گزارش شمال صنعت؛

چوب شور بخر روغن ببر

چوب شور بخر روغن ببر این روزها مردم خوزستان سرگردان تامین و تهیه روغن خوراکی برای پخت وپز هستند در صورتیکه روغن ها در انبارها احتکار شده است.خبرگزاری مهر - گروه استان ها: خوزستانی ها هر روز بامداد را با یک بحران آغاز می کنند و بگفته سید کریم حسینی نماینده مردم اهوازدر مجلس «در خوزستان، خلق بحران داریم». ریشه همه این بحران ها هم در سو مدیریت است. در صورتیکه حالا اغلب استان های کشور مشکل نبود و کمبود روغن را حل کرده اند، مردم خوزستان با تنگنای پیچیده ای برای خرید و تامین روغن خود مواجه گشته اند.
صادق سلامی یکی از شهروندان خوزستان حکایت عجیبی نقل می کند. او برای خرید روغن همه مغازه های کوچک و بزرگ را گشته است ولی روغن خوراکی پیدا نکرده است اما چند مغازه بوده اند که گفته اند اگر ۵۰ هزار تومان از ما خرید کنید آن هم اجناسی که ما می گوئیم، می توانیم به شما یک روغن خوراکی ۶۵۰ گرمی بدهیم.
صادق ادامه می دهد: مثلاً یک مغازه دار گفت باید ۵۰ هزار تومان از من چوب شور و رب گوجه بخری تا به شما یک روغن مایع ۶۵۰ گرمی بدهم آن هم با یک برند عجیب وغریب که تا حالا اسمش را نشنیده ام.
وی عنوان می کند: واقعاً برای ما ممکن نیست در این شرایط سخت اقتصادی که همه را درگیر خود کرده است، برای تهیه روغن ۵۰ هزار تومان خرید مازاد داشته باشیم. آن هم روغنی که مصرف دو تا سه روز ماست.

بررسی های میدانی خبرنگار مهر هم به خوبی گفته های صادق سلامی را تائید می کند، برخی مغازه دارها اجناسی که روی دستشان مانده را در این شرایط به اجبار به مشتریان می فروشند و مشتری در این شرایط مجبور است. به عبارتی بازار سوءاستفاده مهیاست و وقتی انصاف نباشد هر اتفاقی ممکنست در این بازار رخ دهد.
کاسب هم گله مند است
رضا علوی یک مغازه دار اهوازی است که اتفاقاً برای خرید یک بطری روغن مایع ۶۵۰ گرمی با یک برند عجیب باید ۵۰ هزار تومان اجناسی مثل ماکارونی، کیک و رب گوجه از وی خریداری کنید. برخی مردم هم مجبور به خرید هستند و برخی دیگر توان خرید آنرا ندارند.
رضا در همین زمینه می گوید: باور کنید ما هم از این شرایط خوشحال نیستیم ولی وقتی توزیع کننده هم این بلا را سر ما می آورد ما مجبور هستیم این شرایط را برای مشتریان بگذاریم و گرنه می دانیم در این شرایط سخت اقتصادی این قبیل کارها، اوج بی انصافی است.
وی می گوید: من هم برای خرید روغن از توزیع کننده ای که همیشه اجناسم را از آن می خریدم مجبور به خرید اجناس به صورت الزامی هستم و مجبور می شوم این شرایط را برای مردم ایجاد کنم. متأسفانه نظارت در بازار نیست و گرنه چرا باید اینگونه شرایط برای کاسب و مشتری ایجاد شود. چرا بازار نباید حالت عادی داشته باشد که همه ما با خیال آسوده از آن خرید نماییم.
شرایط به وجود آمده نشان میدهد نوعی عدم نظارت و سو مدیریت در بازار خوزستان وجود دارد که اگر نبود چرا باید این شرایط برای مشتری و فروشنده ایجاد شود. این در حالیست که در همین هفته بیش از ۲۰ انبار احتکار روغن در خوزستان کشف شده است. کجای کار می لنگد که خوزستانی ها باید سرگردان خرید روغن خوراکی باشند؟
کشف ۲۰ انبار
این در حالی است که معاون اقتصادی و بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت خوزستان می گوید: برخی افراد با سوءاستفاده از مشکلاتی که درباب تهیه و توزیع روغن در استان به وجود آمد، مبادرت به احتکار روغن در انبارها کردند.
رحمان ناصریان می افزاید: با بهره گیری از تولیدات کارخانه های استانی و سایر استانها، روغن مصرف استان تهیه و الان در حال توزیع است.
وی ادامه می دهد: در این هفته بیش از ۲۰ انبار روغن احتکار شده در استان کشف شد.

معاون اقتصادی و بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت خوزستان بیان می کند: مصرف روغن استان در یک ماه هشت هزار تن است که از تاریخ ۱۰ مهرماه تا سوم دی ماه ۱۴ هزار تن از کارخانه های استان و بیش از ۱۸ هزار تن از کارخانه های سایر استانها روغن جذب کردیم؛ یعنی مصرف پنج ماه در مدت سه ماه انجام که این خود سبب سوءاستفاده برخی افراد شده است.
معاون اقتصادی و بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت خوزستان می گوید: خرید الزامی تخلف است و با فروشندگانی که به اجبار کالاهای دیگر به همراه روغن می فروشند، برخورد می شود.
معضل جدی
در عین حال نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی خواهان رسیدگی فوری مسئولان به وضعیت کمبود روغن خوراکی در شهرهای مختلف استان خوزستان شد.
جلیل مختار اظهار می کند: وزارت صمت باید به وضعیت تأسف انگیز کمبود روغن خوراکی موردنیاز مردم رسیدگی کند و پاسخگوی وضعیت فعلی باشد.
وی می افزاید: کمبود روغن به یک معضل جدی برای مردم خوزستان تبدیل گشته و موجب شکل گیری صف های طولانی و به خطر افتادن سلامت مردم در این شرایط خاص کرونائی شده است.
نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به برخی گزارش های مردمی درباب الزام کردن مردم به خرید اقلامی در کنار روغن، تاکید می کند: طبق ماده ۶۴ قانون نظام صنفی، فروش الزامی جرم است و تعزیرات حکومتی بایستی دراین زمینه قاطعانه برخورد کند.
مختار تصریح می کند: انتظار جدی داریم استانداری خوزستان و مسئولان مربوطه هر چه سریع تر موضوع کمبود روغن موردنیاز مردم در بازار و شبکه توزیع را رسیدگی و با عاملان شرایط پیش آمده برخورد کنند.
به گزارش شمال صنعت به نقل از مهر، پس از فروکش کردن بحران آب و فاضلاب، حالا مردم خوزستان باید برای خرید مایحتاج اساسی زندگی خود نیز گرفتار اضطراب و نگرانی و عذاب باشند موضوعی که سال هاست مردم و نمایندگان و روحانیون استان فریاد می زنند که این استان از سو مدیریت رنج می برد ولی دولت حاضر نیست اهمیتی به این صداهای صادقانه بدهد و تغییری در مدیریت استان بوجود آورد.

1399/10/12
13:02:29
0.0 / 5
846
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور