رشد 8 درصدی صادرات ایران به امارات

رشد 8 درصدی صادرات ایران به امارات جدید ترین آمار اعلامی از جانب سازمان توسعه تجارت نشان داده است كه ایران در سه ماهه ابتدایی سال جاری توانسته میزان صادرات خود به امارات متحده عربی را افزایش دهد.


به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، در شرایطی که اقتصاد ایران آماده می شد، بعد از عبور از ماه های ابتدایی تحریم های جدید آمریکا، با محوریت صادرات غیرنفتی، دوران جدیدی را از عدم وابستگی به درآمدهای نفت کلید بزند، با شیوع کرونا از آغاز اسفند سال گذشته، خیلی از این برنامه ها بر هم ریخت و صادرات ایران در کنار تمامی کشورهای درگیر با کرونا، کاهشی چشمگیر را تجربه نمود.
بر مبنای آمارهایی که از تجارت ایران در دو ماهه ابتدایی سالجاری انتشار یافته، میزان صادرات کشور بیشتر از ۳۰ درصد کاهش پیدا کرد که دلیل اصلی آن مسدود شدن مرزهای مشترک از جانب کشورهای همسایه و منطقه و کاهش جدی تجارت جهانی بود. بر مبنای براوردهای انجام شده از جانب بانک جهانی، تجارت جهان در سال ۲۰۲۰ حدودا ۳۰ درصد کاهش خواهد یافت و در این بین اقتصاد ایران هم استثنا نخواهد بود.
با وجود تداوم شیوع ویروس کرونا، مسؤلان اقتصادی ایران و فعالان بخش خصوصی ابراز امیدواری کردند با کاهش محدودیت های کرونایی، لااقل امکان جبران آمارها به وجود آید. محمد لاهوتی – رئیس کنفدراسیون صادرات ایران – در گفت و گو با ایسنا، درباره تصویر موجود از صادرات کشور امسال اعلام نمود که در صورت کاهش محدودیت ها و گشایش باردیگر مرزها، می توان انتظار داشت که در شش ماهه نخست، امکان بازگشت به آمارهای صادراتی سال های گذشته به وجود آید و در ادامه اگر شیوع ویروس کرونا، محدودتر شود، می توان در شش ماهه دوم سال، کاهش آمارهای صادراتی در فروردین و اردیبهشت را جبران کرد.
در شرایطی که هنوز ایران و خیلی از کشورهای جهان به شدت با ویروس کرونا درگیر هستند، سازمان توسعه تجارت اعلام نموده که صادرات ایران در سه ماهه ابتدایی سالجاری به یکی از اصلی ترین مقاصد صادراتی کشور افزایش یافته است. بر مبنای اعلام این سازمان در بهار سال جاری، میزان صادرات ایران به امارات متحده عربی رشدی هشت درصدی را به ثبت رسانده است.
بر این اساس، در شرایطی که در بهار پارسال، میزان صادرات ایران به امارات متحده عربی، در مرز ۹۰۰ میلیون دلار قرار داشت، این عدد در مدت مشابه سالجاری به یک میلیارد دلار رسیده است.
میزان صادرات وزنی ایران به امارات متحده عربی هم از دو میلیون و ۴۰۰ هزار تن به سه میلیون و ۴۰۰ هزار تن رسیده و بدین سان رشدی ۴۰ درصدی را به ثبت رسانده است.
با ثبت این آمار به نظر می آید در شرایطی که صادرات از مرزهای زمینی به علت انتشار کرونا کاهش یافته اما فعالیت در مرزهای دریایی کشور ادامه یافته است. با گشایش باردیگر مرزهای مشترک با کشورهایی مانند عراق، پیشبینی می شود، بخشی از کاهش صادرات در ماه های گذشته، در تابستان سال جاری جبران شود.
بعد از چین و عراق، امارات متحده عربی سومین شریک تجاری ایران در ماه های گذشته بوده است.
منبع:

1399/04/27
21:05:18
5.0 / 5
2479
تگهای خبر: اقتصاد , تجارت , توسعه , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور