خبر مهر درباره كاهش نرخ سود تائید شد

كاهش سود بانكی به نرخ مصوب شورای پول و اعتبار كلید خورد

كاهش سود بانكی به نرخ مصوب شورای پول و اعتبار كلید خورد شمال صنعت: مدیران بانكی توافق كرده اند نرخ سود بانكی را از امروز یكم اردیبهشت به 15درصد كاهش دهند و براین اساس شعب بانكها با ارسال پیامك به مشتریان اعلام نموده اند كه حسابهای قبلی آنها را می بندند.


به گزارش شمال صنعت به نقل از مهر، مدیران عامل بانك ها در توافق با بانك مركزی، نرخ سود بانكی را از امروز دوشنبه اول اردیبهشت ماه به ۱۵ درصد كاهش دادند. این اقدام بانكهای عامل در حالی با دستور ضمنی و توافقات صورت گرفته با رئیس كل بانك مركزی صورت می گیرد كه خبرگزاری مهر در تاریخ ۱۷ فروردین ماه در گزارشی تحت عنوان «بسته سیاستی بانك مركزی برای كاهش نرخ سود بانكی» از توافق بانك مركزی با نظام بانكی برای كاهش نرخ سود آگاهی داده بود اما بانك مركزی این خبر را تكذیب نمود. حال بانك ها خبر از كاهش نرخ سود به بازه ۱۵ درصدی می دهند و اعتقاد دارند كه در كنار این، باید به انتشار اوراق مشاركت گواهی سپرده یكساله با نرخ سود ۱۸ درصدی بپردازند تا بلكه بتوانند قسمتی از مشتریان خودرا هم اینطور نگاه دارند. بررسی های میدانی خبرنگار مهر از شعب بانك ها حاكیست بعضی از بانك ها با ارسال پیامك به مشتریان خود، اعلام نموده اند كه حساب سپرده قبلی آنها كه نرخ سودی بالاتر از ۱۵ درصد دارد، در زمان سررسید، بسته شده و برای دوره جدید، نرخ ۱۵ درصدی ملاك عمل قرار خواهد گرفت.
نرخ سود سپرده های یكساله، برای سپرده گذاری هایی كه از امروز انجام می شود، ۱۵ درصد خواهد بود. این در حالیست كه نرخ سود سپرده های بانكی بعد از التهابات بازار ارز در سال ۹۷، به شكل غیررسمی تا محدوده ۱۸ تا ۲۰ درصد افزایش یافته بود. این در حالیست كه بانك ها بر طبق مصوبه شورای پول و اعتبار مكلف بودند نرخ سود ۱۵ درصدی را مبنای عمل قرار دهند اما عملاً توجهی به این مصوبه شورای پول و اعتبار نمی شد.
تصمیم جدید می تواند به معنای كاهش بهای تمام شده پول برای بانك ها باشد. بر طبق مصوبه سه سال پیش شورای پول و اعتبار كه از امروز ملاك عمل نظام بانكی قرار می گیرد، نرخ سود سپرده های كوتاه مدت نیز از ۱۰ به ۸ درصد كم شد. البته طبق مصوبه جدید، بانك ها این امكان را دارند كه در چارچوب گواهی سپرده، نرخ سود ۱۸ درصد به مشتریان عرضه كنند.
آنگونه كه بعضی از منابع بانكی می گویند، در نخستین روز هفته جاری شورای عالی بانك ها و مؤسسات اعتباری با حضور مدیران عامل توافق كردند كه كاهش نرخ سود سپرده ها به ۱۵ درصد از امروز، یكم اردیبهشت اجرایی شود.
آخرین مصوبه رسمی شورای پول و اعتبار در مورد نرخ سود مربوط به شهریور ۱۳۹۶ است كه در آن، نرخ سود سپرده های كوتاه مدت حداكثر ۱۰ درصد و نرخ سود سپرده های یك ساله، به شكل علی الحساب ۱۵ درصد وضع شده بود.
كاهش نرخ سود، سپرده های موجود را شامل نمی گردد و سپرده های موجود، تا اختتام دوره سررسید خود، طبق روال گذشته سود دریافت خواهند كرد.
اما سپرده هایی كه از امروز به بعد نزد بانك گذاشته می شوند، مشمول نرخ های جدید خواهد بود.منبع:

1399/02/02
16:42:08
5.0 / 5
2621
تگهای خبر: ارز , بانك مركزی , تاریخ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور