جزئیات واردات 707 هزار تنی برنج

جزئیات واردات 707 هزار تنی برنج در ۹ ماهه اول سال جاری بیشتر از ۷۰۷ هزار تن برنج وارد شده است که البته در مقایسه با سال گذشته ۳۰ درصد کاهش نشان داده است.به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، آخرین گزارش گمرک ایران از وضعیت واردات کالا امسال از این حکایت داشت که از آغاز سال تا آخر آذر ماه بیشتر از ۱۷.۴ میلیون تن کالا با ارزشی بالغ بر ۸.۷ میلیون تن در ۲۵ گروه کالایی وارد کشور شده است.

اما بررسی جزئیات واردات در این دوره از این حکایت دارد که سهم برنج بیشتر از ۷۷۶ هزار تن با ارزشی حدود ۷۰۷ میلیون دلار بوده است. این در شرایطی است که در ۹ ماه اول سال قبل حدود ۱.۱ میلیون تن برنج با ارزش بیشتر از یک میلیارد و ۱۷۵ میلیون دلار وارد شده بود.

بر این اساس واردات برنج امسال از لحاظ ارزش ۴۰ درصد و وزن تا ۳۰ درصد کاهش داشته است. این کاهش می تواند به علت افزایش تولید داخل و از طرفی موانعی که در مقطعی برای ترخیص این کالا وجود داشت باشد.

جریان واردات و ترخیص برنج و دپوی بیشتر از چند هزار تنی آن در دوره ای امسال با حواشی همراه بود؛ بگونه ای که حدود ۲۳۰ هزار تن برنج از سال قبل در گمرک و بنادر انباشت شده بود ولی با وجود اظهار به گمرک به علت عدم تأمین ارز و صدور کد رهگیری بانک امکان ترخیص نداشت.

حتی در این بین زمانی که طبق مصوبه شورایعالی امنیت ملی این مجوز به گمرک داده شد که کالاهای اساسی همچون برنج را به صورت درصدی ترخیص کند این امکان به علت مسایل ارزی فراهم نشد؛ تا اینکه با انتقادات مطرح شده نسبت به این مورد و اعلام صاحبان کالا در خصوص اینکه برنج های مانده در شرایط آب و هوایی جنوب در حال فاسد شدن هستند، دستگاههای مربوطه نسبت به تعیین تکلیف آن ورود کرده و با صدور کد رهگیری بانک مرکزی ترخیص برنج درآبان ماه شروع شد.

برنج همچون اقلام وارداتی است که تأمین ارز آن با نرخ ۴۲۰۰ تومان انجام می شد ولی از آغاز سال جال ارز ترجیحی از این کالا حذف و با ارز نیمایی که نرخی نزدیک به بازار آزاد دارد تأمین ارز می شود، تغییری که از نظر فعالان بازار بر رشد قابل توجه قیمت آن موثر بوده بود.
منبع:

1399/11/03
13:29:34
0.0 / 5
600
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور