آل اسحاق:

اختلاف ارز یارانه ای و آزاد به جیب عده ای خاص می رود

اختلاف ارز یارانه ای و آزاد به جیب عده ای خاص می رود رئیس اتاق مشترک ایران و عراق با اعلان اینکه اختلاف ارز یارانه ای و آزاد به جیب عده ای می رود و این اساسا فساد است، اظهار داشت: چاره ارز یارانه ای این است که بر نظام توزیع نظارت دقیق داشته باشیم.به گزارش شمال صنعت به نقل از مهر، یحیی آل اسحاق با تصریح بر اینکه مسئله ارز یارانه ای یا ۴۲۰۰ تومانی چالش های زیادی را در حوزه اقتصادی برای کشور از مدت ها پیش ایجاد کرده است، اظهار داشت: البته نمی توان به این مسئله از یک زاویه نگاه کرد برای اینکه اگر فقط ارز را با قیمت آزاد وارد نماییم، داروها و بسیاری از کالاهای اساسی را باید با پنج برابر قیمت وارد کشور نماییم.
وی اضافه کرد: تخصیص ارز یارانه ای به کالای اساسی و دارو باتوجه به قدرت مردم یک وجه است و وجه دیگر این است که دولت این ارز را پرداخت می کند اما آن کالا به دست مردم نمی رسد. اشکال اصلی در ارتباط با نظام توزیع، نظارت و قیمت گذاری است واگرنه بانک مرکزی اعلام نموده است هشت میلیارد دلار برای واردات کالاهای اساسی ارز یارانه ای پرداخت کرده است.
رئیس اتاق مشترک ایران و عراق با اعلان اینکه بخش زیادی از کالاهای اساسی که وارد می شود برمبنای ارز یارانه ای محاسبه نمی گردد و در حقیقت هیچ نفعی برای مردم نداشته است، اشاره کرد: متأسفانه اختلاف ارز یارانه ای و آزاد به جیب عده ای می رود و این بطور قطع فساد است.
وی اظهار داشت: اینکه اعلام نماییم پرداخت ارز یارانه ای برای کالاهای اساسی و دارویی اشتباه است، به این مفهوم است که مردم دارو را به قیمت بالاتر بخرند. اگر مقرر است چنین طرحی اجرا شود باید مابه التفاوت آنرا به مردم پرداخت کرد. همه قبول داریم که در پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی فساد صورت گرفته است و نفع آن به مردم نرسیده است.
آل اسحاق با تاکید بر اینکه چاره ارز یارانه ای این است که بر نظام توزیع نظارت دقیق داشته باشیم، گفت: نه فقط در مسئله ارز یارانه ای که در همه موارد نظام توزیع کشور همین مشکل را دارد. بعنوان مثال به گوجه فرنگی و بادمجان و دیگر محصولات همچون سبزیجات و میوه جات ارز تعلق نمی گیرد اما شاهد افزایش قیمت آنها هستیم. این نشان میدهد مشکل اصلی در نظام توزیع کشور است.

1399/10/18
23:43:39
0.0 / 5
1007
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بانك مركزی , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور