ستاری در دومین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد:

فرهنگ داخلی سازی محصولات در صنعت فولاد شكل گرفته است

فرهنگ داخلی سازی محصولات در صنعت فولاد شكل گرفته است شمال صنعت: دومین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران با حضور سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری بامداد امروز در مركز همایش های برج میلاد اجرا شد.


به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در این مراسم سخنان خودرا با تسلیت رویدادهای اخیر شروع كرد و اظهار داشت: مواجه با این اتفاقات دشوار است. اما زندگی یك مبارزه است كه با وجود تمام اتفاقات آن باید روی پای خود بایستیم و اتفاقاتی خوب را برای پیشرفت جامعه رقم بزنیم.
ستاری با اشاره به اینكه دو تعریف از كارخانه و صنعت وجود دارد كه از لحاظ زیرساخت های فكری با یكدیگر متفاوت هستند، اظهار داشت: كارخانه مكانی است كه خط تولید آنرا از خارج به كشور می آوریم و به وسیله آن محصول تولید می شود اما این محصول احتیاج به دانشگاه و دانشجو ندارد. بلكه در اینجا تنها به تربیت تكنسین نیاز داریم. اگر بخواهیم رابطه بین صنعت و دانشگاه داشته باشیم باید این تفكر را فراموش نماییم. برای اینكه صنعت مكانی است كه به دانشگاه نیاز دارد و در آن طراحی و ماشین سازی انجام می شود.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری همین طور بیان كرد: از سویی برخی انتظارات از دانشگاه ها پایه و اساسی ندارد. برای اینكه محصول حاصل سرمایه گذاری بخش خصوصی روی پژوهش است. دولت تنها باید زیرساخت های پژوهش را اصلاح كند. پس تحقیقات دانشگاهی نیز با پول دولت به محصول نمی رسد. این شركت ها هستند كه موجب تولید محصول می شوند.
رییس ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان بستر توسعه شركت های دانش بنیان را دانشگاه ها دانست و اضافه كرد: دانشگاه ها تامین كننده نیروی انسانی و محیطی برای رونق نوآوری و توسعه فعالیت استارتاپ ها هستند و بوسیله فروش محصولات شركت های خود باید درآمدزایی كنند. این موضوعی است كه دانشگاه ها به آن رسیده اند. سقف آرزوهای دانشگاه ها با پول دولت محدود است. دانشگاهی كه بلند پروازی و نوآوری داشته باشد بوسیله فروش فناوری و قراردادهای خود درآمدزایی می كند.
ستاری در بخش بعدی سخنان خود به فرهنگ نفتی اشاره نمود و اظهار داشت: ۱۱۰ سال فروش نفت فرهنگ كارآفرینی را نابود كرد. با پول فروش نفت نمی توان دانش و فناوری را خرید و صاحب صنعت شد. برای اینكه فناوری یادگرفتنی است.
عزم جدی برای ماندگار كردن اقتصاد دانش بنیان
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری همین طور اظهار داشت: فرهنگ نفتی كه در كشور شكل گرفته است باید با همراهی همه تغییر كند. البته تغییر این فرهنگ عمومی در جامعه كاری سخت اما شدنی است. همه در كنار یكدیگر و در یك جبهه باید برای این تغییر مبارزه نماییم.
ستاری با اشاره به اینكه ظرفیت های بسیاری در كشور وجود دارد اضافه كرد: با توجه به این تعداد محقق، دانشگاه ها و شركت های دانشگاه ها تحریم ایران توسط یك كشور دیگر اتفاقی نامناسب است و نشان میدهد كه در صنعت ضعف هایی داشتیم. بااینكه در این سال ها پیشرفت های بسیاری نیز داشته ایم.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با اشاره به اینكه صنعت فولاد در راه تغییر فرهنگ خود قرار گرفته است و فرهنگ جدیدی در این صنعت در حال شكل گیری است اظهار داشت: سال قبل ایران در حوزه كاتالیست تحریم شد و این فرصتی برای تولید آن در داخل شد و امروز نیاز به واردات این محصول وجود ندارد. این فرهنگ سبب شده در حوزه قطعه سازی و طراحی و داخلی سازی آن شاهد اتفاقات خوبی باشیم.
بر اساس گزارش روابط عمومی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در ادامه این مراسم تفاهم نامه های همكاری میان نهادهای مختلف با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری به امضا رسید.
این جشنواره و نمایشگاه بزرگترین گردهمایی تولیدكنندگان، تامین كنندگان، بازرگانان و متخصصان زنجیره آهن و فولاد ایران است كه با حمایت های نهادهایی مانند معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار می گردد.
این رویداد با رویكرد بومی سازی و توسعه فناوری از ۲۳ تا ۲۶ دی ماه سال جاری در برج میلاد تهران برگزار می گردد.
منبع:

1398/10/23
21:59:33
5.0 / 5
4236
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور