یك كارشناس اقتصادی مطرح كرد:

جهش تولید نیازمند انعطاف پذیری در اقتصاد

جهش تولید نیازمند انعطاف پذیری در اقتصاد به گزارش شمال صنعت یك كارشناس اقتصادی با اشاره به اینكه جهش تولید مستلزم ایجاد جهشی در انعطاف پذیری اقتصاد است، اظهار داشت: دولت باید نقش انعطاف پذیری در اقتصاد را ایفا كند و اگر برای بخش خصوصی انگیزه های بلندمدت ایجاد شود به نحوی كه برنامه ریزی های بلندمدت برای تولید و سرمایه گذاری انجام بدهند، می توان به تحقق جهش تولید امیدوار بود.


علی مزیكی در گفتگو با ایسنا، درباره تحقق جهش تولید امسال اظهار نمود: موانع تولید در ایران معمولا شامل موانع داخلی و خارجی می شود كه ارتباط با خارج از كشور به وسیله انعطاف پذیری اقتصاد یك كشور شكل می گیرد. انعطاف پذیری اقتصاد مربوط به واكنش آن به اتفاقات و شرایطی است كه خارج از اراده رخ می دهند.
وی افزود: متاسفانه ما چه در عرصه خارجی (ارتباط با دنیا) و چه در عرصه داخلی اقتصاد انعطاف پذیری نداریم. تولید در سیاست های ما اصالت ندارد.

تحقق جهش تولید با جهش در انعطاف پذیری اقتصاد
این كارشناس اقتصادی با اشاره به اینكه اگر می خواهیم به جهش در تولید برسیم باید جهشی در انعطاف پذیری اقتصاد ایجاد شود، اظهار داشت: دولت باید نقش انعطاف پذیری در اقتصاد را در جهت جهش تولید ایفا كند و اگر برای بخش خصوصی انگیزه های دراز مدت ایجاد شود به نحوی كه برنامه ریزی های دراز مدت برای تولید و سرمایه گذاری انجام بدهند، می توان به تحقق جهش تولید امیدوار بود.
مزیكی درباره رسیدن به رونق تولید در سال گذشته، توضیح داد: در بعد داخلی تأثیر اساسی در رونق تولید رخ نداد ولی با عنایت به این كه از خارج تحت فشارهای اقتصادی قرار گرفته بودیم، دولت مجبور شد كه یكسری انعطاف های به خرج بدهد.

شكل گیری رونق نسبی در تولیدات سال قبل
وی ادامه داد: وقتی كه درآمدهای دولت های ایرانی محدود می شود، یكسری انعطاف هایی به خرج می دهند كه در نهایت بخش خصوصی انگیزه بیشتری برای تولید داشته باشد كه پارسال این اتفاق افتاد؛ ولی به نظر نمی رسد كه این امر یك سیاست تعیین شده بود، بلكه یك سیاست تحمیلی به علت فشارها و تحریم های اقتصادی بود و فارغ از ارتباط با خارج یك رونق تولیدی در اقتصاد شكل گرفت.
این كارشناس اقتصادی در انتها سخنانش درباره تفاوت رونق تولید (شعار سال گذشته) و جهش تولید (شعار سال جاری)، اظهار نمود: جهش تولید از رونق تولید بسیار بزرگ تر است. رونق تولید به این مفهوم است كه در راه افزایش تولید حركت كنید، در صورتی كه جهش تولید یعنی یك حركت ناگهانی در افزایش تولید رخ بدهد كه این امر نیازمند تغییراتی در سیاست های اقتصادی و تولیدی است.1399/01/09
23:58:39
5.0 / 5
3415
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور