وزیر صمت اعلام كرد

صادرات ۵ میلیارد دلاری صنایع غذایی

صادرات ۵ میلیارد دلاری صنایع غذایی وزیر صمت اظهار داشت: در حوزه صنایع غذایی پیشرفتهای خوبی به دست آمده است و صادرات 5 میلیارد دلاری در این عرصه داریم.به گزارش شمال صنعت به نقل از وزارت صمت، علیرضا رزم حسینی در برنامه انتهای الوند شبکه دو ضمن اشاره به پیشرفت های صنعتی، معدنی و تجاری بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی بیان نمود: در عرصه تولید مس در اول انقلاب ظرفیتی نداشتیم اما حالا به ۵۱۲ هزار تن ظرفیت تولید در این عرصه رسیده ایم و رتبه دهم دنیا را داریم.
وی همینطور افزود: طرح های توسعه در حوزه مس در حال اجرا می باشد و حدود ۱.۵ میلیارد دلار صادرات در انواع محصولات مس به صورت سالیانه داریم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: در حوزه فولاد از ظرفیت تولید ۷۰۰ هزار تن در اوایل انقلاب به ۵۶ میلیون تن ظرفیت تولید هم اکنون رسیدیم، تا ۱۵ سال پیش وارد کننده فولاد بودیم اما حالا به یک صادرکننده مهم در این عرصه تبدیل گشته ایم.
رزم حسینی اظهار داشت: ظرفیت تولید خودرو از ۱۶۰ هزار دستگاه سالیانه در اول انقلاب به ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه هم اکنون رسیده است، البته ارتقا کیفیت خودرو ها حائز اهمیت می باشد و در دستور کار است.
به ظرفیت تولید ۸۸ میلیون تنی سیمان رسیده ایم
وی همینطور خاطرنشان کرد: از ظرفیت تولید ۷ میلیون تنی سیمان در اول انقلاب الان به ظرفیت تولید ۸۸ میلیون تن رسیده ایم و در حوزه سیمان حالا یک صادر کننده می باشیم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در مورد حوزه لوازم خانگی هم بیان نمود: پیش از انقلاب تنها دو برند (ارج و آزمایش) در این عرصه فعال بودند اما حالا با وجود همه تحریم های ظالمانه و خروج شرکتهای خارجی تولید لوازم خانگی ازکشورمان، ۵ شرکت داخلی با برندهای معروف در این عرصه فعال می باشند که صادرات هم انجام می دهند.
رزم حسینی همینطور افزود: با تمام این شرایط سخت اما کارخانجات لوازم خانگی سه شیفته کار می کنند، صادرات به کشورهای آسیایی (عراق و سوریه) انجام می دهند و حتی با خرید بعضی برندهای خارجی صادرات به کشورهای اروپایی همچون ایتالیا دارند.
صادرات ۵ میلیارد دلاری صنایع غذایی کشور
وی ضمن اشاره به پیشرفت های حاصل شده در بخش های دیگر افزود: در حوزه پتروشیمی پیش از انقلاب ظرفیتی نداشتیم اما حالا به ۷۷ میلیون تن ظرفیت تولید رسیدیم و در این عرصه صادر کننده هستیم. همینطور در حوزه صنایع غذایی پیشرفتهای خوبی به دست آمده است و صادرات ۵ میلیارد دلاری در این عرصه داریم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت همینطور به صادرات شیرینی و شکلات ایران به ۵۸ کشور دنیا اشاره نمود و اظهار داشت: در این عرصه پیشرفت های خوبی به دست آمده است و بعنوان نمونه فقط یک شرکت تولید آشامیدنی در خراسان رضوی به بیشتر از ۶۰ کشور دنیا محصولات خویش را صادر می کند.
حجم تجارت خارجی به ۵۴ میلیارد دلار رسیده است
رزم حسینی در ادامه سخنان خود با یادآوری اینکه پیش از انقلاب صادرات کشور ۵۰۰ میلیون دلار بوده است، بیان نمود: حالا در همین ۱۰ ماهه سال جاری ۲۶ میلیارد دلار صادرات داشتیم و ۵۴ میلیارد دلار حجم تجارت خارجی کشورمان بوده است.
۵ میلیارد تن معادن کشف شده در حوزه های مختلف داریم
وی ضمن اشاره به دیگر ظرفیت های توسعه کشور، تصریح کرد: کشور ما فقط نفت خیز نیست، بلکه کشوری معدن خیز هم است، ۵ میلیارد تن معادن کشف شده در حوزه های مختلف داریم که باید از این ظرفیت استفاده بهینه بیشتری برای توسعه شود.
وزیر صنعت معدن و تجارت با اشاره به اینکه در حوزه های معدنی همچون سنگ آهن، مس، سرب و روی به پیشرفت های خوبی دست یافته ایم، افزود: در حال راه اندازی هلدینگ استخراج طلا و فرآوری آن در وزارت صنعت، معدن و تجارت با تعامل و هماهنگی بخش خصوصی هستیم.
بزرگترین معدن مولیبدن جهان در کهنوج استان کرمان قرار دارد
رزم حسینی با اشاره به اینکه بزرگترین معدن مولیبدن جهان در کهنوج استان کرمان است، افزود: در حوزه اکتشافات باید کارهای بیشتری انجام بشود و به دنبال این هستیم که دامنه اکتشافات را در قلمرو کشور، توسعه و گسترش دهیم.
وی در بخش دیگری از این برنامه ضمن اشاره به طرح ملی و استراتژیک انتقال آب خلیج فارس به استان های به فلات مرکزی و شرق کشور، اظهار داشت: انتقال آب و شیرین سازی آن از هرمزگان به طول ۸۲۰ کیلومتر شروع شده است و بزودی به اردکان خواهد رسید و عملیات اجرایی خطوط دوم و سوم این پروژه مهم هم بزودی آغاز می شود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: این آب برای صنعت و معدن کشور بسیار حائز اهمیت می باشد، اگر می خواهیم تولید افزایش یابد و طرح های توسعه ای در حوزه صنایع و معادن شکل بگیرد باید آب به محل واحدهای معدنی و صنعتی بیاید.
رزم حسینی با بیان اینکه عملیات اجرای این طرح استراتژیک در دولتهای یازدهم و دوازدهم انجام شد، افزود: آبان ماه سال جاری این آب به سیرجان رسید و معادن بزرگ و شرکتهای منطقه همچون گل گهر از این آب استفاده کردند و تا سرچشمه (کرمان) و چادرملو (یزد) پیش می رود.
وی با اشاره به اینکه به دستور رئیس جمهور مطالعات خط دوم و سوم این طرح استراتژیک را در چند ماه گذشته انجام داده ایم، اضافه کرد: عملیات اجرایی خط انتقال آب هرمزگان به خراسان جنوبی و رضوی (مشهد مقدس) بزودی انجام می شود، طول این خط ۱۵۵۰ کیلومتر است و هدف آن آبرسانی به معادن بزرگ سنگان و خواف است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: خط سوم هم برای انتقال آب از هرمزگان به کرمان و سرانجام اصفهان به به طول ۹۲۰ کیلومتر می باشد که شرکتهای بزرگی مانند فولاد مبارکه و ذوب آهن در اصفهان و همینطور در طول مسیر واحدها صنعتی و معدنی می توانند از این آب استفاده کنند.

1399/11/23
12:52:25
0.0 / 5
822
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور