در نامه ای به مجمع و شورای نگهبان مطرح شد

اعتراض ۲۱ تشكل تولیدی پوشاك به افزایش تعداد مناطق آزاد

اعتراض ۲۱ تشكل تولیدی پوشاك به افزایش تعداد مناطق آزاد به گزارش شمال صنعت تولیدكنندگان پوشاك در نامه ای خطاب به اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای نگهبان، به افزایش تعداد مناطق آزاد اعتراض كردند.به گزارش شمال صنعت به نقل از مهر، تولیدکنندگان پوشاک در نامه ای خطاب به اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای نگهبان، به افزایش تعداد مناطق آزاد اعتراض کردند.
متن کامل نامه به این شرح است:
اعضا محترم شورای نگهبان
اعضا محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام
با سلام،
همانگونه که مستحضرید باوجود تذکرات و ایرادات شورای نگهبان و مجمع تشخیص به افزایش غیرکارشناسی و بی رویه مناطق آزاد همچنان شاهد اصرار برخی نمایندگان و برخی مسئولین دولتی برای افزایش این مناطق هستیم بگونه ای که هر ماه بخشی از فعالیتهای مجلس، شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام به بررسی این طرح ها و لوایح می گذرد.
در حالیکه افراد زیادی از اقشار مختلف جامعه شامل اقتصاددان ها، کارشناسان، اصحاب رسانه، تشکل های کارگری و دانشجویی، تولیدکنندگان و اصناف و … بارها ایرادات جدی به افزایش این مناطق وارد کرده اند و حتی مراکز علمی و پژوهشی مانند مرکز پژوهش های مجلس و نهادهای نظارتی به جهت مواردی از قبیل، عملکرد منفی مناطق آزاد کنونی، گسترش قاچاق و واردات بی رویه، فرار مالیاتی و رقابت نابرابر و تبعیض آمیز در این مناطق، با گسترش و لایحه جدید مناطق آزاد مخالفت جدی دارند، اصرار چندباره بر به کرسی نشاندن این لایحه در مجلس جای سوال، ابهام و پیگیری از جانب نهادهای نظارتی دارد.
متأسفانه شاهدیم در این سال ها که به نام تولید و اشتغال نامگذاری می شوند عملکرد برخی دستگاه ها کاملاً برعکس و ضد تولید است و گویا جریانی پنهان در دولت و نهادهای تصمیم ساز، همواره موانع جدی بر سر راه تولید و در مخالفت با منویات مردم و مقام معظم رهبری ایجاد می کنند و به هر نحوی تلاش دارند بنیان های تولید در کشور سست شود و در صورتی که تولیدکنندگان منتظر حمایت عملی دولت و مجلس از تولید کالای ایرانی هستند نه تنها این مهم به صورت جدی، مؤثر و سازمان یافته رخ نداده که بر عکس طرح ها و لوایحی ضد تولید مطرح می گردد که می توان به مجوزهای واردات بی رویه، تداوم معافیت مالیاتی کالاهای نهایی مناطق آزاد، عدم اصلاح سریع و بموقع مالیات ارزش افزوده، افزایش مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و … اشاره نمود که باید گفت «این مناطق را به حیاط خلوتی برای جریان های سازمان یافته فساد و قاچاق» تبدیل نموده و عملاً این مناطق بر خلاف رسالت واقعی خود، به جای سکوهای صادراتی به پایگاه های وارداتی تبدیل گشته اند.
متأسفانه گوش شنوایی برای شنیدن مباحث کارشناسی نیست. دولت به مباحث مجموعه کارشناسی خود در سازمان امور مالیاتی، نهادهای نظارتی و … بی توجهی می کند و مجلس هم به مباحث تخصصی بازوی کارشناسی خود (مرکز پژوهش ها) در مخالفت با این لایحه بی توجه است.
فی الواقع اگر دولت و مجلس و مخصوصاً کمیسیون اقتصادی باوجود نظر صریح مقام معظم رهبری، عزم و توان پشتیبانی از تولید را ندارند حداقل تولیدکنندگان را گرفتار مشکلات بیشتر نکنند. مسلماً با افزایش مناطق قاچاق آزاد و واردات بی رویه، مراکز عرضه کالای تولیدی بعد از گذر از هفتاد خوان تولید تحت اشغال کالای قاچاق و وارداتی خواهند بود که به فرموده رهبر انقلاب «واردات کالای مشابه داخلی حرام شرعی و قانونی می باشد.»
وقتی کارگر ایرانی معیشتش در تنگنا قرارگرفته و وجود چند میلیون بیکار بستری تهدید آمیز برای کشور فراهم می آورد، کدام عقل سلیم و سالمی اجازه می دهد که چراغی که به خانه رواست را به خانه بیگانگان بفرستند و بر خیل بیکاران بیفزایند در حالیکه اگر فقط و فقط بازار پوشاک در اختیار کالای ایرانی باشد حداقل ۶۰۰ هزار شغل جدید ایجاد خواهد شد که با عنایت به کیفیت و توان صادراتی و وضعیت کشورهای همسایه، اشتغال در این بازار تا ۱میلیون شغل هم خواهید رسید.
ما تولیدکنندگان که همانند رهبر انقلاب رشد، تعالی و آینده درخشان ایران اسلامی را در رشد و گسترش اشتغال و تولید و صادرات می بینیم و می دانیم، عصبانی از رفتارهای جاهلانه و خائنانه ای که به تولید ضربات جدی زده و خواهد زد، از شما بزرگواران تقاضا می نماییم که با عنایت به مغایرت های قانونی طرح ها و لوایح افزایش مناطق آزاد با اسناد بالادستی، از گسترش این مناطق جلوگیری و برای اصلاح و یا برچیده شدن مناطق آزاد و ویژه فعلی در صورت اصلاح ناپذیری اقدامات مقتضی را مبذول فرمائید.
همچنین نظارت جدی و مؤثر بر افزایش خارج از قانون و قاعده برخی مناطق مانند افزایش بی رویه مساحت منطقه آزاد چابهار هم بازبینی فرمائید که هم از ظرفیت قبلی این منطقه در جهت تولید واقعی به صورت کامل استفاده نشده بود و هم گسترش بی رویه این منطقه و اضافه شدن مناطق شهری و روستایی سبب گسترش و سهولت واردات بی رویه قاچاق خواهد شد که اساسا توسعه مناطق به فضای شهری و روستایی، همانند سایر مناطق فعلی قابلیت محصور نمودن و فنس کشی ندارد ضمن اینکه تجربه ثابت کرده که عملکرد غلط مناطق آزاد، دستاورد ملموسی در جهت رفاه مردم منطقه نداشته است.
اقتصادی قوی، امنیت و رفاه می آورد که جز با تولید کالای ایرانی امکان پذیر نیست. اساسا این مهم با تاکید بر توان داخلی میسر است.
اسامی تشکل های امضا کننده نامه:
- اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران
- اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان کالای کشباف، جوراب، کاموا تهران
- انجمن صنایع نساجی ایران
- جامعه متخصصین نساجی ایران
- انجمن صنایع پوشاک ایران
- انجمن طراحان لباس و پارچه ایران
- اتحادیه صنف خیاط تهران و حومه
- اتحادیه صنف پوشاک تهران
- اتحادیه صنف تولیدکنندگان و فروشندگان لوازم ورزشی تهران
- انجمن تخصصی صنایع نساجی و پوشاک و چرم استان البرز
- اتحادیه صنف پیراهن دوزان و پیراهن فروشان تهران و حومه
- انجمن نساجی استان سمنان
- انجمن صنفی کارفرمایی صنایع نساجی استان اصفهان
- انجمن نساجی استان قزوین
- انجمن صنایع نساجی استان گیلان
- انجمن نساجی استان یزد
- انجمن صنفی کارفرمایی تولید کنندگان پوشاک استان خوزستان
- انجمن صنفی کارفرمایی نساجی استان زنجان
- انجمن تخصصی صنایع نساجی آذربایجان شرقی
- انجمن نساجی و پوشاک خراسان خانه صمت خراسان رضوی
- انجمن صنایع همگن نساجی و پوشاک و چرم استان مازندران

1399/03/06
14:18:34
5.0 / 5
2368
تگهای خبر: ارز , اشتغال , اقتصاد , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور