مقایسه اقتصاد آمریكا و چین در ۵ شاخص

مقایسه اقتصاد آمریكا و چین در ۵ شاخص شمال صنعت: وضعیت فاكتورهای كلان دو اقتصاد نخست جهان نشان میدهد كه هر دو كشور از جنگ تجاری خسارت زیادی دیده اند.


به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، جنگ تجاری بین آمریكا و چین حالا در شرایطی برای دومین سال خود شده كه آتش اختلافات بین دو طرف تا حد زیادی كاهش پیدا كرده است. شبكه خبری سی ان بی سی در گزارشی به مقایسه اقتصاد چین و آمریكا با یكدیگر در سال های اخیر پرداخته است.
۱-رشد اقتصادی
رشد اقتصادی هر دو كشور از زمان آغاز جنگ تجاری كاهش پیدا كرده است؛ با این وجود رشد اقتصادی چین هنوز در سطح بالاتری از رشد اقتصادی آمریكا قرار دارد. خیلی از كارشناسان پیش بینی می كنند كه امضای فاز نخست توافق تجاری به تقویت رشد اقتصادی هر دو كشور كمك نماید.
رشد اقتصادی چین از ۶.۸ درصد در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۸ به شش درصد در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۹ كاهش پیدا كرده است كه این رقم برای اقتصاد آمریكا ۲.۵ درصد در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۸ و ۲.۱ درصد در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۹ بوده است.
۲- تجارت خارجی
علاوه بر رشد اقتصادی، میزان تجارت هر دو كشور نیز بعد از جنگ تجاری كاهش محسوسی داشته است. با وجود توافق خیلی از كشورها با آمریكا برای افزایش واردات از این كشور، كسری تراز حساب تجاری آمریكا به ۲۹۴.۵ میلیارد دلار رسیده اما از طرف دیگر چین در این مدت بیشتر از ۲۰۰ میلیارد دلار مازاد تجاری داشته است.
۳- وضعیت تولید
در عرصه تولید نیز چین دست بالاتر را در اختیار دارد. شاخص میزان تولید در چین از ماه آگوست همواره بالاتر از شاخص میزان تولید در آمریكا بوده است. این شاخص هم اكنون در آمریكا ۴۸ واحد و در چین ۵۲ واحد است.
۴- فاكتورهای ارزی
در حوزه ارزی دلار عملكرد كاملا بهتری از همتای چینی خود در طول دو سال اخیر داشته است. رشد شاخص دلار ۲.۱ درصد بیشتر از شاخص یوان بوده است و از چهارم آوریل، اختلاف بین شاخص دلار با شاخص یوان همواره صعودی بوده است.
۵- فاكتورهای بورسی
در بازار بورس نیز آمریكا دست برتر را دارد. شاخص " اس اند پی ۵۰۰" بورس وال استریت از زمان آغاز جنگ تجاری ۲۸.۹ درصد افزایش یافته اما این رقم برای شاخص بورس شانگهای ۲۲.۳ درصد اندازه گیری شده است.
منبع:

1398/10/20
16:09:10
5.0 / 5
4356
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بورس , تجارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور