سال طلایی فلزات گرانبها

سال طلایی فلزات گرانبها به گزارش شمال صنعت فلزات پرارزش در سال ۲۰۱۹ تحت تأثیر عوامل مختلف از تقاضا برای دارایی امن گرفته تا كمبود عرضه، با وجود عملكرد مثبت بازارهای رقیب، عملكرد درخشانی از خود نشان دادند و سرمایه گذاران را مبهوت كردند.به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، بازار طلا در حالی با ۲۰۱۹ خداحافظی كرد كه قیمت این فلز پرارزش در آخرین روز معاملات سال در روز سه شنبه با وجود رشد شاخصهای سهام، به بالاترین حد خود در سه ماه گذشته صعود كرده بود و بزرگترین رشد سالانه خود در حدود یك دهه اخیر را به ثمر رساند.

قیمت پالادیم هم تحت تأثیر كمبود عرضه و تقاضای بالا، در سال ۲۰۱۹ بیشتر از ۵۰ درصد معادل بیشتر از ۷۰۰ دلار رشد كرد كه چهارمین رشد سالانه متوالی بود. بهای هر اونس این فلز روز سه شنبه كه آخرین روز معاملات ۲۰۱۹ بود، در ركورد ۱۹۳۸ دلار ایستاد. پالادیم در دسامبر حدود ۱۶ درصد و در سه ماهه چهارم ۵.۴ درصد رشد قیمت پیدا كرد.

مصرف اصلی این فلز در مبدل های كاتالیزوری است. پالادیم در موتورهای بنزینی بازار چین و آمریكا كه نخستین و دومین بازارهای بزرگ جهان هستند، محبوب است و پلاتین در خودرو های دیزلی كه در اروپا محبوب هستند به كار می رود.

به گفته ناظران، تا دو سال پیش پلاتین فلز گران تری بود اما حالا تحت تأثیر این انتظار كه خودروسازان در مبدلهای كاتالیزوری پالادیم را جایگزین پلاتین خواهند كرد، پالادیم گرانتر شده است.

شركت "تی دی سكیوریتیز" انتظار دارد تقاضای جهانی برای پالادیم در سال ۲۰۲۰ بیشتر از چهار درصد رشد كند، در حالیكه میزان عرضه تنها ۰.۶ درصد رشد خواهد نمود. علاوه بر افزایش بكارگیری پالادیم در خودرو، پیشبینی می شود فروش خودرو باردیگر رونق پیدا كند. این شركت كمبود عرضه پالادیم به میزان ۳۰۰ هزار اونس در سال ۲۰۱۹ و ۷۶۰ هزار اونس در سال ۲۰۲۰ را پیشبینی كرده است. استاندارد چارترد كمبود عرضه پالادیم به میزان ۶۰۱ هزار اونس در سال ۲۰۱۹ و ۷۶۷ هزار اونس در سال ۲۰۲۰ را پیشبینی كرده است.

نقره و پلاتین كه به همراه طلا در شرایط ابهامات سیاسی و اقتصادی بعنوان سرمایه گذاری مطمئن دیده می شود، هم بزرگترین رشد سالانه چند سال گذشته را داشتند. نقره در سال میلادی گذشته ۱۵ درصد رشد كرد كه بزرگترین رشد قیمت از سال ۲۰۱۶ بود. پلاتین حدود ۲۱.۶ درصد رشد قیمت داشت كه بهترین عملكرد این فلز از سال ۲۰۰۹ بود.

هر اونس نقره در آخرین روز معاملات ۲۰۱۹ به ۱۷ دلار و ۸۵ سنت رسید. نقره در دسامبر ۴.۸ درصد و در سه ماهه پایانی سال ۲۰۱۹ به میزان ۵.۵ درصد رشد قیمت نشان داد.

هر اونس پلاتین ۹۶۲ دلار و ۵۰ سنت معامله شد و دسامبر را با ۸.۱ درصد و سه ماهه چهارم را با ۹.۴ درصد رشد قیمت پشت سرگذاشت.

بسیاری از تحلیل گران می گویند قیمت ها در سال ۲۰۲۰ رشد بیشتری پیدا می كنند چونكه رشد اقتصاد جهانی و بازارهای سهام كه به ركورد بالایی صعود كرده اند، بر پایه های متزلزلی استوار است.

بانكهای مركزی هم طلای بیشتری خریداری می كنند و از تحكیم سیاست پولی به تسهیل سیاست پولی روی آورده اند و نرخهای بهره و بازده اوراق قرضه را كاهش داده و فلزات پرارزش را برای سرمایه گذاران جذاب تر كرده اند.

به گفته استفن اینس، استراتژیست بازار در شركت "اكسی تریدر"، در فضای نرخ های بهره پایین، تداوم ابهامات كلان و ركورد بالای بازارهای سهام نگهداری طلا بعنوان پناهی در مقابل ناملایمات اقتصادی را منطقی كرده است. این دیدگاه احیانا می تواند عامل تقاضای بالاتر برای طلا در سال ۲۰۲۰ باشد و از روند صعودی میان مدت این فلز پرارزش پشتیبانی كند.

بر اساس گزارش رویترز، در حالیكه آمریكا و چین در اوایل دسامبر به یك توافق تجاری محدود دست پیدا كرده و از تنش های بین دو طرف كاسته شد اما مسائل گوناگونی حل نشده است و اگر ارزش دلار در سال ۲۰۲۰ ضعیف شود، طلا عملكرد خوبی خواهد داشت.

هر اونس طلا برای تحویل فوری در سال ۲۰۱۹ بیشتر از ۱۸ درصد رشد قیمت داشت و سال را در قیمت ۱۵۱۹ دلار و ۴۱ سنت به پایان برد. طلا در دسامبر و در سه ماهه چهارم حدود ۳.۴ درصد رشد قیمت داشت. موجودی طلای صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس كه تحت پشتوانه طلا قرار دارند، حدود ۱۴ درصد رشد كرد.
1398/10/13
11:53:34
5.0 / 5
4266
تگهای خبر: ارز , استاندارد , اقتصاد , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور