برآورد تركیه از اكتشاف گازی افزایش یافت

برآورد تركیه از اكتشاف گازی افزایش یافت به گزارش شمال صنعت تركیه بعد از كشف ۸۵ میلیارد متر مكعب دیگر گاز، برآوردش از ذخایر گازی كشف شده در دریای سیاه را به ۴۰۵ میلیارد متر مكعب افزایش داد.به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه اظهار نمود: در ماه آگوست این میدان حاوی ۳۲۰ میلیارد متر مکعب گاز بود و بزرگترین کشف گاز طبیعی ترکیه شناخته شد.

کشتی حفاری فاتح این کشف را در حدود ۱۰۰ مایل دریایی شمال ساحل ترکیه انجام داد. حتی قبل از بازنگری اخیر میزان ذخایر گاز طبیعی اکتشافی ترکیه، تحلیل گران آنرا اکتشاف بزرگی می دانند که یکی از بزرگترین اکتشافات جهانی در سال ۲۰۲۰ بوده است.

اردوغان که در داخل کشتی فاتح صحبت می کرد، اظهار داشت: کار در این چاه بعد از رسیدن به عمق ۴۷۷۵ متری همان گونه که پیش از این برنامه ریزی شده بود، کامل شده است.

این کشتی ماه آینده و بعد از بازگشت به بندر برای تعمیرات، عملیات جدیدی را در چاه متفاوتی در همین میدان که ساکاریا نام دارد، آغاز خواهد نمود. کشتی حفاری دیگری به نام کانونی هم برای عملیات حفاری به دریای سیاه عازم شده است.

اگر گاز اکتشافی از نظر تجاری قابل استخراج باشد، این کشف وابستگی ترکیه به روسیه، ایران و جمهوری آذربایجان برای واردات انرژی را تغییر خواهد داد.

ترکیه انتظار دارد اولین جریان گاز از این میدان در سال ۲۰۲۳ آغاز شود. یک منبع مطلع اظهار نمود: تولید سالانه ۱۵ میلیارد متر مکعب گاز از سال ۲۰۲۵ به بعد در نظر گرفته شده است.

آنکارا انتظار دارد صادرکنندگان گاز برای تجدید قراردادهای بلندمدت با این کشور که به ۱۶ میلیارد متر مکعب در سال بالغ می شود، قیمتهای رقابتی تر و منعطف تری پیشنهاد کنند.

بیش از یک چهارم از قراردادهای بلندمدت ترکیه برای واردات گاز شامل واردات خط لوله ای از گازپروم روسیه و شرکت سوکار آذربایجان و قرارداد گاز طبیعی مایع با نیجریه در سال آینده منقضی می شود.

ترکیه در دریای مدیترانه هم در حال اکتشاف منابع هیدروکربن است و فعالیت های اکتشافی این کشور در آبهای مورد مناقشه، اعتراض کشورهای یونان و قبرس را برانگیخته است.

یونان و قبرس در نشست روز جمعه اتحادیه اروپا خواهان واکنش شدیدتر به اکتشاف گاز طبیعی توسط ترکیه در آبهای مورد مناقشه شدند اما از آنها خواسته شد تا نشست دسامبر صبر کنند.

بر اساس گزارش رویترز، اردوغان روز شنبه اظهار داشت: اتحادیه اروپا در اختلاف بر سر منابع طبیعی در شرق مدیترانه به اسیر یونان و قبرس یونانی نشین تبدیل گشته و این مورد به این بلوک صدمه زده است.

منبع:

1399/07/27
11:55:49
5.0 / 5
1608
تگهای خبر: تولید , شركت , شمال , لوله
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور