یك صادركننده برق به كشورهای همسایه خبر داد:

ورود تركیه به بازار صادرات برق به عراق

ورود تركیه به بازار صادرات برق به عراق به گزارش شمال صنعت فعال صنعت برق اظهار داشت: نگران رقابت با تركیه ای ها در صادرات برق به عراق نیستیم.به گزارش شمال صنعت به نقل از اتاق بازرگانی ایران، علیرضا کلاهی صمدی اظهار داشت: صنعت برق ایران جزو معدود صنایع توانمند کشور است که این خودکفایی یا توانمندی با برنامه ریزی مشترک دولت و بخش خصوصی بوجود آمده است.
وی ایران را مهمترین صادرکننده برق به عراق دانست و اظهار داشت: ورود ترکیه به این بازار جایگاه ایران را متزلزل نمی کند؛ اما شرط عقل این است که حواسمان به رقبا باشد.
کلاهی صمدی به سفر اردکانیان به کشور عراق اشاره نمود و افزود: پانزدهم خردادماه سال جاری در مسافرت وزیر نیرو به عراق قرارداد صادرات برق به عراق به مدت دو سال امضا شده، که قرارداد بسیار خوبی است؛ این قرارداد می تواند بخشی از مطالبات و نگاه بخش خصوصی را پاسخگو باشد.
وی اضافه کرد: ما یکی از صادرکنندگان برق به عراق هستیم؛ بعضی از ورود ترکیه به بازار برق عراق نگران هستند که مبادا جای ما را بگیرد؛ ولی من معتقدم که چنین اتفاقی نخواهد افتاد؛ ترکیه خود واردکننده انرژی است؛ اما معنای این گفته اصلاً این نیست که ما با خیال راحت بنشینیم و فکر نماییم ترکیه جای ما را نمی گیرد. تجارت برق تجارت خوبی است؛ وصل کردن شبکه برق کشورها به همدیگر بسیار مفید می باشد.
وی خاطرنشان کرد: ما باید در حوزه انرژی برخی مسائل استراتژیک را در نظر بگیریم؛ باید ارزش سوخت فسیلی خویش را بدانیم و باید دارایی زیرزمینی خویش را دارایی روی زمینی تبدیل نماییم. ما به علت تحریم نتوانسته ایم به بازار LNG وارد شویم و فکر می کنم پس از این هم نمی توانیم جای محکمی در این بازار پیدا کنیم؛ این بازار تحت کنترل آمریکایی هاست.
عضو هیئت نمایندگان اتاق ایران تاکید کرد: در این شرایط باید گاز را به برق تبدیل نموده و آنرا صادر کنیم؛ ما صنعت برق توانمند بومی داریم؛ وصل شدن به شبکه کشورهای دیگر می تواند شبکه برق ایرانی را به تعادل برساند.
وی افزود: اما صنعت برق ایران در داخل با چالش های گوناگونی روبه رو است که بعضی از آنها صورتی مزمن به خود گرفته است. در واقع امروزه اقتصاد صنعت برق بیمار است.
کلاهی صمدی درباره ریشه و علت بیماری صنعت برق می گوید: اولاً گفتن از مشکلات نافی توانمند بودن صنعت برق ایران نیست، بلکه نشانه توانمندی صنعت است. این صنعت از متوسط کشورهای جهان سوم توسعه یافته است. ایران در صنعت برق ۹۰ درصد خودکفایی با مسیر درست و بومی را طی کرده است و این با خودکفایی در حوزه صنعت خودرو خیلی متفاوت می باشد.
وی درباره یکی از اشکالات حوزه انرژی خاطرنشان کرد: مثلاً ایران کشوری پهناور است و چگالی جمعیتی پایینی دارد و به علت اختلاف دما بار متوازنی از لحاظ مصرف برق وجود ندارد. این چالش ها در حالی مطرح است که بر مبنای یک سری تصمیمات سیاسی و اجتماعی، برق را به هر منطقه دورافتاده برده ایم.
فعال صنعت برق اضافه کرد: در مقوله اقتصاد صنعت برق در طول سال های گذشته گرفتار یک دوگانگی شده ایم به این معنا که نتوانسته ایم تصمیم بگیریم که آیا برق یک خدمت عمومی است یا یک کالای تجاری؟ اگر برق یک خدمت اجتماعی است باید هزینه های آن در اسناد دیگری مانند سند بودجه ریزی کشوری دیده شود و اگر هم یک کالای تجاری است باید یک سازوکار منطقی قیمت گذاری برای آن تعیین شود. اما هیچ کدام از این سیاست ها به صورت مشخص دنبال نشده است.
کلاهی صمدی بر این باور است که صنعت برق ایران توانمند بوده و این توانمندی علیرغم مشکلاتی است که دولت ها به این حوزه تحمیل کرده است.
وی افزود: ما با صنعت برق بعنوان یک صنعت یارانه ای برخورد کرده ایم؛ هیچ استراتژی مشخصی نداریم. در هیچ جای دنیا این قدر تعرفه های مختلف وجود ندارد. به صورت مثال تعرفه مجانی برای اماکن مذهبی و آموزشی و تعرفه کشاورزی یکی از اشکالات جدی این حوزه است. چندگانگی تعرفه ها یک ایراد است که در اصطلاح می توان گفت به شفاف نبودن تعرفه ها بازمی گردد. هر کالایی که چند نرخی باشد سبب گسترش فساد می شود.
کلاهی صمدی بیان داشت: باید برای توسعه صنعت برق استراتژی منسجمی تدوین و قیمت تمام شده عادلانه برای برق تعیین شود. قیمت عادلانه هم شرایط مختلفی دارد که باید آنها را در نظر داشت. در این میان مردم و مصرف کنندگان نباید هزینه های ناکارآمدی دستگاه های دولتی را بپردازند. ما باید تصمیم بگیریم که آیا برق کالای تجاری است یا خدمت اجتماعی؟؛ باید تکلیف خویش را در این بخش مشخص نماییم تا بر مبنای آن سیاست، راهکار مشخصی در پیش بگیریم؛ با ادامه این وضعیت بار مالی هزینه ها به وزارت نیرو و از راه این وزارتخانه به بخش خصوصی با تأخیر در پرداخت معوقات تحمیل می شود.
عضو هیئت نمایندگان اتاق ایران اظهار داشت: علیرغم همه موانع، ۹۵ درصد از صادرات خدمات فنی و مهندسی در صنعت برق اتفاق افتاده که وابسته به زنجیره صنعت بومی است؛ تقریباً همه اجزای صنعت برق در ساخت یک نیروگاه بومی است و این تاثیر بالایی در افزایش حجم تولید ناخالص ملی دارد.
وی تصریح کرد: ایران صادرکننده برق به افغانستان، پاکستان، عراق و ترکیه است؛ ازاین رو باید به بازار صادرات برق توجه کافی و مسائل و مشکلات این حوزه برطرف شود.
گفتنی است عراق می خواهد برای جبران کمبود برق از ترکیه و یک شرکت مستقر در منطقه اقلیم کردستان برق وارد کند. احمد موسی، سخنگوی وزارت برق عراق گفته است عراق می خواهد ۴۵۰ مگاوات برق از گروه KAR در منطقه اقلیم کردستان عراق و ۲۰۰ مگاوات برق از ترکیه وارد کند. همینطور پانزدهم خردادماه رضا اردکانیان وزیر نیرو، در مسافرت یک روزه خود به به عراق قرارداد دوساله صادرات برق به این کشور امضا کرد؛ تمامی قراردادهای صادرات برق به عراق تا پیش از این یک ساله بوده اما در این سفر، مذاکرات نهایی شده و قرارداد دو ساله صادرات برق برای سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ با وزارت برق عراق به امضا رسید.


منبع:

1399/05/10
13:47:56
5.0 / 5
2333
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور