واكنش سرپرست وزارت كشاورزی به شایعه آفلاتوكسین

واكنش سرپرست وزارت كشاورزی به شایعه آفلاتوكسین به گزارش شمال صنعت سرپرست وزارت جهاد كشاورزی در واكنش به شایعه شیرهای آلوده به آفلاتوكسین اظهار داشت: تمام محصولات غذایی توسط وزارت بهداشت كنترل می شود؛ پس اطمینان می دهم مردم با خیال راحت محصولات تولید شده را مصرف كنند و هیچ تولیدی خارج از استانداردهای تعیین شده نیست. نمی دانم چرا برخی افراد به خود اجازه می دهند جامعه را بی خود نگران كنند؟!


به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، عباس كشاورز در حاشیه هفتمین نمایشگاه تخصصی نهاده های كشاورزی در پاسخ به اینكه محصولات كشاورزی و دامداری چقدر از سلامت برخوردار هستند؟ اظهار داشت: به همان اندازه كه مراقب تولید هستیم، بیشتر از آن مراقب كیفیت تولیدات هستیم. موسسات ما از جانب وزارت جهاد كشاورزی و بیشتر از ما وزارت بهداشت همه چیز را تحت كنترل دارد. اطمینان می دهم كه هیچ تولیدی خارج از استانداردهای تعیین شده نیست و مردم با خیال راحت محصولات تولید شده را مصرف كنند.
وی با بیان این كه محصولات غذایی كه وارد كشور یا در داخل تولید می شوند توسط وزارت بهداشت كنترل می شود، اظهار داشت: ما به سلامت جامعه حساسیت نشان می دهیم و سلامت جامعه تحت كنترل است و نمی دانم چرا برخی افراد به خود اجازه می دهند جامعه را بی خود نگران كنند.
كشاورز با اشاره به اینكه استانداردهایی كه در كشور تدوین می شود سخت گیرانه است، اظهار داشت: حتی یك كیلوگرم از ذرت های آلوده نیز وارد كشور نشده است و نباید جامعه را بی خود نگران كرد و این صحبت ها خوب نیست، برای اینكه جامعه نیازمند توجه و آرامش بیشتر است.
او همینطور به سرانه مصرف نهاده های كشاورزی در كشور اشاره و اظهار نمود: حدود ۳۰ هزار تن بطور متوسط مصرف آفت كش داریم و بیشتر از ۸۰ درصد این نهاده ها در داخل كشور تولید می شود.
كشاورز اشاره كرد: هرزمان سازمان حفظ نباتات تشخیص دهد كه ظرفیت تولید داخلی آفت كش ها به اندازه رفع نیاز كشور است، واردات آنرا ممنوع می نماییم. در یك مورد نیز این اقدام صورت گرفت.
وی افزود: مصرف كود نیز، نزدیك به سه میلیون و ۱۰۰ هزار تن است و بیشتر از دو میلیون و ۶۰۰ هزارتن در داخل كشور تولید می شود.
كشاورز همین طور در پاسخ به اینكه در تولید نهاده بذر چقدر خودكفا هستیم؟ اظهار داشت: غیر از بذر سبزی و صیفی، در تولید بقیه بذرها خودكفا هستیم.
بگفته وی، اقدام مشتركی با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شروع شده است كه این بذرهای مورد نیاز نیز تولید داخل شوند.
سرپرست وزارت جهاد كشاورزی طی سخنرانی خود در این نمایشگاه به نهاده های كشاورزی اشاره نمود و اظهار داشت: طبق برآوردهای موسسه گیاه پزشكی و گزارشات فائو ضایعات ناشی از ضعف مدیریت عوامل خسارت زا بالاست و این نشان میدهد كه باید بیشتر به این مساله بپردازیم.
وی با اشاره به اینكه از تنوع كم آفت كش ها خسارت های ناحق می بینیم، اظهار داشت: فضا برای انتقال دانش بسیار زیاد است و تولیدكنندگان باید این فضا را مدیریت كنند و ضمن توجه به تولیداتشان، تنوع آنرا نیز بیشتر كنند. موسسه گیاه پزشكی نیز پای كار است و مشكل علمی هم وجود ندارد؛ بدین سبب بایستی برای هر عامل خسارت چندین آفت كش وجود داشته باشد.
بگفته وی، وابستگی در این بخش، كار ما را سخت می كند و به تلاطم می اندازد. سفارش من این است كه برای ایجاد اشتغال، مدیریت قیمت، انتقال تكنولوژی، ایجاد ارزش افزوده كمك نماییم و تولیدات آفت كش ها را به داخل كشور منتقل نماییم.
كشاورز اضافه كرد: برای مصرف خوب آفت كش ها بایستی سرمایه گذاری صورت گیرد تا زمان مصرف، نوع و... افت كش ها مدیریت شود. همین طور باید از آفت كش هایی استفاده گردد كه آب كمتری مصرف می كنند.
او اشاره كرد: تمایل ما به مصرف آفت كش هایی است كه دوست دار طبیعت هستند. بطور مثال بایستی مراقب زنبور عسل و حشرات مفید باشیم. باید دراین زمینه مدیریت نماییم و از آفت كش های اختصاصی، كم خطرتر و كاراتر استفاده گردد. همین طور بایستی از ظرفیت آفت كش های زیستی كه در كشور وجود دارد نیز بهره ببریم.
ایشان سپس به وضعیت كود در كشور اشاره نمود و اظهار داشت: وضعیت كود در كشور بسیار بهتر شده است. درباب كیفیت آن نیز نگرانی وجود ندارد و مانند آفت كش ها كودها نیز دارای شناسنامه هستند. طی دو سال و نیم گذشته دوران نگران كننده را پشت سر گذاشتیم اما هم اكنون رنج عناصر فلزات سنگین كودی كه تایید نمی گردد با عددی كه باید باشد كمتر از ۱۰ درصد اختلاف دارد، در صورتیكه در گذشته به این شكل نبوده و فاصله بسیار زیاد بود. همین طور تركیب كود نیز بهتر شده است و می توانیم علاوه بر افزایش كیفیت محصولات، آنها را از گرما و سرما حفظ نماییم.
سرپرست وزارت جهاد كشاورزی همین طور به اهمیت حضور تولیدكنندگان داخلی نیز اشاره نمود و اظهار داشت: در شش سال پیش از چهار میلیون تن كود كه پژوهشگران معتقدند باید مصرف شود، ۱.۲ تن مصرف داشتیم كه در این ۱.۲ تن كود مصرفی حدود ۳۵ درصد وابسته بودیم هم اكنون اما ۲.۴ تن كود مصرف می نماییم كه در كمتر از ۱۵ درصد آن وابسته هستیم. همین طور برنامه هایی در دستور كار داریم كه طی یكی - دو سال آینده وابستگی به كود صفر خواهد شد.
وی عنوان نمود كه از كودهای مكمل كه رایج شده استقبال و حمایت می نماییم و مانعی برای ورود این نوع كودها وجود ندارد.
كشاورز همین طور به غنی سازی محصولات با افزایش عناصر تغذیه ای اشاره نمود و اظهار داشت: بایستی روی، منگنز، كلسیم و آهن در عناصر تغذیه ای وارد شود و محصولات غنی شوند.
سرپرست وزارت جهاد كشاورزی در بخش دیگری از صحبت هایش به بذر نیز اشاره نمود و اظهار داشت: بذر ژنتیك است. دنیا مشكل غذا را با ژنتیك حل كرده است. تولید بذر در كشور در وضعیت خوبی قرار دارد و تولیدكنندگان هم رویكرد خوبی در پیش گرفتند. ما نیز كوشیدیم مقررات را به نفع پشتیبانی از تولید كیفی آسان تر نماییم. تنوع نیز بسیار زیاد شده است. كود نیز همانند آفت كش ها تجارتی مربوط به بخش خصوصی است و باید از بخش خصوصی حمایت بیشتری شود.
او در آخر اظهار داشت: مشكلی كه در حوزه بذر وجود دارد این است كه در بعضی محصولات وابسته به واردات هستیم. این محصولات از نظر اقتصاد كشاورزی مهم هستند. حدود ۲۹ میلیون تن انواع سبزی و صیفی تولید می نماییم كه همه آنها وابسته به بذر وارداتی است و بایستی حجمی از این واردات به تولید داخل منتقل شود كه این مساله حتی موجب كاهش قیمت هم می شود.1398/11/01
21:45:49
5.0 / 5
4166
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور