۳ عامل مسلط در افزایش نرخ تورم بهمن ماه

۳ عامل مسلط در افزایش نرخ تورم بهمن ماه به گزارش شمال صنعت افزایش بهای حمل و نقل، اجاره مسكن و قیمت خوراكی ها و آشامیدنی ها سه عامل مسلط در افزایش ۱.۱ درصدی نرخ تورم در بهمن ماه ۱۳۹۸ بوده اند.


به گزارش شمال صنعت به نقل از مهر، معاونت بررسی های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران در گزارشی به بررسی افزایش ۱.۱ درصدی نرخ تورم در بهمن ماه ۱۳۹۸ با استناد به آمارهای مركز آمار ایران پرداخته و نوشته است: در این ماه تورم سالانه از ۳۸.۶ درصد در دیماه با ۱.۶ درصد كاهش به ۳۷ درصد رسید ولی با این وجود نرخ تورم ماهانه از ۰.۸ درصد در دیماه به ۱.۱ درصد افزایش پیدا كرد.
این گزارش اضافه می كند كه تورم نقطه به نقطه در یازدهمین ماه ۱۳۹۸ از ۲۶.۳ درصد به ۲۵ درصد كاهش یافته است.
بررسی سهم هر بخش از رشد ۱.۱ درصدی شاخص تورم در بهمن ماه نشان داده است كه سهم خوراكی ها و آشامیدنی ها ۰.۲ درصد، سهم اجاره مسكن ۰.۴۴ درصد و سهم حمل و نقل ۰.۴۶ درصد بوده و بیشتر از سایر عوامل در افزایش نرخ تورم ماهانه نقش داشته اند.
این آمارها همینطور نشان می دهند كه سهم آب، برق و سوخت ۰.۳ درصد و سهم گوشت قرمز و سفید و فرآورده های آن ۰.۱ درصد در رشد ۱.۱ درصدی تورم بهمن ماه تاثیر منفی داشته است.
با این حال نان و غلات ۰.۰۴ درصد، شیر، پنیر و تخم مرغ ۰.۰۲ درصد، روغن ها و چربی ها ۰.۰۰۳ درصد، میوه و خشكبار ۰.۰۴ درصد، سبزیجات (سبزی ها و حبوبات) ۰.۲ درصد، شكر، مربا، عسل، شكلات و شیرینی ۰.۰۲ درصد، چای، قهوه، كاكائو، نوشابه و آبمیوه ۰.۰۰۴ درصد در افزایش نرخ تورم این ماه تاثیر داشته اند.
همچنین در این ماه، تاثیر دخانیات بر افزایش ۱.۱ درصدی نرخ تورم ۰.۰۰۴ درصد، پوشاك و كفش ۰.۱ درصد، مسكن، آب، برق، گاز و سایر ۰.۱ درصد، مبلمان و لوازم خانگی ۰.۱ درصد، بهداشت و درمان ۰.۰۴ درصد، ارتباطات ۰.۰۱ درصد، تفریح و فرهنگ ۰.۰۲ درصد، آموزش ۰.۰۱ درصد، هتل و رستوران ۰.۰۱ درصد و كالاها و خدمات متفرقه ۰.۰۴ درصد بوده است.

1398/12/11
20:52:43
5.0 / 5
3758
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور