ را از الان با برنامه ریزی درست رقم بزنند. چونکه به نظر می آید چنانچه دستگاه های ذیربط دست فرمان فعلی را ادامه دهند، سال آینده شرایط بازار سخت تر شود.
مجید موافق قدیری، رئیس هیأت مدیره صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ۳ دی ماه در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به تداوم نابسامانی بازار نهاده های دامی اظهار داشته بود: اگر دولت با همین فرمان ادامه دهد، بی شک بهار سال آینده باید مرغ وارد کند. (جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید)
سیاستگذاری های غلطی که همه چیز را به انحراف کشاند
سیاستگذاری های نادرست در تمامی روند تولید تا توزیع مرغ کاملاً مشهود است، از تخصیص یارانه سنگین برای واردات نهاده های دامی که سبب ایجاد رانت و انحرافات گسترده در این عرصه شده تا توزیع کالاهای نهایی که گرفتار چنین آشفتگی و نابسامانی هایی شده است. عمده کارشناسان و فعالان صنعت دام و طیور از مدت ها قبل بر حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از واردات نهاده های دامی تاکید کرده و گفته بودند که تداوم این سیاست خسارات سنگینی به بخش وارد میکند و بهتر است که دولت بجای اینکه یارانه مذکور را به واردات دهد آنرا مستقیماً به دهک های پایین جامعه بدهد تا این یارانه بدون انحراف از مسیر به دست مصرف کننده واقعی برسد.
در همین ارتباط، موافق قدیری، رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران در گفتگو با خبرنگار مهر با انتقاد از سیاست دولت بر تداوم تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات نهاده های دامی، اظهار داشت: نکته قابل توجه در این میان توزیع رانتی ارز است و اینکه ارز به صورت سلیقه ای به نهادهای دولتی و وابسته های دولت تخصیص داده شده است ضمن اینکه تجربه نشان داده دولت سوداگر خوبی نیست و همین اقدامات مشکل را هم دو چندان کرده است.
وی با اشاره به اهداف آرمانی تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات کالاهای اساسی، اظهار داشت: کاهش بهای تمام شده محصولات پروتئینی و افزایش رقابت پذیری در صنعت با کاهش سرمایه در گردش مورد نیاز در زنجیره تامین محصولات پروتئینی با اهمیت ترین اهداف دولت از توزیع ارز ترجیحی به واردات نهاده های دامی بوده است؛ با عنایت به این که اهداف فوق تا حالا به درستی محقق نشده و معضلات عدیده برای صنایع خوراک دام و دامپروری کشور به وجود آورده بدین سبب باید به دنبال راهکارهای جایگزین بود.
وی اشاره کرد: ارز ۴۲۰۰ تومانی نهاده های دامی نه فقط گره ای از مشکلات تولیدکنندگان و مردم باز نکرده بلکه با توزیع رانت قابل توجه میان عده ای خاص، بازار نهاده را بهم ریخته و تولیدکننده ومردم را گرفتار مشکل کرده است.
یارانه ای که به دست مردم نمی رسد و تولید را نابود کرده، چرا حذف نمی شود؟
رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران اشاره کرد: باید موارد مختلف به دقت بررسی و بعد برای آن تصمیم گیری شود بعنوان مثال چگونه محصولات پروتئینی سبد خانوار، ارزان به دست مصرف کننده برسد؟ آیا کوپن چاره مناسبی است؟ آیا زیر ساخت مناسب تری جهت مدیریت رانت وجود دارد؟ چه نهادی باید متولی قصه باشد؟ چگونه منابع ریالی در زنجیره تامین مربوطه تزریق شود؟ در این خصوص نیز متولی نهایی که باشد؟ آیا مکانیزم بهتری وجود ندارد؟ و اینکه چگونه دولت می تواند بخش خصوصی را تشویق به وصول مطالبات خود با واردات نهاده های دامی و دارو کند؟
در چنین شرایطی، تنها چاره این نابسامانی و جمع کردن صف های طولانی که در وضعیت کرونا سلامت جامعه را نیز به خطر انداخته، اعلام علت کمبود است تا بتوان برای آن راهکاری در نظر گرفت، چونکه با پنهان کاری و پاک کردن صورت مساله، تنها شرایط بحرانی تر می شود. برای راهکارهای طولانی مدت، نیز بنظر می رسد دولت باید به نظرات کارشناسان بخش و فعالان تشکل ها توجه کند و بساط ارز ۴۲۰۰ تومانی و مشکلات گسترده ای را که طی ۱۴ ماهه گذشته برای صنعت دام و طیور کشور ایجاد شده، برچیند. آنچه در بین همه این نابسامانی ها، واضح است نرسیدن یارانه مذکور به دست مصرف کننده نهایی و گرفتار کردن تولیدکننده و نابودی تولید است تا منافع عده ای خاص در این میان تامین شود.

1399/12/25
13:20:57
0.0 / 5
803
تگهای خبر: ارز , تولید , تولیدكننده , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور