درباره بورس مسكن بیشتر بدانیم

درباره بورس مسكن بیشتر بدانیم شمال صنعت: آنچه تحت عنوان بورس مسكن طی ماه های گذشته مطرح شده در واقع صندوق های سرمایه گذاری زمین و ساختمان است و با بورس املاك و مستغلات كه مقرر است عموما به فروش دارایی های مازاد شركت های دولتی بپردازد متفاوت است.


به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، بورس املاک و مستغلات مقرر است از هفته آینده تشکیل گردد. این خبر را دژپسند وزیر اقتصاد اعلام نمود و اظهار داشت که خیلی از سازمان ها همچون بنیاد مستضعفان، بنیاد شهید، ستاد فرمان امام (ره)، تامین اجتماعی و دانشگاه آزاد اعلام آمادگی کرده اند تا املاک خودرا در این بورس قرار دهند.

فروش املاک مازاد دولتی در بورس املاک و مستغلات
این عرضه املاک در واقع در امتداد قانون رفع موانع تولید انجام می شود. طبق این قانون، شرکتهای دولتی تا اختتام امسال فرصت دارند تا املاک و دارایی های مازاد خودرا به فروش برسانند و در غیر این صورت با مالیاتهای سنگین مواجه خواهند شد. دراین زمینه گفته می شود بانک ها به تکاپو افتاده اند تا داراییهای غیر مولد خودرا به نقدینگی نزدیک کنند.
اما صندوق های زمین و ساختمان که از آن بعنوان بورس مسکن یاد می شود ماهیت متفاوت دارد. این طرح که حاصل همفکری وزارت راه و شهرسازی با سازمان بورس است به عرضه پروژه های ساختمانی و حمل و نقل در بازار سهام می پردازد. البته این پروسه هنوز عملیاتی نشده و منتظر اصلاح بخشنامه از طرف دولت به سر می برد.
مطابق این برنامه مقرر است نقدینگی ساخت پروژه های ساختمانی و حمل و نقل بوسیله واگذاری برگه های سهام به متقاضیان تامین گردد.
طبق مدلی که وزارت راه و شهرسازی ارائه کرده پروژه ها به صورت متری عرضه خواهد شد و ظاهراً هر سهم بعنوان یک متر مربع در نظر گرفته می شود. بطور مثال برای واحدی در طبقه چهارم یک ساختمان معادل ۱۰۰۰ برگه سهام با قیمت مشخص تعیین می شود. اگر فردی تمام هزار برگه را خریداری کند در آخر پروژه مالک واحد مد نظر خواهد بود.

پیش زمینه های اجرایی شدن بورس مسکن
محمود محمودزاده - معاون وزیر راه و شهرسازی - در این زمینه می گوید: در بحث ارتباط بین بازار مسکن و بورس سه اتفاق جدید از قبیل صندوق های زمین و ساختمان، یونیت های متعلق به پروژه های انبوه مسکن و ورود بیشتر مصالح ساختمانی به بورس و همین طور اختصاص تابلوی اختصاصی حوزه مسکن و ساختمان در بورس کالا به زودی عملیاتی می شود.
وی ادامه داد: بخش اول و دوم این اتفاقات جدید که در رابطه با جذب سرمایه های خرد اجتماعی و مردم است بسیار می تواند برای سرمایه های خرد اقتصاد پایداری ایجاد کند چون بازار مسکن هم بازار مطمئن و هم بلندمدت است.

اکباتان بوسیله صندوق زمین و ساختمان راه اندازی شد
اما صندوق های سرمایه گذاری زمین و ساختمان هم اکنون نیز به شکل محدود فعالیت می نمایند. قبل از انقلاب اسلامی نیز این صندوق ها وجود داشت که پروژه شهرک اکباتان در شهر تهران بوسیله این نوع پروسه ساخته شد.
با این وجود پس از انقلاب اسلامی، کمتر به این مقوله پرداخته شد اما در قانون ساماندهی این پیش بینی انجام شده است. آنچه الان باید منتظر آن باشیم اصلاح بخشنامه درباب صندوق های سرمایه گذاری زمین و ساختمان است که دولت باید آنرا ارائه کند و مقرر است در آینده نزدیک محقق شود. در صورت اصلاح این بخشنامه، فعالیت صندوق های زمین و ساختمان به شکل گسترده در سراسر کشور قابلیت انجام خواهد داشت.

موافقان و مخالفان بورس مسکن چه می گویند؟
از نظر کارشناسان نیز هر مکانیزمی که بتواند منجر به افزایش نقدینگی در حوزه ساخت و ساز و رونق این بخش شود مفید خواهد بود. بنا بگفته فرشید پورحاجت، دبیر کانون انبوه سازان با آگهی نسبت به این مساله که بورس مسکن، بنگاه داری بانک ها را تشدید نکند به ایسنا اظهار داشت: اگر بورس مسکن واقعاً بخواهد موفق باشد باید یک بستر کاملاً رقابتی و اقتصادی برای فعالیت همه فعالان عرصه ساخت و ساز فراهم آورد.
گروهی دیگر از کارشناسان همچون ایرج رهبر، عضو هیئت مدیره انجمن انبوه سازان تهران معتقدند که ورود سنگین تقاضای سرمایه گذاری به بازار مسکن، زمینه ساز افزایش قیمت در سال های اخیر شده و حضور بخش مسکن در بورس، افزایش قیمت هر متر مربع واحد مسکونی را تشدید خواهدنمود.
بنظر می رسد یکی از دلیلهای مخالفت برخی کارشناسان با بورس مسکن، عدم تمیز بورس مسکن در حوزه خرید و فروش با بخش ساخت و ساز است. با این وجود بنا بگفته کارشناسان، قانون مالیات بر عایدی سرمایه که هنوز از دولت به مجلس ارائه نشده و قانون مالیات بر خانه های خالی که از مرداد ماه مقرر است شکل اجرایی به خود بگیرد، مکملی برای طرح های ساماندهی بازار مسکن همچون تعیین سقف ۲۵ درصدی اجاره بها و همین طور بورس مسکن خواهد بود.

منبع:

1399/04/12
13:55:02
5.0 / 5
2596
تگهای خبر: اجاره , اقتصاد , بورس , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور