اتاق تهران:

سرانه درآمد ملی كشور پایین تر از كشورهای منطقه است

سرانه درآمد ملی كشور پایین تر از كشورهای منطقه است چهار كشور منطقه خاورمیانه و همسایه ایران شامل قطر، امارات‏ متحده ‏عربی، عربستان‏ سعودی و كویت، وضعیت بمراتب بهتری نسبت به ایران از حیث سرانه درآمد ملی دارند.به گزارش شمال صنعت به نقل از مهر، معاونت بررسی های اقتصادی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در گزارشی «موقعیت ایران در طبقه بندی جهانی درآمد» را مورد بررسی قرار داده است.
در این گزارش آمده است: با پیشرفت یا پسرفت اقتصادها و بهبود یا تنزل سطح رفاه جوامع، آستانه طبقه بندی کشورهای جهان در گروه های درآمدی گوناگون هم تغییر می کند. وفق طبقه بندی سال ۲۰۲۰ بانک جهانی، در لیست جدید این بانک، تعداد ۲۹ کشور در گروه کم درآمد، ۵۰ کشور در گروه با سطح درآمدی متوسط- پایین، ۵۶ کشور در گروه متوسط- بالا و ۸۳ کشور در گروه با سطح درآمدی بالا قرار دارند.
کشور ایران هم برای چهاردهمین سال هم چنان در گروه اقتصادهای با درآمد متوسط بالا قرار دارد و ضمن عدم بهبود وضعیت طی سالهای اخیر، مشابه بعضی از اقتصادهای در حال توسعه در تله این گروه درآمدی گرفتار شده است.
بررسی ها نشان میدهد که روند تغییر درآمد سرانه ایران با نوساناتی طی سالهای گذشته همراه بوده و طی سالهای اخیر روند بهبودی نداشته است.
مقایسه وضعیت ایران با اقتصادهایی با جمعیت مشابه، کشور ترکیه در گروه اقتصادهای با درآمد متوسط بالا و اقتصاد آلمان در گروه اقتصادهای با درآمد بالا، نشان میدهد که در سال ۲۰۱۹ سرانه درآمد ملی ناخالص ایران برمبنای برابری قدرت خرید معادل ۱۴۵۶۰ دلار بوده در صورتیکه ارقام مربوط به کشور ترکیه و آلمان به ترتیب ۱.۹ و ۴ برابر ایران است.
چهار کشور منطقه خاورمیانه و همسایه ایران شامل قطر، امارات‏ متحده ‏عربی، عربستان‏ سعودی و کویت، وضعیت بمراتب بهتری نسبت به ایران از حیث سرانه درآمد ملی دارند.
برای مشاهده متن کامل گزارش به اینجا مراجعه کنید.

1399/08/25
12:11:39
5.0 / 5
1330
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور