مهر خبر می دهد؛

7 دستورالعمل برای كاهش رسوب

7 دستورالعمل برای كاهش رسوب شمال صنعت: معاون گمرك 7 دستورالعمل جدید را برای كاهش رسوب كالا ابلاغ نمود كه همچون آن می توان به این اشاره نمود كه در صورت مردودی كالا، صاحب كالا حداكثر 3 ماه مهلت برای مرجوع كردن كالا دارد.به گزارش شمال صنعت به نقل از مهر، مهرداد جمال ارونقی دستورالعمل معاون فنی و امور گمركی جهت كاهش رسوب كالاها در بنادر و گمركات كشور با تعیین تكلیف فوری كالاهایی كه موفق به ستاندن مجوزهای قانونی ترخیص نشده اند، به گمركات اجرایی را ابلاغ نمود.
این دستورالعمل در امتداد نامه ارونقی به مقدسی معاون حقوقی و نظارت گمرك جهت بررسی ابعاد موضوع در خصوص اینكه «در شش ماهه اول سال ۹۸، از مجموع كالاهای وارداتی مشمول استاندارد اجباری، ۳۷ فقره به وزن تقریبی ۱۰۸۵۸ تن مغایر با استانداردهای مربوطه اعلام و گزارش عدم انطباق برای آنها در سامانه جامع امور گمركی، صادر گردیده است و همین طور اینكه رویه گمركات درباب این اقلام متفاوت است» تهیه و ابلاغ گردیده است.
در متن این دستورالعمل آمده است: موضوع كالاهای وارداتی مشمول استاندارد الزامی كه گزارش عدم انطباق برای آنها از طرف سازمان ملی استاندارد ایران در سامانه جامع امو گمركی اعلام گردیده است، جلسه ای در دفتر معاون محترم حقوقی و نظارت گمرك ایران برگزار و باتوجه به موارد مطروحه و عدم تصریح موضوع در مقررات جاری، به جهت تعیین تكلیف این قبیل كالاها، باتوجه به وحدت ملاك از ماده ۱۰۵ قانون امور گمركی، مقرر شد گمركات اجرایی به ترتیب ذیل اقدام نمایند:
۱. بعد از اعلام سازمان های متولی صدور مجوزهای قانونی (بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، دامپزشكی، حفظ نباتات، استاندارد و نظایر آنها) در خصوص عدم انطباق یا مردودی كالا در بستر سامانه جامع امور گمركی، بایستی بلافاصله از جانب گمرك مربوطه اخطار لازم به صاحب كالا یا نماینده قانونی وی به صورت مكتوب ابلاغ تا حداكثر ظرف مدت ۳ ماه از تاریخ ابلاغ نسبت به مرجوع نمودن كالای موضوع مجوز اقدام نمایند؛ شایان ذكر اینكه در صورت تغییر عنوان اظهارنامه، رعایت مفاد ماده ۴۶ قانون امور گمركی الزامی است.
۲. چنانچه صاحب كالا درباب مجوز عدم انطباق یا مردودی صادره از طرف سازمان های ذی صلاح صدور مجوزهای قانونی اعتراض داشته و درخواست بررسی دوباره داشته باشد، با توجه به این كه ارجاع موضوع به دستگاه مربوطه بایستی از طرف گمرك محل و در بستر سامانه جامع امور گمركی صورت پذیرد، این امر مانع ابلاغ موضوع بند ۱ فوق نبوده و رسیدگی به اعتراض و ارجاع امر به سازمان مربوطه، بعد از ابلاغ اخطار كتبی جهت مرجوع نمودن كالا ظرف ۳ ماهه اشاره شده خواهد بود.
۳. در صورتیكه ظرف ۳ ماه اقدام لازم در اعاده كالا به خارج از كشور صورت نگیرد، تشریفات ضبط كالا صورت پذیرفته و مراتب ضبط با تنظیم صورتجلسه به صاحب كالا به صورت مكتوب ابلاغ می شود. صاحب كالا حق دارد از تاریخ ابلاغ ضبط تا دو ماه، اعتراض خودرا به دادگاه صالحه تسلیم نماید و مراتب را حداكثر ظرف ۱۵ روز از تاریخ مراجعه به دادگاه صالحه، به گمرك مربوطه اعلام نماید. در غیر این صورت كالا به ضبط قطعی دولت درآمده و بایستی مراتب از جانب گمرك مربوطه به قید فوریت به سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیكی اعلام گردد.
۴. اگر صاحب كالا یا نماینده قانونی او بطور مكتوب عدم موافقت خودرا از مرجوع كردن كالا پیش از ۳ ماه مذكور اعلام نماید گمرك بلافاصله به ضبط كالا اقدام می كند.
۵. درباب كالاهای سریع افساد و یا كالایی كه نگهداری آن هزینه بر است، چنانچه مجوزهای قانونی صادره در خصوص مردودی كالا باشد، گمرك محل مكلف است به قید فوریت نسبت به ابلاغ كتبی اشاره شده به صاحب كالا یا نماینده قانونی وی اقدام و اخطار نماید در صورت عدم بازگشت و تعیین تكلیف موضوع، بلافاصله نسبت به اعمال مقررات ضبط درباب مورد اقدام خواهد شد و پیگیرهای لازم از جانب گمرك مربوطه مستمرا تا تعیین تكلیف موضوع صورت می گیرد.
۶. در صورت بررسی دوباره كالای مردود اعلام شده موضوع اظهارنامه توسط دستگاه ذیربط، متعاقب اعتراض صاحب كالا و صدور مجوز مشروط جهت ترخیص كالا (مانند ترخیص كالا صرفاً جهت مصرف الكل سازی بلامانع است و …) و یا صدور مجوز برای ترخیص كالا جهت مصرف ثانویه، با توجه به اینكه گمرك، پس از ترخیص كالا نظارتی بر كالای ترخیص شده ندارد، گمركات از پذیرش مجوزهای مشروط خودداری و اعلام نظر مجدد دستگاه ذیربط با عنوان گمرك باید درباب ترخیص و در بستر سامانه جامع امور گمركی صورت پذیرد.
۷. مقرر شد اخطار سیستمی اتمام مهلت ۳ ماه به صورت هوشمند، از جانب دفتر فن آوری اطلاعات و ارتباطات پیش بینی و اجرایی گردد.
منبع:

1398/12/07
11:17:54
5.0 / 5
4277
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور