گزارش شمال صنعت؛

كاهش صادرات با طرح فولادی مجلس

كاهش صادرات با طرح فولادی مجلس کمیسیون صنایع و معادن مجلس در حالی فردا طرح ساماندهی فولاد را بررسی می کند که کارشناسان و فعالان صنعت فولاد ضمن تاکید بر ضرورت اصلاح این طرح، آنرا عامل زمین خوردن صادرات معرفی می کنند.به گزارش شمال صنعت به نقل از مهر، صنعت فولاد کشور مدتی است درگیر قیمت گذاری دستوری، گرفتار چالش شده است؛ دولت و مجلس هر یک به دنبال ساماندهی این صنعت به روش های خاص خود هستند. ماه ها قبل نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس جمهوری به نمایندگی از دولت شیوه نامه ای را تحت عنوان «ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد» ابلاغ نمود که برمبنای آن قیمت پایه میلگرد، شمش، اسلب، ورق سرد و ورق گرم باید ۸۰ درصد CIS تعیین شود. بعد از این ابلاغیه، به سبب انتقادات فراوان فعالان زنجیره فولاد، جلساتی بین نهاوندیان و فولادی ها جهت رفع ایرادات شیوه نامه مذکور اجرا شد. در همین حین علیرضا رزم حسینی وزیر صمت به یک باره با ابلاغ بخشنامه ای به بورس کالا دستور داد که نرخ پایه شمش بجای ۸۰ درصد باید ۷۰ درصد CIS تعیین شود.
با ابلاغ این بخشنامه صدای انتقادات بلندتر شد تا جایی که مسئولان بورس کالا راسا به موضوع ورود کرده و اعلام نمودند که وزارت صمت حق دخالت در امور مربوط به بازار سرمایه را ندارد و حتی اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری نیز در نامه ای به نهاوندیان دستور داد شیوه نامه عرضه و تقاضای زنجیره فولاد با تاکید بر پشتیبانی از بازار سهام بازبینی و اصلاح گردد.
طرح مجلس برای ساماندهی فولاد
در گیر و دار این بخشنامه ها و شیوه نامه های دولتی، کمیسیون صنایع و معادن مجلس اعلام نمود که راسا طرحی را برای زنجیره فولاد تهیه کرده که برمبنای آن باید تمام محصولات فولادی به بورس کالا عرضه و هر ۶ ماه یک دفعه وزارت صمت برای این اقلام، کف و سقف قیمتی تعیین کند. از دیگر محورهای مهم طرح مجلس این است که صادرات محصولات فولادی در صورتی مجاز خواهد بود که یک هفته از عرضه آن در بورس گذشته باشد و مازاد محصولات عرضه شده، مجوز صادرات خواهد داشت.
حجت الله فیروزی سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس در توجیه اقدام مجلس در تدوین یک طرح فولادی به صورت موازی با دولت می گوید: دولت می گوید شیوه نامه ای درباره فولاد تهیه کرده که برمبنای آن بازار فولاد کنترل شود اما با وجود آنکه چند ماه از ابلاغ این شیوه نامه می گذرد نه فقط نتیجه ای نداشته بلکه قیمت ها افزایش یافته است. شیوه نامه یک دستورالعمل است و هر لحظه امکان لغو یا تغییر آن وجود دارد اما این طرح مقرر است به صورت قانون درآید و امکان تغییر آن برای دستگاه های اجرائی وجود ندارد.
اگرچه هدف مجلس برای سامان دادن به بازار فولاد قابل دفاع است اما به اذعان کارشناسان و فعالان زنجیره فولاد، طرح مجلس ایرادات زیادی دارد و نه فقط صادرات این محصول را با مشکل مواجه خواهدنمود بلکه منافع سهامداران شرکت های حاضر در زنجیره فولاد را هم نیز با خطر مواجه خواهدنمود.
دبیر انجمن فولاد: صادرات زمین می خورد
در این رابطه سید رسول خلیفه سلطانی دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد در مورد طرح مجلس به مهر می گوید: اگر مجلس قصد قانونگذاری برای فولاد دارد، جزئیات این قانون طوری نباشد که دست و پای فولاد ایران را در مواجهه با تغییر و تحولات داخلی و بین المللی ببندد چونکه بازار فولاد یک بازار پویا است و نیاز به چابکی و شناوری زیاد در سیاستگذاری ها دارد.
وی در مورد ایرادات طرح نیز می گوید: مهم ترین ایراد وارده به طرح مجلس برای تنظیم بازار فولاد ماده ۳ آن است؛ در صورت عدم اصلاح این ماده، صادرات فولاد کشور به شدت لطمه می بیند چونکه معافیت های مالیاتی صادرات زنجیره فولاد حذف شده و عوارض صادراتی نیز ستاندن خواهد شد. این در حالیست که فولاد بعد از پتروشیمی، در رتبه دوم ارزآوری کشور قرار دارد و می تواند سالیانه تا ۶ میلیارد دلار ارزآوری داشته باشد اما اگر چنین برخورد ضد صادراتی با این صنعت صورت بگیرد، بطور قطع کشور گرفتار کاهش تولید و افت صادرات و ارزآوری خواهد شد که متأسفانه عواقب آنرا مردم و قشرهای محروم، بیشتر لمس خواهند کرد.
خلیفه سلطانی اضافه کرد: یک ایراد مهم دیگر در این طرح، در نظر گرفتن اختیارات فوق العاده برای یک کارگروه است که متأسفانه بخش خصوصی خصوصاً تشکل های تخصصی در آن نقش جدی ندارند و حضور آنان هم بدون حق رأی در نظر گرفته شده که چنین رویه ای ممکنست به عدم توجه به واقعیت های بازار فولاد و نقش بخش خصوصی در تنظیم بازار منجر شود.
وی تصریح کرد: هم اکنون ۲ برابر نیاز کشور تولید فولاد داریم و تنها با مدیریت صحیح عرضه و تقاضا می توان قیمت را به نفع مصرف کنندگان نهایی کم کرد و این همان اصلی است که مجلس و دولت و نهادهای نظارتی باید به دنبال آن باشند نه اینکه فارغ از بحث های مهم اجرائی در عرضه و تقاضا، به دنبال فرمول های قیمتی بروند.
انتقاد مرکز تحقیقات به طرح مجلس
همچنین مرکز پژوهش های مجلس نیز در گزارشی ضمن تاکید بر اینکه طرح مجلس نیاز به اصلاح دارد، آورده است: مرکز پژوهش های مجلس با کلیات این طرح موافق است، ولی برخی رویکردهای این طرح نادرست ارزیابی می شود، مهم ترین این رویکردهای نادرست عبارت است از بی توجهی به ضرورت ثبات در صادرات در کنار تامین پایدار نیاز داخل، الزام به عرضه محصولات همه تولیدکنندگان در بورس کالا و ایجاد کمیته جدید برای سیاستگذاری در صنعت فولاد. اصلاح این رویکردها لازم است و در صوت عدم اصلاح مستعد ایجاد مشکلات جدید برای زنجیره فولاد کشور خواهد بود.
در گزارش بازوی پژوهشی مجلس تاکید شده است: صادرات پایدار محصولات زنجیره فولاد نیازمند برنامه ریزی میان مدت و بلندمدت توسط تولیدکنندگان است تا ضمن ایجاد امکان انعقاد قراردادهای صادراتی، نسبت به دستیابی به بازارهای جدید و حفظ بازارهای موجود اقدام نمایند. ماده (۳) این طرح، امکان برنامه ریزی میان مدت و بلندمدت برای صادرات واحدهای تولیدی را سلب کرده است، برای اینکه تغییرات ناگهانی در بازار داخلی ممکنست سبب افزایش تقاضا شده و بازارهای صادراتی تولیدکنندگان زنجیره را با چالش و شوک های مقطعی روبه رو کند، بدین سبب با هدف صادرات پایدار و تامین پایدار نیاز داخل به محصولات زنجیره فولاد، پیشنهاد می شود ماده (۳) این طرح اصلاح گردد.
قیمت گذاری دستوری؛ خوب یا بد؟
از سویی دیگر نیز در حالی در طرح مجلس بر تعیین کف و سقف قیمتی از طرف وزارت صمت تاکید شده که خود نمایندگان مجلس قیمت گذاری دستوری را عاملی برای بروز رانت عنوان می کنند.
کاظم موسوی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در این زمینه به خبرنگار مهر می گوید: ریشه رانت در حوزه فولاد، قیمت گذاری غیر منطقی است.
وی تاکید می کند: همه تجربیات گذشته اثبات می کنند که قیمت گذاری دستوری فولاد به هیچ وجه به صلاح کشور و به سود مردم نبوده و باید به طور قطع اقداماتی برای جلوگیری از این مسائل اتخاذ شود.
به گزارش شمال صنعت به نقل از مهر، با وجود تمام انتقادات به طرح فولادی مجلس که از طرف کارشناسان و فعالان صنعت فولاد مطرح شده و همانطور که اشاره شد، مرکز پژوهش های مجلس نیز به این طرح انتقاد وارد کرده، اما مقرر است فردا این طرح باتوجه به مصوبه صحن، در کمیسیون صنایع و معادن مجلس بررسی شود و انتظار می رود، نمایندگان با دقت بالایی درباره این طرح تصمیم گیری کنند.
تصویر طرح مجلس که کلیات آن مدتی پیش به تصویب رسید1399/11/11
21:49:02
0.0 / 5
1029
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بورس , پتروشیمی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور