وزیر نفت عراق:

درخواست معافیت از توافق اوپك پلاس نخواهیم داشت

درخواست معافیت از توافق اوپك پلاس نخواهیم داشت به گزارش شمال صنعت روزنامه دولتی الصباح به نقل از وزیر نفت عراق نوشت: این كشور از اوپك برای معافیت از كاهش تولید درخواست نخواهد كرد و انتظار دارد قیمت نفت در ابتدای سال ۲۰۲۱ به حدود ۵۰ دلار برسد.به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، احسان عبدالجبار، وزیر نفت عراق اظهار نمود که پایبندی اعضای اوپک پلاس به توافق کاهش تولید به تقویت قیمتها کمک می نماید و عراق بدنبال معافیت از کاهش تولید نخواهد بود چونکه نمیخواهد قیمتهای نفت سقوط کند.

وزیران نفت اوپک روز دوشنبه و وزیران اوپک پلاس روز سه شنبه برای تصمیم گیری درباره سیاست تولید سال آینده و تاخیر احتمالی افزایش تولید برنامه ریزی شده در ژانویه، دیدار خواهند کرد.

عراق که دومین تولیدکننده بزرگ عضو اوپک است، سال جاری با بحران مالی، پاندمی ویروس کرونا و مشکلات سیاسی دست و پنجه نرم کرده و نتوانسته است به تعهداتش تحت توافق کاهش تولید اوپک پلاس به صورت کامل عمل کند.

آمار رسمی شرکت بازرگانی نفت عراق (سومو) نشان داد که عراق در اکتبر ۳.۸۴۲ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرده که بالاتر از تولید ۳.۶۰ میلیون بشکه در روز در سپتامبر و بالاتر از سهمیه تولید ۳.۸۰۴ میلیون بشکه در روز این کشور تحت توافق اوپک پلاس بوده است.

عراق قرار بود از سپتامبر تا دسامبر ۶۹۸ هزار بشکه در روز کاهش تولید جبرانی علاوه بر سهمیه کاهش تولیدش داشته باشد که به ۲۰۳ هزار بشکه در روز در سپتامبر و ۱۶۵ هزار بشکه در روز در ماههای اکتبر، نوامبر و دسامبر تقسیم شده بود.

طبق آمار سومو، تولید میادین نفتی دولت فدرال عراق در اکتبر به ۳.۳۹۶ میلیون بشکه در روز و تولید منطقه کردستان به ۴۴۶ هزار بشکه در روز رسید. مقامات دولت فدرال عراق در گذشته مازاد تولید منطقه کردستان را عامل نرخ ضعیف پایبندی این کشور معرفی کرده بودند.

علی علاوی، معاون نخست وزیر و وزیر دارایی عراق سه شنبه گذشته اعلام نمود این کشور در پذیرش مدل سهمیه بندی کاهش تولید اوپک میان اعضای این گروه بدون در نظر گرفتن شرایط اقتصادی و سیاسی آنها صبرش به آخر رسیده است.

بر اساس گزارش پلاتس، قرار بود محدودیت عرضه فعلی ۷.۷ میلیون بشکه در روز اوپک پلاس از ژانویه تسهیل شده و به ۵.۸ میلیون بشکه در روز برسد اما وزیران این گروه به ابهامات پیرامون سطح تقاضای جهانی برای نفت اشاره کردند که آنها را مجبور می کند افزایش برنامه ریزی شده تولید را به تاخیر بیاندازند.
1399/09/09
11:57:24
5.0 / 5
1121
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور