مهر خبر می دهد

كفش و اجزا پوشاك باید شناسه كالا داشته باشند

كفش و اجزا پوشاك باید شناسه كالا داشته باشند شمال صنعت: باآنكه حدود یك سال از اجبار نصب شناسه كالا بر محصولات وارداتی كفش و اجزا پوشاك می گذرد اما ستاد مبارزه با قاچاق در نامه نگاری با اتاق های اصناف و بازرگانی باردیگر خواهان عملی كردن آن شد.به گزارش شمال صنعت به نقل از مهر، مصطفی پوركاظم شایسته معاون امور مقابله و هماهنگی حقوقی ستاد مركزی مبارزه با قاچاق كالا و ارز در نامه ای به رؤسای اتاق بازرگانی ایران و اتاق اصناف ایران اعلام نمود كه باآنكه بارها دستورالعمل های مربوط به ضرورت دریافت شناسه كالا برای واردكنندگان كفش و اجزا پوشاك صادر شده، اما ترتیبی اتخاذ شود كه هر چه زودتر این دستورالعمل اجرایی شود.
در این نامه آمده است: احتراماً نظر به اینكه واردكنندگان كفش و اجزا پوشاك (از جمله كیف، كمربند و غیره) به ترتیب از ۹۶/۴/۳۱ و ۹۶/۷/۳۰ ملزم به دریافت و نصب شناسه كالا مطابق بند ۲ و ۵ جدول ذیل تبصره ۱ ماده ۳ «دستورالعمل اجرایی ثبت شناسه، دریافت و نصب شناسه كالا برای گروه كالایی منسوجات و پوشاك مورخ ۹۶/۳/۴ مصوب وزارت صنعت، معدن و تجارت» هستند. همینطور مستند به بند ۲ و ۵جدول ذیل ماده ۲ «دستورالعمل ماده ۷ آیین نامه اجرایی ماده ۱۳ قانون مبارزه با قاچاق كالا و ارز برای كالاهای مشمول گروه كالایی پوشاك مورخ ۹۷/۴/۲ مصوب وزارت صنعت، معدن و تجارت»، از تاریخ های ۹۷/۵/۳۱ و ۹۷/۸/۳۰ به ترتیب مهلت عرضه كفش و اجزا پوشاك خارجی فاقد شناسه كالا به اتمام رسیده و از تاریخ های اخیر، هر گونه عرضه كفش و اجزا پوشاك (از جمله كیف، كمربند و غیره) فاقد شناسه در سطح خرده فروشی مستند به بند ذ ماده ۲ قانون مبارزه با قاچاق كالا و ارز، قاچاق به حساب می آید.
در این رابطه با عنایت به بند ذ ماده ۲ و ماده ۱۳ قانون مذكور، عرضه و داشتن اسناد گمركی در خصوص واردات قانونی كالا، تاثیر بر عدم احراز رفتار قاچاق عرضه كالای فاقد شناسه ندارد و ملاك صرفاً داشتن شناسه كالا است. قابل ذكر است مجازات رفتار قاچاق به باعث بند ب ماده ۱۸ قانون اخیر علاوه بر ضبط كالا، باعث جریمه نقدی یك تا سه برابر ارزش كالای قاچاق می باشد.
اگرچه قانون مبارزه با قاچاق كالا و ارز و دستورالعمل های مذكور سابقا به انحا مختلف اطلاع رسانی شده و در فضای مجازی هم در دسترس می باشد و مدت قابل توجهی هم از مهلت های قانونی سپری شده است خواهشمند است دستور فرمائید ترتیبی اتخاذ گردد ظرف مدت ۱۰ روز نسبت به ابلاغ متن اخطار به اعضای عرضه كننده كفش و اجزا پوشاك از طرق مقتضی اقدام و متن اخطاریه فوق الاشاره به جامعه هدف ابلاغ و در محل درب ورودی مجتمع های تجاری و فروشگاه های عرضه كننده استان های هدف ذیل الذكر نصب گردد.
بدیهی است اقدامات مذكور در جهت اجرای طرح مقابله و اطمینان از مجموعه اقداماتی كه با انجام آن عملیات لازم برای جمع آوری و برخورد با كالای قاچاق صورت خواهد پذیرفت.
گفتنی است؛ استان های هدف طرح مقابله با قاچاق پوشاك شامل تهران، البرز، خراسان رضوی، مازندران، گیلان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اصفهان و فارس می شود.

1398/10/09
13:28:21
5.0 / 5
4144
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور