ایران چه كالاهایی از روسیه می خرد؟

ایران چه كالاهایی از روسیه می خرد؟ شمال صنعت: طی 9 ماه امسال 34 درصد از تجارت خارجی با اوراسیا را صادرات و 66 درصد را واردات تشكیل داده كه بیشترین سهم متعلق به روسیه و واردات از این كشور بوده است كه اقلام عمده وارداتی از روسیه شامل روغن دانه آفتاب گردان، جو، ذرت دامی، محصولات نیمه تمام آهن یا فولاد، خطوط راه آهن، كاغذ روزنامه و گوشت می شود.


به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، سیدروح الله لطیفی - سخنگوی گمرك - اظهار نمود: باتوجه به اجرایی شدن موافقت نامه تجارت ترجیحی با اتحادیه اقتصادی اوراسیا از پنجم آبان و تجارت با اعمال تخفیفات ترجیحی درباب ۸۶۲ قلم كالای وارداتی و صادراتی به كشورهای عضو اتحادیه اقتصادی، علاوه بر صادرات و واردات اقلام دیگر صادرات ایران به كشورهای مذكور طی ۹ ماهه امسال، حدود ۲.۴۳ درصد از نظر وزنی و ۲.۴۶ درصد از نظر ارزشی كل صادرات غیر نفتی كشور را به خود مختص كرده است.
وی ادامه داد: حجم صاردات ترجیحی ایران به كشورهای اوراسیا بعد از تفاهم نامه و اعمال تخفیفات ترجیحی در آبان امسال به ۵۸ هزار و ۳۰۲ تن و به ارزش ۶۶ میلیون دلار رسیده است.
لطیفی با اشاره به میزان سرجمع صادرات كشور بعد از اجرایی شدن موافقتنامه به اوراسیا اظهار داشت: سرجمع صادرات ایران به مجموع پنج كشور عضو اتحادیه اوراسیا ۶۶۳ هزار و ۳۵ تن بوده است كه ارزش این حجم صادرات برابر با ۲۷۰ میلیون و ۵۱۵۷ دلار است كه نسبت حجم صادرات ترجیحی طی سه ماهه گذشته نسبت به كل صادرات به این اتحادیه ۸.۷۹ درصد و از حیث ارزش این نسبت ۲۴.۳۳ درصد است.
دبیرشورای اطلاع رسانی گمرك درباب میزان واردات ترجیحی از اوراسیا اظهار داشت: حجم واردات از كشورهای اوراسیا طی پنجم آبان تابحال یك میلیون و ۴۹۳ هزار و۴۴۷ تن بوده است كه از این مقدار یك میلیون و ۳۸۳ هزارو ۵۴۱ تن واردات ترجیجی بوده است. به عبارت دیگر ۹۲.۶۴ درصد از حجم واردات كشور از اوراسیا را كالاهای ترجیحی، تشكیل داده اند كه میزان ارزش واردات ترجیحی ۴۳۹ میلیون و ۳۳۳ هزار و ۸۰۹ دلار بوده است كه این میزان ۸۴.۶۵ درصد كل ارزش واردات از كشورهای اوراسیا را در نزدیك به سه ماه پس از اجرایی شدن این موافقتنامه است.
بگفته وی، در این مدت ۳۴ درصد حجم تجارت خارجی با اوراسیا را صادرات و ۶۶ درصد را واردات تشكیل می دهد. از این حجم تجارت، بیشترین سهم متعلق به فدراسیون روسیه است با ۳۹.۹ درصد حجم صادرات و ۷۱.۹ میزان واردات را شامل می شود كه اقلام عمده وارداتی از روسیه نیز شامل روغن دانه آفتاب گردان، جو، ذرت دامی، محصولات نیمه تمام آهن یا فولاد، خطوط راه آهن، كاغذ روزنامه و گوشت بوده است.
لطیفی همین طور با اشاره به ۵۰ قلم اصلی صادرات به اوراسیا اظهار داشت: صرف نظر از گاز طبیعی و سایر مشتقات گازی، میوه، خشكبار، صیفی جات، سبزیجات، محصولات غذایی بخش عمده این اقلام را می سازند. ضمن آنكه اقلام وارداتی ترجیحی نیز شامل ذرت دامی، روغن دانه آفتاب گردان، گوشت، عدس و كاغذ روزنامه است.
او با اشاره به نقش منطقه ویژه امیرآباد در تجارت با كشورهای عضو اتحادیه اوراسیا اظهار داشت: این بندر با دارا بودن نسل سوم بندری یكی از پیشرفته ترین بنادر كشور است كه قابلیت جابجایی بار به صورت رو رو را دارد و گمرك با داشتن نقش محوری در تسهیل تجارت كشور با اتحادیه اوراسیا می تواند ضمن اجرای قوانین گمركی، به تسریع در جابجایی كالا كمك نماید. همین طور بندر امیرآباد با دارا بودن همه شقوق حمل و نقلی و زیرساخت های مناسب در تجارت با كشورهای آسیای میانه و اتحادیه اوراسیا نقش سازنده ای را دارد.
منبع:

1398/11/02
22:52:22
5.0 / 5
4753
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , تجارت , سازنده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور